Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-settings.php on line 18 Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::start_lvl() should be compatible with Walker::start_lvl(&$output) in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-includes/comment-template.php on line 0 Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::end_lvl() should be compatible with Walker::end_lvl(&$output) in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-includes/comment-template.php on line 0 Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::start_el() should be compatible with Walker::start_el(&$output) in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-includes/comment-template.php on line 0 Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::end_el() should be compatible with Walker::end_el(&$output) in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-includes/comment-template.php on line 0 Archive October | Wieści
Oct 31 2006

Nowe rozdanie w Teutonii. Książe pozwolił na secesję?

Krzysztof Konias, Namiestnik Marchii Teutońskiej powołał dziś Wojciecha Hergemona na stanowisko Kanclerza Rady Marchii. Ponadto wczoraj wszedł w życie Statut Cesarskiego Stołecznego Miasta Srebrny Róg. O marnej reputacji nowego Kanclerza i o tym, czy grozi nam powtórka z “Teutońskiego Maja” dowiemy się z rozmów, jakie przeprowadziliśmy.

Wczoraj Krzysztof Konias ogłosił, że w życie wszedł Statut Cesarskiego Miasta Stołecznego Srebrny Róg, bo taką nazwę od wczoraj nosi stolica Marchii. Statut określa m.in., że na czele miasta stoi Mer, na którego powołany został Konrad Hergemon.Desygnacja nowego Kanclerza to efekt zwołanych wczoraj obrad Senatu Marchii nowej kadencji. Senatorowie wybrali na swojego Marszałka dotychczas sprawującego ten urząd Zbyszka kaw. Czekańskiego, oraz debatowali o przyszłości prowincji. Rozmowa toczyła się m.in. wokół reaktywacji baronii, które miałyby za zadanie nadzorować prace zarządców miejscowości. Senatorowie rozważali również kandydaturę Wojciecha Hergemona na stanowisko Kanclerza RM, co zaowocowało dzisiejszą desygnacją.

O desygnację nowego Kanclerza, jego zszarganą reputację i kontrowersje, które budzi ta decyzja pytamy Namiestnika Krzysztofa Koniasa:


WT: Dlaczego desygnował Pan na stanowisko Kanclerza RM człowieka o wątpliwych wartościach moralnych i zszarganej reputacji?

KK: Pełniąc funkcję Ministra-Kanclerza Księstwa Sarmacji nie mogę pernamentnie poświęcać tak dużo czasu Marchii Teutońskiej ile chciałbym. Musiałem więc na stanowisko Kanclerza Rady Marchii desygnować kogoś aktywnego i dynamicznego.

WT: Teutonia pełna jest takich osób, czy musiał to być akurat Hergemon?

KK: Wojciech Hergemon spośród obywateli, którzy nie pełnią żadnej poważnej funkcji wydaje się przodować w tych cechach. Zanim podjąlem decyzję o jego desygnowaniu skonsultowałem się z Senatorami.

WT: Owszem, ale czy nie obawia się Pan że Hergemon zniszczy ciężko zapracowany wizerunek Teutonii, jako prowincji w miare spokojnej? To przeciez on jest jednym z symboli “Teutońskiego Maja”, był rónież oskarżany o kilka przestępstw…

KK: Jestem przekonany, że Teutonia pozstanie prowincją “w miarę” spokojną. Nadmiar spokoju oznacza marazm, a to powolna śmierć dla aktywności. Swoją ocenę “Teutońskiego Maja” przedstawiałem już kilkakrotnie i chyba nie jest tajemnicą dla nikogo, że jest to ocena rózniąca się w kilku punktach od stanowiska Księcia. Kwestia przestępczości Wojciecha Hergemona na pewno pozostanie jeszcze długo tematem dyskusji. Jednak wierzę, iż mój brat odpokutuje w końcu swoje winy.

WT: Nie boi się Pan powtórki z “Teutońskiego Maja”?

KK: Teraz to ja jestem Namiestnikiem, a nie Jakob. Nie ma mowy o powtórce.

WT: A jednak w sierpniu mogło dojść do secesji - poczynione zostały ku temu wielkie kroki. Wtedy tez Pan był Namiestnikiem

KK:Może nie powinienem tego mówić, ale w sierpniu inicjatywa wyszła od samego Księcia. Przekazałem wtedy Jakobowi wiadomość, iż jest zielone światło dla secesji. Natomiast ja postawiłem wówczas Jakobowi dodatkowe warunki, które nie zostały spełnione. Później Książe się rozmyślił. Paradoks tej sytuacji polega na tym, iż w maju nikt na poważnie nie myslał o secesji. Inspiracja nadeszła ze strony władz KS.

WT: Książe, z tego co wiemy się nie rozmyślił - to JKM napisał na LD “Chcecie? Idźcie!”. Więc to, że secesja nie doszła do skutku zawdzięczamy tylko secesjonistom, którzy… chyba zrezygnowali.

