Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-settings.php on line 18 Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::start_lvl() should be compatible with Walker::start_lvl(&$output) in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-includes/comment-template.php on line 0 Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::end_lvl() should be compatible with Walker::end_lvl(&$output) in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-includes/comment-template.php on line 0 Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::start_el() should be compatible with Walker::start_el(&$output) in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-includes/comment-template.php on line 0 Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::end_el() should be compatible with Walker::end_el(&$output) in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-includes/comment-template.php on line 0 Archive Teutonia | Wieści
Jun 20 2008

Senat znowu w komplecie

Wybory uzupełniające do Senatu Marchii Teutońskiej nie cieszyły się szczególnym powodzeniem, zwłaszcza wśród potencjalnych kandydatów. Dość powiedzieć, że w pierwszym, wyznaczonym przez Namiestnika Krzysztofa hr. Koniasa, terminie składania kadydatur nie znalazł się ani jeden chętny. Dopiero po przedłużeniu terminu napłynęły dwa zgłoszenia - Mateusza bnt-a Karczewskiego oraz Marka bar. Lipę-Chojnackiego.

Wyniki prezentują się następująco:

Uprawnionych do głosowania było 40 obywateli sarmackich oraz teutońskich.

Głosy oddało 22 obywateli, co stanowi 55% uprawnionych.

6 obywateli (27,2%) oddało głosy puste.
7 obywateli (31,8%) oddało głosy na pana Mateusza bnt Karczewskiego.
9 obywateli (45,4%) oddało głosy na pana Marka bar. Lipę-Chojnackiego.

Senatorem został zatem wybrany Marek bar. Lipa-Chojnacki. Nie będzie miał on dużo czasu na wykazanie się, gdyż kadencja Senatu upływa wraz z końcem miesiąca.

Przypomnijmy, Senat musiał zostać uzupełniony po wygaśnięciu mandatu Janka via Teutończyka, który przed kilkoma tygodniami zdecydował się opuścić Księstwo [miejmy nadzieję, że tylko tymczasowo].

KOMENTARZ Krzystof hrabia Konias, Namiestnik Marchii Teutońskiej

Z jednej strony mógłbym powiedzieć, że frekwencja w wyborach uzupełniajacych do Senatu MT była mizerna, ale z drugiej strony zauważam, iż liczba osób które oddały głosy była taka sama jak w wyborach do Izby Poselskiej Sejmu KS. Duży odsetek głosów pustych świadczy o tym, iż kandydaci w żaden sposób nie zabiegali przed wyborami o poparcie. Jeżeli ta sytuacja się powtórzy w czekajacych nas niebawem pełnych wyborach do Senatu MT, trzeba będzie zastanowić się poważnie nad aktywnoscia prowincji.


Aug 21 2007

Marchia w drodze po Namiestnika

Po niedawnym powołaniu kolejnego namiestnika pro tempore (JKM powołał Dariusza Makowskiego) w Teutonii trwają przygotowania do przywrócenia porządku we władzach czyli docelowo zwołania Zgromadzenia Elektorów i wybrania nowego namiestnika.

Na pierwszy ogień poszedł Senat - po rezygnacji Adriana Gaja pozostało jedno wolne miejsce, które zgodnie z prawem należy uzupełnić. Tym samym dzisiaj zakończyły się wybory uzupełniające, w których wzięło udział trzech kandydatów, poniżej razem z ilością zdobytych głosów:

  • 8 głosów - Jarek Sadowski
  • 5 głosów - Dariusz Makowski
  • 3 głosy - Marian Leszczyński

Frekwencja wyborcza wyniosła 47%.

W czasie wyborów Senat nie korzystał jednak z dodatkowych dni urlopu. Po tym jak 15 sierpnia, Dariusz Makowski powołał Michaela Karausche na p.o. Marszałka Senatu, Senatorzy debatowali nad składem Zgromadzenia Elektorów i wygląda on następująco:

  • Krzysztof v-hr. Konias
  • Jarek bnt Sadowski
  • Jan bnt Godowski
  • Dariusz bnt Makowski
  • Karol bnt Sarmacki jako Marszałek Senatu

Terminu Zgromadzenia Elektorów jeszcze nie ustalono, lecz ma się ono odbyć w ciągu najbliższych kilku dni. Jeśli w tym czasie nie pojawi się Marszałek jego miejsce w ZE zajmie pełniący obecnie obowiązki Marszałka Michael Karausche.


