Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-settings.php on line 18 Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::start_lvl() should be compatible with Walker::start_lvl(&$output) in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-includes/comment-template.php on line 0 Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::end_lvl() should be compatible with Walker::end_lvl(&$output) in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-includes/comment-template.php on line 0 Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::start_el() should be compatible with Walker::start_el(&$output) in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-includes/comment-template.php on line 0 Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::end_el() should be compatible with Walker::end_el(&$output) in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-includes/comment-template.php on line 0 Archive March | Wieści
Mar 31 2007

Bagno zwane “prasą”

OPINIA: Red. Pumpernikiel, “Wieści Teutońskie”

Zadziwiające, ale w żadnym v-kraju nie ma tak doskonale rozwiniętego rynku prasowego. Sarmacja jest pod tym względem absolutnym liderem – ale czy powoli nie zatracamy się w „szaleństwie informacji”?

Jeszcze rok temu, w Sarmacji konkurowały ze sobą trzy pisma – „Brama Sarmacka”, Wieści Teutońskie” i „Magazyn Talk”. Do pism tych pisało po kilku redaktorów, więc informacje były pisane na bieżąco i ciągle. Agencje miały charakter stricte v-państwowy, informowały o wydarzeniach politycznych, sportowych i gospodarczych w Sarmacji i całym mikroświecie. Po debiucie „Gońca Czarnoleskiego”, który pisał nie tylko o v-świecie, ale i o przepisach kulinarnych i realnych wydarzeniach w Polsce, rynek prasy rozpoczął ewolucję. Ewolucja przemieniła się w rewolucje, kiedy powróciła „Wandea Ludu”, stając się prawdziwym sarmackim Hyde Parkiem. Jednak ówczesne teksty owych agencji, w większości dotyczyły nadal polityki sarmackiej, więc tragedii nie było. Jednakże apogeum pisania bzdur i rzeczy nieistotnych zaczęło się kiedy powstała wymieszana rubryka „Prasa Sarmacka” zrzeszająca wszystkie sarmackie tytuły. Niemal co tydzień do rubryki dołączane są nowe „agencje”, które z informowaniem społeczeństwa o rzeczach bieżących nie mają nic wspólnego. W dziesięciu obecnie działających tytułach, pisze w sumie około 12 redaktorów. Skutkiem tego, redakcje są rozdrobnione, często agencje mają kilkutygodniowe przerwy z powodu nieobecności redaktora, a niektóre agencje piszą… raz na dwa miesiące.

Prasy nie obowiązuje żaden kodeks, agencje może stworzyć każdy obywatel, na stronach roi się od błędów ortograficznych, mylone są nazwiska i stanowiska. Zamiast kilku prawdziwych agencji informacyjnych mamy bazar, w większości kiepsko działających, lub piszących o rzeczach nieistotnych pism. W tumulcie i zamieszaniu giną informacje najważniejsze…

Jedynym rozwiązaniem obecnego bałaganu, jest prawna regulacja rynku. Ale jak to zrobić, aby żadna redakcja nie poczuła się pokrzywdzona przez władze? Tu inicjatywę powinni przejąć sami dziennikarze, tworząc wspólnie kodeks prasowy, który jasno określi co jest agencją prasową, co gazetą a co… np. blogiem. Dalszym krokiem powinna być ustawa, jasno określająca jakie warunki musi spełnić tytuł, aby trafić na stronę główną. Nie wystarczy tu założenie jednoosobowej agencji w wordpressie. Powinien być ustalony termin próbny, w którym agencja mogłaby się wykazać aktywnością i rzetelnością i dopiero potem umieścić ją na stronie głównej. Jasno należy sformułować, że prasa, jak na prasę przystało, powinna informować o teraźniejszych wydarzeniach w v-świecie, omijając te w Polsce, lub dawno przebrzmiałe. Jeśli ktoś chce pisać o sytuacji w RP, albo o historii Sarmacji – proszę bardzo, ale nie na głównej stronie! Ustawa, powinna zawierać również minimalną liczbę dziennikarzy piszących do tytułu – co najmniej 3 osoby, by uniknąć partactwa i długich przerw w informowaniu.

Życzeniem pozostaje konsolidacja rynku prasowego do trzech, czterech agencji prasowych. Taka liczba pozwalałaby na prawdziwą konkurencje między tytułami, a co za tym idzie zarabianiu na swej działalności. Dziś prawie żadna z agencji nie zarabia, utrzymuje się sama a redaktorzy nie zarabiają. Gdyby sytuacja się zmieniła, tytułów było mniej, więcej dziennikarzy pisałoby do nich, wówczas należałoby poszukać źródeł dochodów, jak np. bannerów reklamowych. Owe komercyjne rozwiązania nie powinny dotyczyć tylko „Bramy Sarmackiej”, która ze względów oczywistych musi nadal istnieć i działać aktywnie.
Sarmaci! Czy stać nas na prawdziwe agencje prasowe, a nie na wielkie bagno w większości bełkotu, jakim jest obecna sytuacja?


