Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-settings.php on line 18 Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::start_lvl() should be compatible with Walker::start_lvl(&$output) in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-includes/comment-template.php on line 0 Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::end_lvl() should be compatible with Walker::end_lvl(&$output) in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-includes/comment-template.php on line 0 Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::start_el() should be compatible with Walker::start_el(&$output) in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-includes/comment-template.php on line 0 Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::end_el() should be compatible with Walker::end_el(&$output) in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-includes/comment-template.php on line 0 Archive Śšwiat | Wieści
May 19 2009

Wspomnienie wolności

Historia polskich mikronacji nie jest długa. W czasie tych kilku lat, kiedy mikronacje powstawały, rosły, upadały, rozwijały się i zmieniały, powstał jednak i miał się wyjątkowo dobrze jeden szczególny kraj - Księstwo Sarmacji. Co było w nim takie szczególne? Ludzie? Syriusz? Podział administracyjny? Książę? Nie. Nic z tych rzeczy. To wszystko było, prędzej czy później, wszędzie. Byli ludzie - wszędzie na swój sposób wyjątkowi. Był Syriusz - w wielu innych krajach powstały mniej, lub bardziej udane systemy gospodarcze. Był Książę - nie był szczególny, był takim samym władcą jak każdy inny, jak ówcześni królowie Dreamlandu i Scholandii. Nie była szczególna nawet sarmacka polityka - pospolite polskie piekiełko, które zamiast zostać w naszych telewizorach przeniosło się do naszych maili i komputerów. To wszystko było takie same jak wszędzie indziej. Nie tym Sarmacja zasłynęła i nie to przyciągnęło do niej licznych ludzi, którzy zbudowali jej potęgę. Szczególne było to, że w Sarmacji istniała wolność. Czy nawet Wolność. Niegdyś… Continue reading


Aug 22 2007

Scholandia z nowym królem!

W dniu dzisiejszym Królestwem Scholandii wstrząsnęła całkowicie niespodziewana wiadomość o abdykacji Jego Królewskiej Mości Armina Frederika, pomysłodawcy i założyciela państwa, które swój internetowy początek datuje na rok 2002. W dniu powstania dzięki wysiłkom Armina Frederika, realnego wykładowcy i nauczyciela, państwo posiadało aż 31 aktywnych obywateli, co jest rzeczą niespotykaną w v-świecie.

Król Armin wykazywał przez lata swojego panowania niezwykłe wyczucie polityczne, stając się prawdziwym mężem opatrznościowym scholandzkiego państwa. Niestety wraz z każdym kolejnym rokiem istnienia Królestwa ograniczał, nie zawsze z przyczyn od siebie zależnych, swoją aktywność, co czasami było mu wytykane. Jak ogłosił w ustanowionym wraz z abdykacją dekrecie jego rezygnacja następuje ” z powodów zwiększonych obowiązków świata realnego moja trwała niezdolność do właściwego wykonywania obowiązków Głowy Państwa”.

W wydanym poprzedniej nocy akcie prawnym Jego Królewski Majestat usynowił hrabiego Dariusza Drążkiewicza, dotychczasowego Premiera i Ministra Spraw Zagranicznych oraz wraz z nim przyjął w poczet rodziny królewskiej Księcia Inselii Kerada von Porta Regni, który po królewskiej abdykacji jest teraz prawowitym następcą tronu Scholandii.

Scholandczycy przyzwyczajeni do pewnego dystansu korony od spraw bieżących są takim rozwojem wypadków zszokowani i zarówno w rozmowach prywatnych jak i na liście dyskusyjnej wyrazili ubolewanie z powodu zrzeczenia się tronu przez Armina Frederika oraz przekazali nadzieję , że teraz już Król Senior pozostanie w Scholandii wzbogacając ją o swoje doświadczenie.

Hrabia Marcin Pośpiech, generał porucznik Scholandzkich Sił Zbrojnych zapytany o to jakie nadzieje wiąże z osobą Ulryka Dariusza odpowiedział:
“Niewątpliwie, wydarzenia te musiały być dosyć dużym szokiem, nie tylko w samej Scholandii, ale i również na całej arenie mikroświatowej. Bo oto nagle, nie wiadomo, skąd, władca jednego z największych polskich wirtualnych krajów usynawia premiera, a zaraz po tym abdykuje, jednocześnie przekazując tron, myślę - zasłużonemu - hrabii Drążkiewiczowi. Myślę, że nikt wcześniej nie spodziewał się takiego wydarzenia, pomimo że JKM Armin Frederik nie był zbytnio aktywny na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy. Sam hrabia Drążkiewicz, dziś już król Scholandii musiał być na pewno zaskoczony, bo przecież był jeszcze brat króla - książe Filip von Schwaben. Choć on, co prawda, zrzekł się tronu już wiele miesięcy temu. Nie jestem w ogóle zadowolony z formy, jaką przybrała zmiana władcy. Moim zdaniem powinno to się odbyć przykładowo na chacie, jako wielka ceremonia. Najpierw usynowienie i ustalenie następcy tronu, a np. jakiś czas po tym abdykacja. Nabrałoby to wtedy, w pewnym sensie, jakiegoś innego – bardziej wyraźnego znaczenia i również byłoby z pewnością jeszcze większym zaskoczeniem.”