Aug 1 2007

Teutonia Trophy - podsumowanie

Przed kilkoma dniami Sarmacki Związek Gier Bilardowych w składzie Zbyszko bar. Browarczyk [prezes] oraz Timios hr. Kiechajas [wiceprezes] ogłosił otwarcie sezonu.

Pierwszym turniejem był snookerowy Teutonia Trophy, zorganizowany specjalnie z okazji czterolecia Teutonii. Wzięło w nim udział 9 zawodników, w tym aż 4 z zaprzyjaźnionego Królestwa Dreamlandu. W wyniku losowania gracze podzieleni zostali na trzy grupy, do półfinałów awansowali zwycięzcy i zawodnik posiadający najlepszą różnicę małych punktów z drugich miejsc. Poniżej prezentujemy dokładne wyniki wraz z krótkim komentarzem.

Grupa A [punkty, frejmy wygrane, frejmy przegrane, małe punkty]

1. mar. Bager              4 4 1 175-164 [+11]

2. Jarek bnt Sadowski 2 3 2 283-241 [+42]
3. Guedes de Lima         0 0 4 66-119 [-53]

Bager - Sadowski    2:1 [78:44, 24:77, 73:43]
Sadowski - De Lima 2:0 [52:32, 67:34]
Bager - De Lima      2:0 [Wo]

Grupa B

1. Marcus mar. Estreicher 4 4 0 283-143 [+140]

2. Bartunio de Wrona          2 2 2 216-229 [-13]
3. Kamil Wawrzyniak           0 0 4 155-282 [-127]

Estreicher - Wawrzyniak  2:0 [66:50, 73:20]
De Wrona - Estreicher     0:2 [45:66, 28:78]
Wawrzyniak - De Wrona  0:2 [37:88, 48:55]

Grupa C

1. Timios hr. Kiechajas     4 4 2 373-306 [+67]
2. Zbyszko bar. Browarczyk 2 3 3 323-344 [-21]
3. Sir Pablo Neumann          0 2 4 290-336 [-46]

Neumann - Browarczyk 1:2 [72:28, 34:76, 42:55]
Kiechajas - Neumann    2:1 [48:64, 51:48, 30:78]
Browarczyk - Kiechajas 1:2 [80:32, 24:92, 60:67]

Najbardziej jednostronna okazała się grupa B - markiz Estreicher nie dał żadnych szans rywalom zdecydowanie wygrywając oba mecze. W grupie A wynik mógł byc inny, niestety Guedes de Lima nie zdołał przybyc na mecz z mar. Bagerem przed upływem terminu rozgrywania gier grupowych, związek przyznał więc walkower na korzyśc Bagera. Grupa C była grupą najbardziej widowiskową - wystarczy przypomniec katastrofalną pomyłkę Neumanna w drugim frejmie meczu z Kiechajasem - prosta czarna do ‘żółtej’ kieszeni została uderzona zbyt słabo, co skawpliwie wykorzystał Sarmata i w kolejnym frejmie nie dał szans rywalowi. Spotkanie Browarczyk-Kiechajas było chyba najbardziej emocjonującym meczem całego Teutonia Trophy - pierwszy frejm i Tropicańczyk demoluje Teutończyka, w drugim sytuacja diametralnie odwrotna i wreszcie frejm trzeci, wojna nerwów, w której minimalnie lepszy okazał się Kiechajas.

Półfinały

Bager- Kiechajas         2:0 [58:32,77:53]
Sadowski - Estreicher 0:2 [34:69,36:61]

Bezkonkurencyjni okazali się Dreamlandczycy, którzy z łatwością pokonali reprezentantów Sarmacji. Hr. Kiechajas co prawda zwalał winę na mocno zakrapianą noc poprzedzającą półfinał, ale Wieści nie są pewne czy można mu wierzyc. Tak czy tak, to Dreamlandczycy rozstrzynęli między soba bój o zwycięstwo w Teutonia Trophy.

