Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-settings.php on line 18 Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::start_lvl() should be compatible with Walker::start_lvl(&$output) in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-includes/comment-template.php on line 0 Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::end_lvl() should be compatible with Walker::end_lvl(&$output) in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-includes/comment-template.php on line 0 Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::start_el() should be compatible with Walker::start_el(&$output) in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-includes/comment-template.php on line 0 Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::end_el() should be compatible with Walker::end_el(&$output) in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-includes/comment-template.php on line 0 Archive June | Wieści
Jun 24 2006

Nowa Rada Ministrów!

Po kilkunastu dniach od czasu zakończenia wyborów do IP, nareszcie ogłoszono skład Rządu! Nowym Kanclerzem, zgodnie z informacjami, jakie przekazywały “Wieści Teutońskie” został Maciej markiz Poleszczyk. Nowa Rada Ministrów liczy 6 resortów i 9 Ministrów. Oto pełen skład Rządu:

1. Minister - Kanclerz: Maciej markiz Poleszczyk
2. Minister Spraw Zagranicznych: Piotr diuk Kościński
3. Minister Spraw Obywatelskich: Adam Gabriel baronet Grzelązka
4. Minister Samorządu Terytorialnego: Mateusz kawaler Suszek
5. Minister Finansów i Gospodarki: Jakub Bakonyi
6. Minister Dziedzictwa Narodowego: Michaś diuk Winnicki
7. Minister Promocji: Jakub kaw. Kaczyński
8. Ministrowie bez teki: Piotr diuk Krupiński oraz Bartosz kaw. Mackiewicz

Nowy Rząd składa się z członków NZM, PPS oraz niezrzeszonych. Nowych Ministrów czeka ciężka praca, gdyż działania poprzedniego Rządu Kanclerza Kiechajasa mimo wysokich notowań popularności, były mało zauważalne. Zobaczymy, co zaproponuje nam nowy Kanclerz, który już raz stał na czele Rządu Jedności.

Wraz z powołaniem nowej Rady Ministrów, Książe tradycyjnie już zmienił Dekret o Rządzie, oraz wniósł do Sejmu wniosek o udzielenie wotum zaufania desygnowanemu Rządowi. Wotum wydaje się tylko formalnością. Oczekujemy na Expose Kanclerza Poleszczyka.


Jun 19 2006

Prawie Jak Dobry Władca

Dziś w godzinach późnowieczornych w Sztuce Ulicznej, mającej z założenia być instytucją wyrażającą poglądy mieszkańców Księstwa znalazł się banner-obrazek,który przedstawiał herb Wąż (którym posługuje się Jego Wysokość Piotr Mikołaj) oraz krótki tekst = “prawie jak Hergolien Wielki, prawie robi wielką różnicę”. Obrazek został usunięty z SzU przez JKM, jednak po pewnym czasie przywrócono go. Całe zdarzenie rozpętało nie lada burzę, objawiającą się nadzwyczajną aktywnością SzU. Niestety, większość grafik dotyczących tego tematu wykorzystuje ten sam motyw, a ich ogólny poziom merytoryczny jest bardzo niski.


Jun 17 2006

Jak zyskać, jak zaoszczędzić? [1]

W niniejszym artykule postaram się przybliżyć osobom zainteresowanym (w szczególności mam tu na myśli nowych inwestorów) obecny stan gospodarki sarmackiej, czyli, w co i jak warto zainwestować, kiedy można spodziewać się zysku oraz jak zaoszczędzić przy tworzeniu firmy. Wszystkie porady i wnioski zawarte w artykule opieram na własnym doświadczeniu syriuszowym, aczkolwiek często zdarza mi się zarobić ponad 500lt/miesiąc (w syriuszu), więc powinny się sprawdzić.

