Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-settings.php on line 18 Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::start_lvl() should be compatible with Walker::start_lvl(&$output) in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-includes/comment-template.php on line 0 Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::end_lvl() should be compatible with Walker::end_lvl(&$output) in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-includes/comment-template.php on line 0 Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::start_el() should be compatible with Walker::start_el(&$output) in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-includes/comment-template.php on line 0 Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::end_el() should be compatible with Walker::end_el(&$output) in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-includes/comment-template.php on line 0 Archive May | Wieści
May 31 2007

MSZ do wylotu?

W Izbie Poselskiej trwa debata, nad zgłoszonym przez Aleksandra v-hr. Kellera (PPS) wnioskiem o wezwanie Senatu do odwołania MSZ Paviela bnt von Thorn – Browarczyka.

Poseł Keller pisze we wniosku: Uzasadnieniem dla tej decyzji jest niekompetencja Ministra SZ objawiająca się skompromitowanym faktem odwoływania ambasadorów, ponadto rozłożeniem sarmackiej dyplomacji poprzez braki kadrowe i brak szybkiego obsadzenia opuszczonych stanowisk przez poprzenich przedstawicieli dyplomatycznych.

Przypomnijmy: 20 maja, jako pierwsi poinformowaliśmy o „czystce” wśród sarmackich ambasadorów – Książe odwołał dziewięciu zagranicznych przedstawicieli Księstwa. Na łamach „WT” Minister Spraw Zagranicznych tak tłumaczył tę decyzję: Sarmackiej dyplomacji potrzebna była “czystka” [...]. Przez niedopełnienie obowiązków przez ambasadorów MSZ nie działało tak jakbym chciał i przede wszystkim traciło na tym Księstwo. Wsród odwołanych ambasadorów znalazł się również poseł Keller zasiadający na placówce w Elderlandzie.

W obronę swojego Ministra wzięła rządowa koalicja Narodowego Związku Monarchistycznego i Sarmackiej Partii Demokratycznej. Poseł von Thorn-Suszek-Chojnacki (NZM) odpowiada: Bzdura. MSZ postąpił w tej sytuacji tak, jak postąpić powinien. Jeśli ambasador nie robi nic w swoim kraju, co więcej, nie stawia się na wezwanie Ministra, to czyż nie zasługuje na odwołanie? Aha… Gwoli ścisłości. Sam jestem jednym z odwołanych ambasadorów [Placówka w Tyrencji – przyp. red.]. Kanclerz Makowski (SPD) informuje: Po pierwsze to nie MSZ wnioskował o zwolnienie ambasadorów tylko Kanclerz czyli ja. Po drugie czy ambasador jest i nic nie robi, czy go niema ja osobiście nie widzę różnicy. Po trzecie koalicja rządząca nie ma woli zmiany na tym stanowisku bo uważa, że obecny MSZ dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków. A poseł Keller ripostuje: Minister nieudolnie do dnia dzisiejszego nie naprawił szkód jakie wywołał - wakaty są nadal.

Debata planowo ma potrwać do 2 czerwca. Najprawdopodobniej w głosowaniu, koalicji rządowej posiadającej większość, uda się obronić MSZ przed wnioskiem do Senatu o dymisje. Zgodnie z sarmackim prawem, to Izba Senatorska, a nie posłowie, ma możliwość odwołania Ministra Spraw Zagranicznych. Ostatnio z tego prawa Senatorowie skorzystali odwołując barona Koniasa i zastępując go hr. von Staufenem.


May 31 2007

Fuzja Kościołów

Surmeński Kościół Chrześcijański i Kościół Austriacko-Katolicki połączone. Zwierzchnikiem został Dotr SKCh, Victor I.