KK: Chyba się nie zrozumieliśmy - ja mówiłem o zielonym świetle dla pełnej secesji - ludzie odeszliby razem z ziemią i całym dziedzictwem kulturowym Teutonii.

WT: Czyli twierdzi Pan, że Książe na początku zgodził się na “pełną secesję”?

KK: Nie chce rozwijać wątku, który był przedmiotem moich prywatnych rozmów z Jego Wysokością.

——–

A “o sobie samym” rozmawiamy z desygnowanym na Kanclerza Wojciechem Hergemoniem.

WT: Czy Pana reputacja w KS pozwoli na to, aby efektywnie działał Pan dla rozwoju MT?

WK: Jestem głeboko przekonany, że: po pierwsze moja reputacja nie jest aż tak zła jak się o niej mówi, po drugie nie ma ona większego znaczenia. W nadchodzacej kadencji zamierzam sie skupić na zmianach w wewnątrz prowincji.

WT: Sam niejednokrotnie nazywał się Pan “największym kryminalistą KS”…

WK: Hehe, to była oczywiście ironia, tycząca sie mojego stosunku do róznicy jaka pojawia się pomiędzy obiegowymi plotkami na temat moich “legendarnych” wyczynów, a faktami jakie stwierdził np. sąd.

WT: A jakie plany ma nowy Kanclerz?

WK: Szeroko pojęta aktywizacja prowincji - zarówne w sferze gospodarczej jak i kulturowej.

WT: Konkretniej?

WK: Pozostaje mi tylko zacytować własny program z jakim startowałem - między innymi planuje powołać do życia teutońską giełdę społek akcyjnych - co umożliwi - prywatyzację (częściową) THP oraz pomoc skarbu (oraz prywatnych inwestorów z MT) dla nowych przedsiębiorstw teutońskich. Następnie zwiększenie wpływu obywateli MT na skład władz prowincji, utworzenie nowych miejsc pracy ‘realnej’. Wresczie ogłaszanie licznych konkursów związancyh z prowincją.

WT: Życzymy powodzenia.


Oct 30 2006

Już niedługo ostatnia kolejka SLP!

- mówili komentatorzy. A odbędzie się ona w Dzień Wszystkich Świętych. Ale zanim ona nastąpi zwróćmy uwagę na mecze przedostatniej kolejki, która odbyła się wczoraj. Kotwica I Krasnoludy popisały się wczoraj i strzeliły odpowiednio 4 i 3 bramki swojemu przeciwnikowi nie tracąc ani jednej. Kotwica grała jednak z SKP, które na boisko wybiega tylko po to, by tam postać, a Krasnoludy z naprawdę godnym przeciwnikiem - Grayboxem. W dodatku na wyjeździe. Chodzą słuchy, że Zbyszko Browarczyk podłożył się. Nie jest to jendak do końca pewne. RVT grało z Kajzerkami, czyli chyba największymi tchórzami SLP. Wynik meczu to 1:1, lecz kolorowo jest tylko po 90 minucie. Na początku pierwszej połowy Kajzerki niepewnie zaatakowały i… strzeliły bramkę. Po tym Valhallijczycy cofneli się do obrony i tyle ich w ataku widzieli. RVT grało dzielnie i pod koniec drugiej połowy udało im się wyrównać. Trener Kiechajas odetchnął z ulgą w tym momęcie, jak sam powiedział jednemu z naszych dziennikarzy. Niemile, oprócz Grayboxu, zaskoczył nas SKS. Poległ u siebie z Podleszczami 1:3. Fakt, że SKS grał składem rezerwowym, m.in. w bramce stał młody Polański, ale to nieusprawiedliwia przegranej. Trener tylko się śmieje i mówi, że chce dać szansę młodym. A tak wyglądają dokdładne wyniki:

KKS Ulisses Grodzisk - KS Renifery Sola 2 - 0 (0 - 0)
Graybox Srebrny Róg - FKK Rantiochskie Kr. 0 - 3 (0 - 1)
RVT Ruhnhoff - VKS Gryf Kaizer 1 - 1 (0 - 1)
FC Czarnolas - CK Carnuntum 4 - 0 (2 - 0)
RTS Dynamo Czekany - Pentagram Sola 0 - 1 (0 - 0)
SKS Srebrny Róg - SKS Podleszcz 1 - 3 (1 - 2)
KS Wandea - KP Mlot Sigmara 2 - 1 (0 - 1)
Kotwica Srebrny Róg - SKP Lwy Krez 4 - 0 (1 - 0)

1 SKS Srebrny Róg 62
2 FKK Rantiochskie Kr. 59
3 KS Wandea 58
4 Graybox Srebrny Róg 49
5 RVT Ruhnhoff 47
6 VKS Gryf Kaizer 46
7 SKS Podleszcz 45
8 KKS Ulisses Grodzisk 44
9 Pentagram Sola 44
10 FC Czarnolas 37
11 KS Renifery Sola 33
12 RTS Dynamo Czekany 31
13 Kotwica Srebrny Róg 28
14 SKP Lwy Krez 26
15 CK Carnuntum 21
16 KP Mlot Sigmara 19


Oct 29 2006

Znamy skład Senatu!