Obecnie w wyniku wcześniejszej reformy gospodarczej oraz niedawnego wprowadzenia “respektu”, praktycznie każdy nowy mieszkaniec może niewielkim nakładem zarobić na działalności gospodarczej. Wynika to z otwarcia nowych branży (reforma), oraz ogromnego wzrostu popytu na towary dodające “respekt”, które w dalszej części artykułu nazwiemy umownie “towarami luksusowymi”. Osobiście uważam, że w najbliższym czasie największy zysk przyniesie produkcja towarów luksusowych oraz surowców potrzebnych do ich wytworzenia, a w szczególności tych związanych z budownictwem. W związku z tym, omówieniem właśnie tej branży się dzisiaj zajmę.

Jak wiadomo, jeszcze niedawno domy, wille, zamki stawiano jedynie dla zaspokojenia próżności, czyli stawiały je tylko osoby zamożne, mające stałe źródło dochodu. Obecnie budynki są wymogiem i dodają “respekt“, więc zapotrzebowanie na nie gwałtownie wzrosło, podczas gdy liczba firm budowlanych pozostała praktycznie bez zmian. Ponadto, jak wskazują statystyki syriuszowe (można je znaleźć gdzieś na stronach Sarmacji), w ciągu ostatnich 2 tygodni dochodzi do większego zużycia niż produkcji takich towarów jak: cegły, beton, cement, żwir, stal etc.; na podstawie tych danych można wysnuć następujące wnioski: 1) znacząco wzrosła ilość nowych budynków, 2) w najbliższym czasie można spodziewać się niedoboru materiałów budowlanych.

Z danych zawartych w powyższym akapicie jasno wynika, że przy umiejętnej inwestycji w budownictwo można szybko spodziewać się zysku. Ponadto, na podstawie tych danych, można wkrótce spodziewać się (pomimo obecnego spadku) wzrostu podaży oraz wzrostu konkurencji w w/w branży. W związku z tym nowi inwestorzy powinni jak najszybciej wejść na rynek, jednak osoby prywatne pragnące wybudować np. wille, o ile nie jest ona niezbędna, powinny się z budową wstrzymać (moim zdaniem do końca czerwca można się spodziewać obniżki cen budynków).

Jeżeli ktoś z czytelników, pragnie zrobić pierwsze kroki w syriuszu, polecam zainwestowanie w dwie firmy jednocześnie. Oczywiście każdy nowy mieszkaniec dysponuje ograniczoną ilością gotówki - około 300lt, więc wyjaśnię poniżej jak obie firmy otworzyć za nie więcej niż 300lt. Poniższe obliczenia opierają się na ofercie firmy Sarco, ofercie dostępnej na giełdzie w dniach 13-17 czerwca oraz na cenniku działek z 17 czerwca; Narzędzi na giełdzie nikt nie oferuje więc policzę je po 10lt/j. Osobiście radzę jednak, żeby przed dokonaniem zakupu na giełdzie przejść się po wszystkich sklepach większych firm - zdarza się, że jest tam o jakieś 10% taniej.

Polecam, aby jedną z firm była firma budowlana (nie wymaga żadnego budynku, starczy działka), a drugą jakaś firma dostarczająca części produktów potrzebnych do budowy - np. cegielnia. Dzięki takiego połączenia dwóch firm, pomimo tej samej kwoty inwestycji, dojdzie do szybszego zwrotu. Poniżej podaje obliczenia takiej inwestycji, oraz przykładowy zysk (z budowy willi średniej).