Mar 30 2007

To Rząd wielkiej szansy

OPINIA: Błękitny Pumpernikiel, „Wieści Teutońskie”

Nowy Rząd to ogromna szansa dla Księstwa. Alians dwóch największych sił politycznych, daje nadzieje Sarmacji, Sarmacji nawiedzanej przez kataklizmy pokroju Nowaka, tudzież cotygodniową zmianą Rządu.

Po miesiącach walk, niesnasek, wielkich upadkach Rządów, egzotycznych koalicjach i posłach – chorągiewkach, nadszedł czas stabilizacji. Nowa koalicja, wygląda bardzo obiecująco, zarówno NZM jak i SPD wróciły z „długiej podróży” jaką był flirt z partiami skrajnymi.

Sarmacka Partia Demokratyczna nareszcie skończyła koalicję z marginalną UKL. Kawaler Dzikowski, znany bardziej jako „Marszałek Skracam Głosowanie” nie zaproponuje już więcej absurdalnych zmian w Konstytucji, czy też Referendum w każdej sprawie. Źle pojmowana demokratyzacja życia politycznego KS, forsowana przez Unię Konserwatywno – Liberalną nareszcie przestała wisieć nad Sarmacją – przynajmniej na najbliższe 3 miesiące. Demokraci, uwolnieni od kłopotliwego koalicjanta, będą mogli skoncentrować się w pełni na reformach gospodarki, oraz forsowaniu swych demokratycznych postulatów. Przypilnują również NZM, aby ten nie zapominał, że nie wszyscy Sarmaci to arystokracja. Z powyższych przykładów widać jedno – koalicja ta przysłuży się na pewno Demokratom, którzy w ostatniej kadencji nadszarpnęli nieco zaufania Sarmatów, choćby przez „aferę słupową” czy też dość słaby Rząd Browarczyka.

Narodowy Związek Monarchistyczny kończy przygodę z komunistami. To da mu na pewno plus u „tradycyjnego” elektoratu – konserwatywniejszej szlachty i arystokracji. Wbrew pozorom, Chanukowa Koalicja nie zakończyła się porażką (jak byłem skłonny prorokować jeszcze parę miesięcy temu) a sporym sukcesem – pierwszy raz od kilku kadencji NZM wprowadziło do IP więcej niż jednego posła. Monarchiści zajmą się sprawami zagranicznymi, które w ostatnich kadencjach przeżywały wzloty i upadki. Nic tak dobrze nie przysłuży się opinii międzynarodowej jak stoicki spokój i fachowość diuka Kościńskiego. NZM nie pozwoli na to, by SPD poszło „demokratyczna drogą” UKL, co zaoszczędzi nam powtórki z rozrywki. Wpływu na monarchistów nie mają również komuniści – często rzucający radykalne pomysły. Przed NZM wielka szansa…

Odnośnie składu samego Rządu, to można o nim powiedzieć jedno – Rząd Młodości. Ministrami kieruje konsekwentny Kanclerz, który dotychczas pokazał się Sarmatom (nawet największym sceptykom ówczesnego gabinetu), jako osoba odpowiedzialna, piastując wtedy urząd MFiGa. Podkanclerzy, były Kanclerz i osoba, która piastowała już chyba wszystkie stanowiska w KS, również świetnie rokuje. W resortach prawie sama „świeża krew”: Chojnacki, Żmuda, Karakachanow, co jest krokiem bardzo odważnym. Nowy gabinet kreuje postaci dotąd „drugoligowe” politycznie, co daje szansę na wykazanie się tym osobom. Wedle zapowiedzi koalicjantów, już niedługo resorty wspomogą wiceministrowie, którzy posłużą swoim doświadczeniem. Zobaczymy, co z tego wyniknie.

Politycy umieli się porozumieć. Stworzyli koalicję umiarkowaną, bez prawicowych, tudzież lewicowych odchyłów. Nowy Rząd czeka teraz sporo roboty – i wszystko wskazuje na to, że praca ta zostanie wykonana. Taką nadzieję wyraża większość Sarmatów. I oby się tylko nie okazało, że nadzieja jest matką głupich.


Mar 30 2007

Mamy Rząd SPD-NZM

Potwierdziły się spekulacje powyborcze, które mówiły o planowanej koalicji pomiędzy Sarmacką Partią Demokratyczną oraz Narodowym Związkiem Monarchistycznym lub jak kto woli Komitetem Wyborczym “Razem dla Sarmacji” i Imperialistyczną Listą Sarmacji. Dzisiejszego dnia swoją rezygnację złożył dotychczasowy Minister-Kanclerz Michał Czarnecki, zaś na jego miejsce Jego Książęca Mość powołał dzisiaj nowy Rząd, którego skład prezentuje się następująco:

  • Dariusz Makowski - Minister-Kanclerz,
  • Piotr diuk Kościński - Minister Spraw Zagranicznych,
  • Leszek kaw. Karakachanow - Minister Dziedzictwa Narodowego,
  • Maciej kaw. Żmuda - Minister Finansów i Gospodarki,
  • Tomasz kaw. Lewandowski - Minister Samorządu Terytorialnego,
  • Daniel Chojnacki - Minister Spraw Obywatelskich,
  • Michał hr. Łaski - Minister Stanu.

