Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-settings.php on line 18 Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::start_lvl() should be compatible with Walker::start_lvl(&$output) in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-includes/comment-template.php on line 0 Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::end_lvl() should be compatible with Walker::end_lvl(&$output) in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-includes/comment-template.php on line 0 Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::start_el() should be compatible with Walker::start_el(&$output) in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-includes/comment-template.php on line 0 Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::end_el() should be compatible with Walker::end_el(&$output) in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-includes/comment-template.php on line 0 Archive Kultura | Wieści
Aug 16 2007

Nowy Minister Kultury i Promocji w rządzie SPD

W dniu dzisiejszym Książę Piotr Mikołaj Kozanecki mianował na stanowisko Ministra Kultury i Promocji Pana Michała hrabiego Łaskiego.

Nowy Minister niezwłocznie złożył publiczną przysięgę i przystąpił do działania w swoim resorcie. Jego pierwszym krokiem było wystosowanie expose do Narodu, w którym określił czym za jego kadencji MKiP się zajmie. W expose czytamy:

Przyszło mi objąć resort Kultury i Promocji w rządzie Krzysztofa Koniasa.

W świecie wirtualnym resort Kultury jest niezwykle ważny. To kultura tworzy państwo. To kultura jest promocją. Nie wolno dopuścić by był to martwy resort.

W moim przekonaniu kultura to rozrywka. I właśnie takie będzie motto mojego resortu. Chciałbym by Sarmacja stała się atrakcyjna zarówno dla obserwatora z zewnątrz jak i dla każdego mieszkańca Sarmacji. Ministerstwo będzie promować własne inicjatywy kulturalne. Chcemy zająć się Izbą Zasłużonych Sarmatów…instytucją niezwykle ważna, którą warto reaktywować.

Promocja to element bardzo istotny, będziemy promować Sarmacje w świecie realnym, chcemy w ten projekt włączyć również Sarmatów.

Obserwatorzy życia politycznego i kulturalnego Księstwa Sarmacji są raczej sceptyczni i powściągliwi w ocenie samej nominacji. Zainteresowanie opozycji wzbudził natomiast fakt, co w ogóle ministerstwo zdziałało w ostatnich miesiącach. Timios hrabia Kiechajas pyta publicznie:

[...]co dotychczas zrobił rząd SPD w zakresie działań tego ministerstwa?

Czy Kanclerz Konias udzieli odpowiedzi? Przekonamy się wkrótce. Tymczasem rozgorzała mała dyskusja na temat Izby Zasłużonych Sarmatów - padają pytania co dalej, czy WIKI czy stary system, kto się tym zajmie.


Aug 1 2007

Trzeci dzień obchodów czterolecia Teutonii

Jeśli pierwszy dzień uroczystości nazwiemy Dniem Przemówień i Odznaczeń, a drugi Dniem Ważnych Rozmów, to trzeci z pewnością był Dniem Zabaw. Można było również załapac się na spory zastrzyk teutońskiej kultury. Ale po kolei.

Pierwsi goście zaczęli zaszczycac czat teutoński swoją obecnością już przed 20:00. Dziesięc minut później wszystkich przybyłych przywitał gospodarz wieczoru, świeżo upieczony wicehrabia, Krzysztof Konias. Chwilę później zaprosił do wzięcia udziału w pierwszym konkursie specjalnie przygotowanym przez JCM Jakoba. Nosił on tytuł “My w wieku Teutonii” - zdjęcia dziewięciu Teutończyków w wieku 4 lat - kto jest kim? Zadanie okazało się bardzo trudne i niewielu odważyło się spróbowac swoich sił. Jako, że konkurs nie został rozstrzygnięty, Wieści serdecznie zapraszają czytelników do udziału.

Przez cały ten czas zabawę umilało radio TeutoniaOne z legendarnym didżejem Kwazim na pokładzie. Tenże dwoił się i troił by zaspokoic gusta wybrednych słuchaczy, czasem zdobywając się na ciętą ripostę pod adresem zebranych.