Koszt inwestycji
- rejestracja 2 firm - 10lt
- 2 działki - 40lt (na terenie MW działki kosztują 20lt/szt.)
- cegielnia - 118lt
- oczyszczanie 15j - 22,5lt
- elektryczność 15j - 12lt
- narzędzia 9j - 90lt
- łącznie - 292,5

Przykładowy zysk (transport liczony po 0.05/j)
- Willa średnia 38j - koszt oczyszczania, elektryczności i narzędzi -  1,52+2,85+1,9=6,27
- cegły 10j [własna prod.] - 10lt
- beton 4j [własna prod. - 1.5lt/j] - 6lt
- skały 2j - 1lt
- deski 10j - 7lt
- szkło 4j - 6lt
- kable 3j - 15lt
- gips 3j - 1,5lt
- łącznie - 52,8lt

Wille średnią sprzedamy za 60lt, więc mamy już w tej sytuacji 8lt zysku. A należy wziąć pod uwagę, że powyżej jest to liczone po cenach rynkowych. Według moich szacunków koszt budowy można spokojnie obniżyć do 40lt, czyli osiągnąć 20lt zysku. To oznacza, że aby spłacić kredyt, wystarczy budować 3 budynki miesięcznie. Aby obniżyć koszty, należy po prostu dogadać się z nowymi firmami, które dostarczają wymagane produkty. Przykładowo rude_miedzi dostępną na giełdzie po 0.95lt/j ja kupuje po 0.4lt/j, pomimo że nie zużywam więcej niż 30j miesięcznie.

Powyższe obliczenia dostatecznie, moim zdaniem, wykazują opłacalność opisanych w artykule inwestycji. Nowym inwestorom życzę powodzenia, a nie zdecydowanych gorąco zachęcam do rozpoczęcia zabawy z syriuszem.


Jun 16 2006

Błąd w wyborach, mamy Kanclerza?

Nowa Izba Poselska już zaczęła wybierać Marszałka, a tymczasem okazało się, że wyniki wyborów były… błędne!

Książe Piotr Mikołaj po ogłoszeniu, że w skrypcie wyborczym (wg nowej ordynacji - przyp. red.)autorstwa Łukasza Nowickiego znajdował się błąd, wraz z w/w autorem przeprosili całą opinię publiczną, oraz posłów, którzy błędnie nie zostali dołączeni w poczet wybranych.

Przedstawiamy skład nowej Izby Poselskiej.

- Timios v-hr. Kiechajas (NZM)
- Maciej mar. Poleszczyk (Niezależny)
- Michał bar. Radecki (PPS)
- Krzysztof bnt Bojar (NZM)
- Jakub kaw. Kaczyński (Niezależny)
- Łukasz bnt Kowalski (PLS) [zamiast Damiana markiza Koniecznego z PPS]
- Andrzej kaw. Dzikowski (UKL) [zamiast Jakuba Bakonyi z NZM]

Tym samym, mimo, że Narodowy Związek Monarchistyczny stracił jednego posła, wraz z kandydatami niezależnymi jest zwycieżcą wyborów, gdyż reszta ugrupowań wprowadziła do IP po jednym pośle.

Dotychczasowe plany i wszelakie spory wzięły w łeb. Posłowie muszą się porozumieć i stworzyć Rząd. Monarchiści, którzy do tej pory proponowali Rząd autorski, mają ciężki orzech do zgryzienia, gdyż do IP weszły wszystkie startujące partie. Robert markiz Czekański zapowiedział, że wycofuje się z zamiarów kandydowania na Kanclerza. Czyżby więc nowym Kanclerzem został markiz Poleszczyk, a nowy Rząd był Rządem jedności?


Jun 15 2006

Nowa Izba Poselska - wybory Marszałka!

==================
Błękitny Pumpernikiel
Izba Poselska
==================

Nowo wybrana Izba Poselska zaczęła swoją pracę od wyboru Marszałka Izby.

Klub Parlamentarny Narodowego Związku Monarchistycznego zgłosił kandydaturę niezrzeszonego w żadnej partii Macieja markiza Poleszczyka, ubiegającego się również o urząd Kanclerza.

Poseł Damian markiz Konieczny z Partii Pracy Sarmacji zgłosił z kolei reprezentanta swojego ugrupowania - Michała barona Radeckiego.

Głosowanie potrwa najpóźniej do niedzieli, 18 czerwca.