Finał

Estreicher-Bager 2:0 [66:34,67:38]

Niestety, reprezentanta Wieści nie było na tym meczu, więc szerszego komentarza zabraknie. Niemniej, serdecznie gratulujemy zwycięzcy, a jemu i innym zawodnikom życzymy dalszych sukcesów.

Na koniec nowośc - SZGB przygotował pierwszy w historii ranking. Na chwilę obecną prezentuje się on tak:

1. Estreicher 5000
2. Bager 4000
3. Kiechajas 3200
3. Sadowski 3200
5. Browarczyk 2400
5. De Wrona 2400
7. De Lima 1900
7. Neumann 1900
7. Wawrzyniak 1900

Komentarz Zbyszko bar. Browarczyk, Prezes Sarmackiego Związku Gier Bilardowych

Po miesiącach lenistwa w końcu rozegraliśmy jakiś turniej. Organizacja nie była idealna, ale sukcesem jest już to, że turniej się odbył. Szkoda tylko małego zainteresowania Sarmatów, ale nad tym jeszcze popracujemy w kolejnych zawodach.


Aug 1 2007

Trzeci dzień obchodów czterolecia Teutonii

Jeśli pierwszy dzień uroczystości nazwiemy Dniem Przemówień i Odznaczeń, a drugi Dniem Ważnych Rozmów, to trzeci z pewnością był Dniem Zabaw. Można było również załapac się na spory zastrzyk teutońskiej kultury. Ale po kolei.

Pierwsi goście zaczęli zaszczycac czat teutoński swoją obecnością już przed 20:00. Dziesięc minut później wszystkich przybyłych przywitał gospodarz wieczoru, świeżo upieczony wicehrabia, Krzysztof Konias. Chwilę później zaprosił do wzięcia udziału w pierwszym konkursie specjalnie przygotowanym przez JCM Jakoba. Nosił on tytuł “My w wieku Teutonii” - zdjęcia dziewięciu Teutończyków w wieku 4 lat - kto jest kim? Zadanie okazało się bardzo trudne i niewielu odważyło się spróbowac swoich sił. Jako, że konkurs nie został rozstrzygnięty, Wieści serdecznie zapraszają czytelników do udziału.

Przez cały ten czas zabawę umilało radio TeutoniaOne z legendarnym didżejem Kwazim na pokładzie. Tenże dwoił się i troił by zaspokoic gusta wybrednych słuchaczy, czasem zdobywając się na ciętą ripostę pod adresem zebranych.

Nadszedł w końcu czas na kolejny konkurs, również zawdzięczany imc Jakobowi - “Wszyscy o Wszystkich“. Przez ostatnie kilka dni Teutończycy w kilku zdaniach opisywali swoich rodaków - na czacie fragmenty tych opisów cytował gospodarz Kwazi, zadaniem zebranych było zgadnąc kto i o kim wypowiedział dane słowa. Zabawa była przednia, a śmiesznych pomyłek nie brakowało. Tym razem rozstrzygnięcie zapadło - zdecydowanym zwycięzcą został okrzyknięty Timios hr. Kiechajas. Drugie miejsce zajął Jarek bnt Sadowski, a na trzecim uplasował się Wojciech Hergemon. Wszystkie teksty można zobaczyc tutaj.

W przerwie konkursu głos zabrał JCM Jakob ogłaszając reaktywację pewnej instytucji. Ostrzegam jednak - jest to instytucja tylko dla prawdziwych znawców sztuki! - przestrzegł i zaprezentował odnowioną Galerię Teutońskich Aktów. Gościom aż odebrało mowę gdy przechadzali się po poszczególnych salach, podziwiając kunszt teutońskich artystów. Po chwili jednak posypały się zasłużone wiwaty i gratulacje. Warto wspomniec, że zmienił się również patron Galerii - Macieja barona Kicha zastąpił Krzysztof v-hr Konias.