Jak stwierdził, dzięki temu, że zna się z nowym panującym bardzo dobrze od dłuższego czasu wierzy “że będzie rządził sprawiedliwie, aktywnie i w przeciwieństwie do ustępującego JKM Armina Frederika będzie rozmawiał ze swoimi mieszkańcami i współuczestniczył w wydarzeniach oraz życiu państwa. Mam również nadzieję, że zmieni się lekko wizerunek naszego Królestwa na arenie międzynarodowej i sposób prowadzenia polityki wewnętrznej kraju - właśnie za sprawą nowego władcy.”

Zarówno Ulryk Dariusz, jak i Armin Frederik zgadzali się w kwestiach prowadzonej przez Scholandię polityki zagranicznej i obstawali za stanowczymi reakcjami na prowokacje wymierzone w jej mieszkańców, jak choćby ta wiążąca się z rzekomym powstaniem na terytorium Elfidy. Obserwatorzy scholandzkiej sceny politycznej zgodnie twierdzą, że Scholandia pod nowymi rządami powinna utrzymać ten sam, skupiony na ścisłej współpracy z Królestwem Dreamlandu, kierunek w polityce zagranicznej, natomiast może okazać się nowym otwarciem w polityce wewnętrznej. Na pewno jednak tym, co w oczekiwaniach społeczeństwa daje największy wyraz, jest wzmożenie aktywności samego panującego i wydaje się, że Król Ulryk Dariusz te oczekiwania spełni.

Dla “Wieści”, ze Scholopolis Andre van Starck (SAP).

KOMENTARZ. JKM Piotr Mikołaj:
Miałem okazję poznać JKW Ulryka Dariusza podczas szczytu Organizacji Polskich Mikronacji w Warszawie, jeszcze jako premiera i ministra spraw zagranicznych Królestwa Scholandii. Dał się poznać jako człowiek zdecydowany, twardo dbający o interesy Scholandii. Jestem przekonany, że JKM Armin Frederik dokonał dobrego dla swojego kraju wyboru, a nowy monarcha będzie godnym następcą swojego Poprzednika.

KOMENTARZ. Piotr diuk Kościński, Sekretarz Generalny OPM:
Odejście króla Armina jest dla mnie zaskoczeniem. Ale, niestety: świat realny czasami bardzo daje znać o sobie… Dotychczasowy premier Scholandii, a obecnie książę Dariusz Drążkiewicz, jest mi dobrze znany zarówno z kontaktów e-mailowych, jak i osobistych - z niedawnego “realnego
szczytu OPM” w Warszawie. Jako sekretarz generalny OPM mogę powiedzieć, że współpraca z premierem Drążkiewiczem na forum Organizacji układała się dobrze. Jeśli zostanie królem – będzie to oznaczało niesłychanie ważne wydarzenie w skali całego polskiego v-świata.


Aug 22 2007

Rozłam w OPM

Królestwo Surmeńskie opuściło dziś Organizację Polskich Mikronacji. Jak podaje STV w ślad Surmenii pójdzie kilku innych członków OPM, którzy utworzą własną organizację międzynarodową.

Kilkanaście minut po siedemnastej, Król Surmenii Paweł Zepp poinformował:
Po długiej dyskusji w sprawie ostatnich wydarzeń w Organizacji Polskich Mikronacji uznajemy, iż reformy, które stara się wprowadzić Koalicja względem instytucji CzS [Członków Stałych – przyp.red.], i tak nie zostaną wprowadzone w życie. Królestwo Surmeńskie wyraża swój żal co do ignorowania postulatów Koalicji i oburzenie dalszym istnieniem instytucji CzS, nie licząc już samego potraktowania Królestwa Surmeńskiego w sposób inny niż reszta członków FPM przy przystępowaniu do OPM. Straciliśmy nadzieję na równość każdego z państw w OPM. Z dniem dzisiejszym postanawiamy wystąpić z Organizacji Polskich Mikronacji. Uprzejmię prosimy SG o usunięcie linijki ze strony głównej w brzmieniu “Królestwo Surmeńskie (SUR)”, zamknięcie Biura i uczynienie właściwych kroków prawnych.