Obecny skład, a zwłaszcza przedstawiciele SPD, nie wygląda na Rząd Ekspertów, ale jak udało nam się dowiedzieć już w ciągu najbliższych dwóch dni mają zostać powołani wiceministrowie.


Mar 26 2007

Sarmacki Związek Skoków Narciarskich: Spring Cup 2007

Sarmacki Związek Skoków Narciarskich zaprasza na cykl zawodów o Spring Cup 2007. Skaczemy w grze Ski Jumping International (SJ3) przy czym zasady skakania zostaną dokładniej opisane przy informacji o pierwszym konkursie. A oto kalendarz Pucharu:

 • 2-8.04 Margon K115
 • 9-15.04 Murowana K120
 • 23-29.04 Scrios atha Morvan K120
 • 30.04-2.05 Sola K90
 • 3.05-6.05 Winnica K185

Jeśli ktoś chciałby potrenować przed zawodami to polecam ściągnąć SJ3 ze strony www.nomasi.com/sj3

Liczę na Wasze zaangażowanie!


Pozdrawiam,
Maciej kaw. Krzemiński


Mar 16 2007

IP samorozwiązana! Znany Kanclerz i data wyborów

Równo o 19.44 Marszałek Izby Poselskiej Jakub kaw. Kaczyński zamknął głosowanie nad samorozwiązaniem Izby. Za głosowało pięciu posłów.

Decyzja o samorozwiązaniu to następstwo wczorajszego odejścia z Sarmacji Aleksandra Nowaka. Jego miejsce w IP zajął członek SPD Zbyszko von Thorn – Browarczyk, co oznaczałoby kolejne przetasowania rządowe. Jednakże Krzysztof Konias (SPD) złożył w IP wniosek o samorozwiązanie Izby, który dzięki skróconej debacie w kilka godzin uzyskał większość
Za głosowali wszyscy obecni w tym czasie posłowie: trzech reprezentantów SPD, oraz po jednym MŻ i PPS.

W tym czasie powstał Rząd, który ma administrować Sarmacją do wyborów. W skład nowej Rady Ministów weszli:

>  Michał bnt Czarnecki (bezpartyjny) - Kanclerz
>  Jakub kaw. Kaczyński (SPD) - Minister–Podkanclerzy
>  Konrad hr. von Staufen (bezpartyjny) - Minister Spraw Zagranicznych
>  Dariusz Makowski (SPD) - Minister Finansów i Gospodarki
>  Krzysztof bar. Konias (SPD) - Minister Samorządu Terytorialnego
> Zbyszko bnt. von Thorn-Browarczyk (SPD) - Minister Spraw Obywatelskich
>  Michał v-hr. Radetzky (MŻ) - Minister Kultury

Książe, ogłosił już kalendarz wyborczy, przedstawiający się następująco:

17–21 marca: termin zgłaszania kandydatur,
24–26 marca: termin oddawania głosów.

KOMENTARZ: Iwan Maria de Folvil-Arped, Partia Pacy Sarmacji:
Jestem rozczarowany odejściem pana Posła Aleksandra Nowaka. Mimo, że podpisałem się pod akcją “NIE POPIERAM NOWAKA” i swojego zdania w tej sprawie nie zmieniłem, czuję żal po odejściu pana Nowaka. Samorozwiązanie IP jest w tych okolicznościach jedyną decyzją jaką zarówno przedstawiciele Kolalicji jak i SPD i UKL Sarmacja- Ingawaar mogą podjąć. Szkoda tylko, że rząd nie dostanie okazji wykazać się. Bo mimo licznych głosów negatywnych to dobry rząd. Zwłaszcza jeśli chodzi o skład osobowy. Sama kadencja IP choć obfitowała w wydarzenia przyniosła liczne owoce w postaci ustaw.

KOMENTARZ: Dariusz Makowski, Sarmacka Partia Demokratyczna:
W obecnej sytuacji SPD nie widzi możliwości kontynuowania misji obecnej Izby Parlamentarnej i w pełni opowiedziała się za samorozwiązaniem się naszego Parlamentu.
Nasi posłowie złożyli jak wiadomo odpowiednie projekty ustaw i je przegłosowali.

KOMENTARZ: Lord Darth diuk Wander, Marszałek Izby Senatorskiej
Decyzja o samorozwiązaniu była ze strony Izby Poselskiej bardzo rozsądna. Wybory są konieczne dla wyjaśnienia sytuacji i ustanowienia Rządu dysponującego pełnym poparciem społecznym. Mam nadzieję, że kolejna kadencja Izby Poselskiej będzie równie aktywna jak obecna, dzięki czemu Senat nie będzie się nudził.