Podsumowując, dzień trzeci był chyba dniem najbardziej udanym ze wszystkich dni uroczystości z okazji czterolecia. Święta nie zakłóciły większe zgrzyty, a Teutończycy, zarówno z sarmackiej Marchii jak i nowoteutońskiego Królestwa, współpracując stworzyli naprawdę piękną oprawę wspaniałej rocznicy, jaką bez wątpienia jest czwarty rok istnienia Teutonii.


Jul 19 2007

Obywatelstwo lotne i ulotne

Obywatelstwa bez potwierdzenia, ogromny bałagan w dokumentach oraz złamanie prawa przez p.o. Namiestnika MT – to rezultaty śledztwa przeprowadzonego przez redaktorów „Wieści Teutońskich”, Red. Brońka oraz Red. Pumpernikla.

Od Redakcji:
Obywatelstwo Teutońskie to jeden z najsłynniejszych przywilejów w Marchii Teutońskiej – niejednokrotnie było przedmiotem sporu, doprowadziło do wydarzeń Teutońskiego Maja, ustawa o nim kilkakrotnie była zmieniana – dziś w Senacie MT upadła nowelizacja, która zakładała przyznanie Obywatelstwa również osobom, które sprawują funkcje publiczne w państwach obcych, a obywatelami teutońskimi byli kiedyś. Zaraz po zablokowaniu tej wersji nowelizacji rozpoczęło się głosowanie nad nową wersją, która wyklucza przyznawanie obywatelstw osobom sprawującym funkcje publiczne w innych państwach. To właśnie pierwsza wersja nowelizacji, oraz bogata historia tego przywileju sprawiła, że zainteresowaliśmy się jak obecnie wygląda przyznawanie Obywatelstwa Teutońskiego. To, co ustaliliśmy przeraziło nas – nie tylko ze względu na bałagan wśród dokumentów, ale i jawne łamanie prawa, na które nikt nigdy nie zwracał uwagi. Naganne jest również dostosowywanie prawa pod daną osobę, z czym najprawdopodobniej mieliśmy do czynienia.

Obywatele bez obywatelstwa.
W rejestrach PASI, do których dotarliśmy, miano Obywatela Teutońskiego noszą osoby, które obecnie mieszkają w MT i kiedykolwiek złożyły wniosek o obywatelstwo, które zostało im przyznane. Jednakże wśród listy dwudziestu Obywateli, znaleźliśmy sześć osób, których obywatelstwo nie jest potwierdzone w Dzienniku Praw. Te sześć osób, to:
> Konrad Hergemon, do niedawna Namiestnik i jednocześnie Senator Marchii, który zrezygnował z życia wirtualnego, były Elektor.
> Jarek Sadowski, obecny p.o. Namiestnika, jednocześnie Senator.
> Michał Dahlke, wielokrotny Senator, kilkakrotnie zasiadający w Radzie Marchii, były Elektor.
> Krzysztof Konias, były Namiestnik, Radny Srebrnego Rogu, Kanclerz i Regent Księstwa Sarmacji.
> Adrian Gaj, jeden z autorów tego artykułu, wielokrotny Senator, dwukrotny Kanclerz RM, były Elektor.
> Karol Nosewicz, jeden z najstarszych Teutończyków, były Senator, obecnie mieszkaniec Margon, Regent byłego Cesarstwa Teutonii.
Wszystkie z tych osób dostały Obywatelstwo Teutońskie jeszcze przed Teutońskim Majem, kiedy to wszystkie dokumenty Marchii były publikowane w Monitorze Teutońskim. Po tych wydarzeniach, Monitor przestał pełnić swoją funkcje, a wszystkie dokumenty muszą być publikowane w Dzienniku Praw KS. Większość ustaw z Monitora została do DzP przeniesiona, jednakże o decyzjach przyznania Obywatelstwa zapomniano. I tak oto, powyższa szóstka Teutończyków swojego obywatelstwa oficjalnie udokumentowanego nie ma, co oznacza, że część z nich nie mogła sprawować funkcji Elektora w żadnym z trzech Zgromadzeń Elektorów po Teutońskim Maju.
Dotarliśmy również do archiwum Monitora Teutońskiego, gdzie owe nadania znaleźliśmy, jednakże dotyczyły one tylko czwórki Obywateli. W archiwum nie ma Obywatelstwa Krzysztofa Koniasa oraz Karola Nosewicza. Krzysztof Konias dopisał je sobie za zgodą ówczesnego Namiestnika Marchii, Jakoba, na początku roku 2006. Nie udało się nam ustalić, skąd Obywatelstwo ma Karol Nosewicz.
Od czasów Teutońskiego Maja żaden funkcjonariusz publiczny Marchii Teutońskiej nie pokusił się o przesłanie do DzP postanowień o nadaniu obywatelstwa szóstce w/w obywateli.