Decyzja jest następstwem bojkotu Organizacji Polskich Mikronacji, jaki 31 lipca br. ogłosiła Surmenia, Austro-Węgry, Tuolelenka i Samunda. Głównym postulatem bojkotujących była likwidacja instytucji Członków Stałych OPM (Sarmacja, Scholandia i Dreamland). Sekretarz Generalny OPM, Piotr diuk Kościński w pierwszym dniu sierpnia komentował: [...] Ekscelencje możecie bojkotować działalność OPM. Jest to Wasza decyzja. Jednocześnie przypominam, że wstępowaliście do OPM, akceptując Kartę w której była instytucja Członków Stałych! A teraz nie tylko chcecie zmiany Karty - a stawiacie ultimatum. Z żalem muszę powiedzieć, iż taka postawa - stawianie ultimatów i proklamowanie bojkotów - nie służy rozwojowi współpracy v-międzynarodowej. Surmenia uznała projekty zmian przedstawione w dyskusji na ten temat za niewystarczające.

Telewizja Surmeńska informuje, że planowane jest powstanie alternatywnej względem OPM organizacji pod nazwą Wspólnota Paktu Wiedeńskiego. Wśród jej członków najprawdopodobniej znajdą się wszyscy sygnatariusze bojkotu OPM. Na razie wiadomo o 12 państwach które chciały by współtworzyć organizację. Ma być całkiem inna od rówieśniczki. Nie będzie stałych członków. Projekt WPW był tworzony od wielu miesięcy. Był on planem B w razie pogorszenia się sytuacji w OPM. Teraz jest duże prawdopodobieństwo że taka organizacja powstanie – czytamy na stronie STV.

KOMENTARZ. Michael bnt von Lichtenstein, Minister Spraw Zagranicznych KS:
Myślę że jest to klasyczne działanie wynikłe z paraliżu jakim została dotknięta Organizacja Polskich Mikronacji, paraliż uniemożliwiający spokojną dyskusje i rozwiązanie problemu obu stron, wymuszał na jednej z nich poszukanie innego rozwiązania. Bezskuteczna obrona własnych interesów przerodziła się w pomysł stworzenia tworu będącego odpowiednikiem OPM. Myślę jednak że nie rozwiąże to całości problemów gdyż kraje podzielone na dwa bloki organizacyjne mają małą szansę na dojście do porozumienia. W obecnym świetle wydarzeń Księstwo Sarmacji spokojnie poczeka obserwując kolejne inicjatywy ze strony inicjatorów Wspólnoty Paktu Wiedeńskiego.


Aug 3 2007

WIEŚCI UJAWNIAJĄ: Tiki Tiki Liberciki

Tiki Tiki Browarczyki, Tiki Tiki Sprzedawczyki. Logicznie rozumując tytuł mówi o rodzinie Browarczyków. Jednak tym razem historia ich nie dotyczy. Będzie jednak o libertach i brudnych libertach wypranych w wirtualnym systemie.

Niedawno do naszej redakcji przyszedł anonimowy list dotyczący tajemniczej ilości libertów sprowadzanych z Lolardii. Oczywiście nie było to nic pewnego, zaledwie anonim, ale nie mogliśmy również tego tak zostawić - może napotkamy się na aferę międzynarodową? Wzięliśmy się do pracy, rozmawialiśmy z niejedną osobą i doszliśmy do celu. Jednak zanim zdradzimy całą aferę małe wprowadzenie. W grudniu ubiegłego roku Lolardia przystąpiła do sarmackiego systemu bankowego i otrzymała 10 tysięcy libertów. Pieniędzmi zarządzał oczywiście Król Lolardii.

Jak na razie wszystko w porządku. W anonimowym liście otrzymaliśmy informację, iż liczba libertów sprowadzonych z Lolardii pomnożyła się dwukrotnie. Na pewno nie dokonała tego dzięki firmom w Syriuszu. W takim razie w jaki sposób z 10 tysięcy zrobiło się ich aż dwa razy więcej? Najprawdopodobniej jest wada naszego systemu, a konkretnie integracji Banku Sarmackiego z Bankiem Lolardii, jednak to jedynie nasze przypuszczenia.

Przez ostatnie tygodnie władze sarmackie prowadziły negocjacje z Królestwem Lolardii w wyniku czego w Sarmacji powstanie kolejna prowincja - Hrabstwo Loardii. Otrzyma ono 10 tysięcy libertów. Dokładnie tyle samo ile Lolardia otrzymała w momencie przystąpienia do naszego systemu bankowego. Negocjacje rozpoczynał Minister-Kanclerz Krzysztof Konias, jednak przez większość czasu prowadził je Michael von Lichtenstein, poseł Sarmackiej Partii Demokratycznej.