Nadszedł w końcu czas na kolejny konkurs, również zawdzięczany imc Jakobowi - “Wszyscy o Wszystkich“. Przez ostatnie kilka dni Teutończycy w kilku zdaniach opisywali swoich rodaków - na czacie fragmenty tych opisów cytował gospodarz Kwazi, zadaniem zebranych było zgadnąc kto i o kim wypowiedział dane słowa. Zabawa była przednia, a śmiesznych pomyłek nie brakowało. Tym razem rozstrzygnięcie zapadło - zdecydowanym zwycięzcą został okrzyknięty Timios hr. Kiechajas. Drugie miejsce zajął Jarek bnt Sadowski, a na trzecim uplasował się Wojciech Hergemon. Wszystkie teksty można zobaczyc tutaj.

W przerwie konkursu głos zabrał JCM Jakob ogłaszając reaktywację pewnej instytucji. Ostrzegam jednak - jest to instytucja tylko dla prawdziwych znawców sztuki! - przestrzegł i zaprezentował odnowioną Galerię Teutońskich Aktów. Gościom aż odebrało mowę gdy przechadzali się po poszczególnych salach, podziwiając kunszt teutońskich artystów. Po chwili jednak posypały się zasłużone wiwaty i gratulacje. Warto wspomniec, że zmienił się również patron Galerii - Macieja barona Kicha zastąpił Krzysztof v-hr Konias.

Podsumowując, dzień trzeci był chyba dniem najbardziej udanym ze wszystkich dni uroczystości z okazji czterolecia. Święta nie zakłóciły większe zgrzyty, a Teutończycy, zarówno z sarmackiej Marchii jak i nowoteutońskiego Królestwa, współpracując stworzyli naprawdę piękną oprawę wspaniałej rocznicy, jaką bez wątpienia jest czwarty rok istnienia Teutonii.


Apr 25 2007

Mikronacje w telewizji

Oczekiwany od miesiąca program o mikronacjach, w końcu doczekał się emisji. 19 kwietnia na TVP 3 Kraków ukazał się 8-minutowy reportaż pod tytułem “Państwa, których nie ma”.

Polskie mikronacje były reprezentowane przez cztery osoby, wśród których znalazł się również Sarmata - Paweł Szermiński. Namiestnik Gellonii nie był specjalnie zadowolony z efektu końcowego - mówiąc bardzo łagodnie. Czy jego reakcja była dziwna? Nie wydaję mi się.

Na pewno do v-świata trafią nowe osoby, może nawet część z nich zostanie tu na dłużej. Powinniśmy być z tego zadowoleni, ale myślę, że każdy spodziewał się czegoś innego, odrobinę lepszego. Pomijając już komentarz Pana Drażkiewicza ze Scholandii, dotyczący Księstwa Sarmacji, który moim zdaniem był nieco nie na miejscu, to wypowiadający się pod koniec reportażu psycholog, nie przedstawił nas zbyt pozytywnie. Według niego jesteśmy tylko osobami uzależnionymi od internetu. Oczywiście jesteśmy, jak wiele innych ludzi. Czy to nasza wina, że to internet jest największym źródłem wiedzy w jednym miejscu? Wspomina on również o v-świecie jako miejscu, gdzie możemy zaspokoić swoje ambicje. Dokładnie! Ale czemu nie ma nic o tym, że jesteśmy kreatywnymi osobami, którzy zamiast siedzieć i grać w Tibię, tworzą zgraną społeczność i bawią się przy tym doskonale? Wykluczając przypadki takie jak chociażby Prezes PASI siedzący po nocach, to też jest prawda.

Szkoda, że zabrakło takiej pozytywnej opinii o nas, o naszej “zabawie”. Być może wtedy reportaż odniósłby większy sukces w zakresie promocji, aczkolwiek tak czy siak, nie jest źle. Teraz tylko pozostaję nam poczekać na przypływ nowych osób!