Dosłownie przed chwilą zamknięte zostały lokale wyborcze, a komisja dopiero co skończyła podliczać głosy. I tak, jako pierwsi, publikujemy Państwu wyniki:

 1. Po 11 głosów otrzymali:
  + Zbyszko kawaler Browarczyk,
  +
  Wojciech Hergemon,
  +
  Jarek kawaler Sadowski.

 2. Gerard Szopkowski otrzymał 8 głosów
 3. Adrian baronet Gaj otrzymał 6 głosów
 4. Leszek kawaler Karakahanow otrzymał 2 głosy

Jak widać w Senacie znów zasiądzie kawaler Browarczyk, które pełnił funkcję Marszałka Senatu i prawdopodobnie znów obejmie to stanowisko.


Oct 29 2006

W 80 słów dookoła Sarmacji [3]

Raport Rządu
Kanclerz Krzysztof Konias przedstawił na Liście Dyskusyjnej długo oczekiwany raport z działalności swojego gabinetu. W dokumencie tym opisuje działalność każdego z resortów i ich szefów. Zapowiada również inicjatywy, nad którymi pracuje Rząd. Cały raport przedstawimy w „WT”, kiedy Kanclerz napisze o działalności MFiG, co zapowiedział uczynić jutro.

Dymisje
Do dymisji podał się Minister Samorządu Terytorialnego Michał bnt Dahlke. Jako powód swojej decyzji przedstawił brak czasu. Tymczasowo jego obowiązki przejmie Wiceminister Andrzej Dzikowski. Kanclerz zapowiedział również dymisje dwóch Wiceministrów Spraw Obywatelskich: Michała Sarmackiego oraz Szymona Nowickiego.

Ustawowstrzymywacz
Książe Piotr Mikołaj nie podpisał Ustawy o miejscowościach, którą uchwaliła Izba Poselska.
Zamiast tego, dokonałem kompletnej rewizji obecnie obowiązujących przepisów dotyczących miejscowości, uchylając obecnie obowiązującą Ustawę Sejmu o miejscowościach, a w jej miejsce wydając nowy, zredukowany do minimum, dekret z mocą ustawy – pisze monarcha. Nowy Dekret znajdziesz tutaj

Valhalla znów wciąga
Bartek „Fenrir” Janiczek, znany Sarmata zrzekł się wszystkich piastowanych przez siebie funkcji i zrezygnował ze wszystkich noszonych tytułów. Uzasadniając swoją decyzję napisał, że przenosi się do Valhalli.

Nowy ambasador
Nowym ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym przy Królestwie Natanii został MFiG, Aleksander Nowak. Nowy ambasador w przeszłości zamieszkiwał Natanie, piastując nawet urząd szefa Rządu.

Trwają wybory
Trwają wybory do Senatu Marchii. Wedle nieoficjalnych informacji, nie cieszą się one dużą frekwencją, więc władze MT apelują: Teutończycy! Do urn!

Ciemność widzę...
W Sarmacji trwa żałoba narodowa spowodowana rozdmuchaną przez realne media samobójczą śmiercią gimnazjalistki z Gdańska. Strona główna powiła się szarością. Zbyszko kaw. Czekański pyta na LDKS czy od dziś w Sarmacji będziemy obchodzić żałobę po każdym samobójstwie. Niestety, wiele na to wskazuje.


Oct 28 2006

Nowy bank!

Bank Teutoński - tak nazywa się nowy bank, który rozpoczął działanie w Księstwie Sarmacji. Obecnie Sarmaci moga wybierać między państwowym Bankiem Sarmacji a nowopowstałym Bankiem Teutońskim.

O powstaniu nowego banku było wiadomo od pewnego czasu, jednakże przeciągała się sprawa integracji kont z Bankiem Sarmacji. Wczoraj, w godzinach wieczornych dokonał tego Prezes PASI.

Prawdopodobnie jeszcze w dniu dzisiejszym wprowadzimy nowość w klasie v-światowych banków: połączenie będzie odbywało się za pośrednictwem protokołu https dzięki czemu wasze liberty będą jeszcze bezpieczniejsze - mówi Minister Administracji i Finansów Marchii Teutońskiej Konrad Hergemon.

Na chwilę obecną w Banku Teutońskim konto założyło 16 osób. Zapraszamy do odwiedzin strony: tutaj