Jak nam wyjaśnił, propozycję unii złożył KAK. Jego głowa, abp. Otto Katz, z powodu braku czasu musiał ograniczyć posługę. Nie chciał dopuścić do sytuacji, aby ucierpieli na tym wierni.  Dla naszego Kościoła oznacza to powiększenie, ale i głoszenie Ewangelii w tym państwie [w Monarchii Austro-Węgier - przyp. red.] - informuje Dotr Victor I. Duchowny przekonuje, że połączenie Kościołów nie jest krokiem w stronę unifikacji Surmenii z Austro-Węgrami. SKCh i Surmenia są niezależne od siebie.  Aczkolwiek może to [fuzja] zbliżyć do siebie te państwa - zapewnił.
Surmeński Kościół Chrześcijański powstał 26 czerwca 2006 roku. Jest pierwszym Kościołem w Surmenii, który kontynuuje tradycję Chrześcijańską.


May 31 2007

Natania: stan wyjątkowy

Mała aktywność społeczeństwa, poza tym rząd i senat Królestwa, które nie spełniają oczekiwań. Władca Natanii, Patryk I Labacki, wprowadził na terenie swego państwa stan wyjątkowy.

Opublikowany na stronach internetowych Królestwa dekret jest bardzo lakoniczny: cztery jednozdaniowe artykuły. Od momentu ogłoszenia zarządzenia władcy, cała władza przechodzi w jego ręce. Nie wiadomo na jak długo. Sytuacja może trwać w nieskończoność. Konstytucja Natanii nie przewiduje jak maksymalnie długo może trwać stan wyjątkowy - informuje król Patryk I.

Już podjęto działania, zmierzające do ustabilizowania sytuacji wewnętrznej. Tworzona jest Rada Odbudowy Natanii. Zasiądą w niej wszyscy chętni do pracy w kraju. Poza tym zapowiadana jest reforma państwowego prawa, później  przedterminowe wybory do senatu oraz powołanie nowego rządu.

Jeszcze niedawno aktywność mieszkańców Natanii była wysoka. Każdy miał ciekawe pomysły, które powoli realizowano. Od momentu przeniesienia forum na nowy serwer aktywność zmalała - ubolewa władca Królestwa. Jako najbardziej prawdodpobne przyczyny zmian w zachowaniu Natańczyków wymieia się ostatnie spory między mieszkańcami oraz i zbliżający się koniec roku szkolnego.

Królestwo Natanii zamieszkuje 12 osób. Zaledwie połowa wykazuje ostatnio aktywność.


May 31 2007

Po raz piąty: ROŚNIEMY!

Książe Piotr Mikołaj, potwierdził wczoraj w liście do narodu, opublikowanym na łamach „BS”, że Rzeczpospolita Sclavińska wejdzie w skład Korony Księstwa Sarmacji.

O przyłączeniu Sclavini do Sarmacji głośno stało się dwa dni temu, po opublikowaniu przez Izaaka Amadeja listu na LDKS, w którym stwierdził: Jestem Ministrem Skrabu Rzeczpospolitej Scalvinii, która za niedługo dołączy do Korony Sarmacji. W kolejnym poście, mieszkaniec Sclavini tłumaczy: Od kilku dni trwały dyskusje i w końcu Traktat został przedstawiony. Referendum Ogólnonarodowe zgodziło się na wstąpienie do Unii z Koroną Sarmacji. Sejm przyjął traktat, jednak teraz czekamy na ostateczną decyzję Prezydenta. Jak czytamy na stronie Sclavini, Prezydent ów traktat ratyfikował. A o czym mówi traktat? Między innymi gwarantuje Rzeczpospolitej niezależną politykę zagraniczną, JKM Piotra Mikołaja obwołuje Królem Sclavini, oraz gwarantuje Prezydentowi Rzeczpospolitej sprawowanie urzędu do końca kadencji.Traktat został ratyfikowany przez władze Sclavini, jednak jak informuje nas Książe: Projekt traktatu nie został jeszcze ostatecznie ustalony. Niemniej w 95% to ten sam tekst.