Złamiemy ustawę, potem ją dostosujemy
Lektura DzP pod względem nadawanych Obywatelstw przynosi jeszcze jedną niespodziankę. 9 lipca br. p.o. Namiestnika MT Jarek bnt Sadowski przyznał Obywatelstwo Teutońskie Łukaszowi Augustowi, obecnemu władcy Królestwa Nowej Teutonii, w którym to p.o. Namiestnika zamieszkiwał jeszcze kilkanaście dni temu. Przyznanie Obywatelstwa głowie państwa obcego związane jest z wytypowaniem przez Senat Łukasza Augusta na Elektora. Jest ono również niezgodne z obowiązującą Ustawą o Obywatelstwie Teutońskim, która co najmniej w dwóch punktach, jest decyzją p.o. Namiestnika, złamana. Nadanie Obywatelstwa Łukaszowi Augustowi, gdyby, jak planowała część Senatorów, projekt ustawy nowelizującej ( o którym mowa w akapicie Od Redakcji, oraz artykule „WT” z 16 lipca) został przyjęty pozwoliłby na to, by Łukasz August owe Obywatelstwo legalnie posiadał (mimo, że w chwili jego nadania prawo zostało złamane). O komentarz dotyczący złamania prawa, poprosiliśmy samego zainteresowanego, p.o. Namiestnika Jarka bnt Sadowskiego:
Nadanie Obywatelstwa królowi Łukaszowi Augustowi wynikało tylko i wyłacznie z mojego niedoinformowania. Wcześniej Obywatelstwo MT miałem m.in. ja i Patryk Kroll, z czego ja jako obywatel KNT, a on jako król Natanii. Nikt nie miał co do tego zastrzeżeń. Ta praktyka pozwoliła mi nie sprawdzić tego, czy król Łukasz może być Obywatelem w zgodzie z Ustawą, gdyż byłem przekonany, że wszystko jest zgodne z prawem. Pod uwagę należy również brać fakt, że wcześniej nikt nie miał jakichkolwiek pretensji co do posiadania Obywatelstwa przeze mnie oraz Patryka i nie tylko. Stąd też mój głos poparcia dla Ustawy nowelizującej i gwarantującej królowi Łukaszowi legalnie Obywatelstwo. Nie rozumiem też, skąd wziął się sprzeciw Senatorów, którzy wcześniej zatwierdzili kandydaturę króla Łukasza Augusta jednogłośnie i bez dyskusji nt. jego osoby. Nie chcę dawać władzy “kryminalistom”, chcę dać symboliczną nagrodę twórcom Teutonii. /wypowiedź autoryzowana/

Faktem jest, że Patryk Kroll posiadał Obywatelstwo Teutońskie, nadane mu niezgodnie z prawem przez Krzysztofa Koniasa ówczesnego Namiestnika MT. Obecnie nie figuruje on w spisie PASI jako Obywatel Teutoński.

Ł
ukasz August, jak dowiedziały się „Wieści Teutońskie”, zrezygnował z godności Elektora. Kończy się również termin sprawowania urzędu przez p.o. Namiestnika, a nie znamy ani nazwiska piątego Elektora, ani terminu, w jakim Zgromadzenie Elektorów wybierze nowego Namiestnika.

Red. Broniek & Red. Pumpernikiel
“Wieści Teutońskie” - Tradycyjnie najlepsi!