Jak już pisaliśmy w poprzednim akapicie Lolardia miała w tej chwili do dyspozycji 20 tysięcy libertów. Skoro Hrabstwo ma dostać tylko 10, to co stanie się z drugą połową? Otóż przypadła ona w udziale Michaelowi von Lichtenstein, co potwierdza jedna z osób zarządzających sarmackim Bankiem. Jakim cudem negocjator otrzymuje tak duża ilość pieniędzy od obcego państwa? Jakiś gratisowy dodatek za udane przeprowadzenie negocjacji?

Darowizna w wysokości 10 tysięcy libertów to jeszcze nie wszystko. Otóż połowa z dziesięciu tysięcy, które otrzymało Hrabstwo Loardii zawędrowała nie do kogo innego jak do negocjatora Michaela von Lichtenstein. Sumując niecałe 15 tysięcy libertów podarowane z pralni pieniędzy w Lolardii. A my pół roku temu martwiliśmy się, że w ciągu 2 lat nam zabraknie pieniędzy…


Jun 16 2007

Powrót WSI!

W związku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym, który na pewno trwa już w naszych sercach, „Wieści Teutońskie“ wzorem ubiegłego roku ponownie uruchamiają Wakacyjny Skrót Informacji. Dziś WSI odsłona 2.1.

Niepodległość? Bzdura.
Michał v-hr. Radetzky ogłosił w dniu wczorajszym niepodległość Wolnej Republiki Morvan. Na terytorium miasta Morvan (Terytorium Koronne) wkroczyły oddziały Książęcych Sił Zbrojnych, obecnie trwa zawieszenie broni, a dotychczasowy burmistrz miasta ukrywa się. Władze Sarmacji opcji niepodległości Morwieńca nie biorą pod uwagę. JKM odwołał Michała v-hr. Radetzky’iego z funkcji burmistrza Morvanu oraz Wojewody Koronnego. I nawet najtęższe umysły Księstwa zastanawiają się, czy niepodległość to żart, czy zwykłe pytanie o drogę.

Nowy Trybunał.
W związku z ogłoszeniem niepodległości przez Wandystan, JKM Piotr Mikołaj zmienił skład Trybunału Honorowego. Dotychczasowych sędziów zastąpili: Zbyszko bar. Von Thorn – Browarczyk, Krzysztof bar. Macak oraz Matwiej diuk Srabnikow, który przewodniczy Trybunałowi.

Wyborcze zgłaszanie.
Od wczoraj, do wtorku, 19 czerwca należy zgłaszać kandydatury do Izby Poselskiej. Nowością jest elektroniczny sposób zgłaszania kandydatur, który zastąpił dotychczasowe listy kandydatów ogłaszane na Liście Dyskusyjnej KS. Jednak na razie, nowy sposób się nie sprawdza, gdyż chęć kandydowania zgłaszają osoby niespełniające podstawowych warunków jako kandydaci – nie mają obywatelstwa Księstwa lub sprawują funkcję publiczną w państwach obcych. Wybory rozpoczną się 21 czerwca i potrwają do 23 włącznie.

SWS debiutuje.
Swoje kandydatury do zbliżających się wyborów zaprezentowało Stronnictwo Wirtualno Systemowe stworzone kilka dni temu przez Matwieja diuka Skarbnikowa. Oprócz lidera ugrupowania na liście znaleźli się Simone kaw. Liberii oraz Michael kaw. von Lichtenstein.
Dwaj najwięksi gracze na scenie politycznej i dotychczasowi koalicjanci rządowi, czyli Narodowy Związek Monarchistyczny oraz Sarmacka Partia Demokratyczna swoje listy ogłoszą „dziś, lub w najbliższych dniach”.

Valhalla ma nowego Kaizera.
Wandejski Czerwiec odbił się również na Cesarstwie Valhalli, którego Kaizer, Robert von Thorn – Czekański brał udział w ogłoszonej przez Wandejczyków wolnej elekcji. Po konflikcie ze znanymi Valhalliczyjkami, RCA zrezygnował z rządzenia państwem, czego efektem jest wczorajszy wybór na nowego Kaizera Krzysztofa Janusza Kowalczykowskiego, który równocześnie posiada tytuł diuka Księstwa Sarmacji.

Obserwatorzy w OPM.
Organizacja Polskich Mikronacji, której Sekretarzem Generalnym jest Sarmata, Piotr diuk Kościński uchwala projekt, który zakłada Status Obserwatora przy OPM. Owy Status posiadałoby państwo które nie zdecyduje się wejść do OPM, a chce być reprezentowane przez swojego przedstawiciela w tej międzynarodowej instytucji. Wszystko wskazuje na to, że projekt przejdzie bez większych problemów.