Sclavinia, jak czytamy na jej forum (dopiero wczoraj powstała strona internetowa), wywodzi się z Rzeczpospolitej Narodów. Powstała w marcu tego roku, początkowo była monarchią, a po 12 maja stała się republiką. W Rzeczpospolitej zarejestrowanych jest 58 użytkowników, 28 odwiedziło w ostatnim czasie forum. Jak pisze Książe Piotr Mikołaj, w Sclavini trwale działa około 15 aktywnych obywateli. Negocjacje, zakończone 28 maja, wersją roboczą traktatu o unii (tym, który ratyfikowała już Sclavinia), prowadził i nadal prowadzi Michael von Lichtenstein. Oficjalnie inkorporacja odbędzie się za kilkanaście dni.

Rzeczpospolita Sclavińska to już 5. w historii państwo, które przeszło pod opiekę Piotra Mikołaja. W kolejności chronologicznej były to: Teutonia, Wandystan, Baridas i Trizondal. I już w czerwcu to grono prowincji powiększy się o Sclavinię.

Strona Rzeczpospolitej.
Forum Sclavini.
Wersja robocza traktatu o Unii.

KOMENTARZ. Paviel bnt von Thorn – Browarczyk, Minister Spraw Zagranicznych KS:
Rzeczpospolita Sclavinii jest państwem młodym choć jej początki datuje się na wiosne 2006. Faktem jest, że Sclavinia posiada aktywnych obywateli. Nie ukrywajmy, Sarmacja potrzebuje nowych, aktywnych obywateli. Sclavinia dobrze się zapowiada skoro sam Książe zainteresował się nią. W mojej opinii dołączenie Sclavinii do Sarmacji może nam wszystkim wyjść na dobre.

KOMENTARZ REDAKCYJNY.
Patryk Pulikowski
, Korespondent zagraniczny „Wieści Teutońskich”:
Za przyłączeniem Sclavinii może przemawiać aktywnośc obywateli tego państwa. Kilkanaście osób mocno zaangażowanych w jego budowe to na pewno znacząca siła. Pytanie czy po inkorporacji ta, jakże pozytywna, tendencja nie osłabnie? Jak zwykle - czas pokaże. Uważam jednak, że lepszym rozwiązaniem byłoby nakłonienie mieszkańców tego państwa do przeprowadzki do Sarmacji. Jak bardzo potrzebni są aktywni obywatele w wielu miastach Księstwa, niech świadczy opublikowany ostatnio Audyt Miejscowości Sarmackich. Zaledwie 3 na 22 spełniają wszystkie wymogi. Spośród tych, które znalazły się “pod kreską”, 6 nie spełnia większości wymogów. I właśnie tę działkę mogliby zagospodarować Sclavińczycy.


May 28 2007

Rajńczycy wybrali

Zakończyły się wybory do Madżlis el-Mustaszarin (parlamentu Al Rajn). Mieszkańcy tego państwa najchętniej głosowali na Hizb at-Tadżdid (”Partia Odnowy”). W wyborach wzięło udział 13 z 16 uprawnionych do głosowania obywateli (frekwencja na poziomie 81,25 proc.).

Na “Partię Odnowy” swój głos oddało 41,67 proc. Al Rajnian - poinformowała na stronie internetowej Sułtanatu tamtejsza Komisja Wyborcza. Niewiele mniejszym - 30,55 proc. - poparciem cieszył się Hizb at-Takaddumi. Oba ugrupowania zyskały po 2 miejsca w 5-osobowym parlamencie. Jednego radcę wprowadziło natomiast Al-Kutla al-Watanija (27,78 proc.). Z poprzedniej kadencji mandat utrzymali dwaj parlamentarzyści: premier Cristo at Rabani oraz minister gospodarki i finansów Serahim ibn Roham (obaj HaT). Pozostałe miejsca zjamą Catrina an Rosse i Rania ar Hasse (z PO; największe poparcie wyborców, odpowiednio 8 i 7 głosów) oraz Osama at Abladen (AKaW).

Wybory nie przebiegały bezproblemowo. Problemy techniczne sprawiły, że głosowanie opóźniło się aż o 14 godzin. Jak informuje ukazujący się w Al Rajn “Dar Al-Hayat”, pierwsze posiedzenie parlamentu III kadencji ma się odbyć 31 maja albo 1 czerwca.