Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-settings.php on line 18 Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::start_lvl() should be compatible with Walker::start_lvl(&$output) in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-includes/comment-template.php on line 0 Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::end_lvl() should be compatible with Walker::end_lvl(&$output) in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-includes/comment-template.php on line 0 Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::start_el() should be compatible with Walker::start_el(&$output) in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-includes/comment-template.php on line 0 Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::end_el() should be compatible with Walker::end_el(&$output) in /usr/home/sarmacja/domains/vonthorn.sarmacja.org/public_html/Orjon/wiesci_wp/wp-includes/comment-template.php on line 0 Archive June | Wieści
Jun 27 2007

Wiatr zmian w Teutonii

24 czerwca, w związku ze złożoną rezygnacją, Książę Piotr Mikołaj odwołał Konrada bnt Hergemona ze stanowiska Namiestnika Marchii Teutońskiej. Na jego miejsce powołany został Namiestnik pro tempore, którym okazał się Jarek bnt Sadowski. Swoją funkcję sprawowac będzie przez 4 tygodnie. Jest to miła wiadomość, gdyż ostatnie miesiące Sadowski spędził w Królestwie Nowej Teutonii. Jak widać nie zapomniał o sarmackiej części swojej ojczyzny. W przeciwną stronę udał się Konrad Hergemon, który zasłużone wakacje spędzi właśnie w KNT.

Przed nowym Namiestnikiem nie lada wyzwanie - jego zadaniem jest uporządkowanie stanu rzeczy w Marchii Teutońskiej, tak, aby powstała baza do dalszego rozwoju i konkurowania z innymi prowincjami. Pierwszą decyzją Namiestnika Sadowskiego było ogłoszenie wyborów uzupełniających do Senatu Marchii, które odbędą się w związku z rezygnacją Leszka bnt Karakachanowa-Liberi według następującego kalendarza:

* 26–30 czerwca 2007 r.: termin zgłaszania kandydatur,
* 1–3 lipca 2007 r.: termin oddawania głosów.

    Przypomnijmy, kandydatury należy składać osobiście na liście dyskusyjnej Marchii. Powinny one zawierać imię i nazwisko, ID oraz krótką charakterystykę kandydata. Dotychczas swoje kandydatury zgłosili Michael kaw. Karausche i Patryk Pulikowski.

    Warto również odnotować, że powrót Jarka Sadowskiego nie jest jedynym - do Sarmacji wrócił także Wojciech “Kaxiu” Hergemon. Jak się
    nieoficjalnie dowiedzieliśmy, pracuje on teraz nad pewnym przedsięwzięciem kulturalnym, a już dzisiaj ponownie otrzymał obywatelstwo sarmackie.

    “Wieści” życzą Jarkowi i Wojtkowi wszystkiego dobrego oraz jak najdłuższego pobytu w Księstwie!

    Autorem artykułu jest Timios Kiechajas.


Jun 21 2007

Wybory do IP. Typujemy zwycięzców.

Dziś rozpoczęły się wybory do Izby Poselskiej Księstwa. Potrwają do godz. 21.00, 23 czerwca.

Swoje kandydatury zgłosiło pięć ugrupowań oraz czterech kandydatów niezależnych. W sumie wybieramy siedmiu z dwudziestu siedmiu obywateli.

Narodowy Związek Monarchistyczny (NZM):
1. Maciej Żmuda (A7144)
2. Mateusz von Thorn-Suszek-Chojnacki (A2715)
3. Mikołaj Arped-Muzyk (A5781)
4. Paviel Browarczyk (A8218)
5. Patryk Pulikowski (A8364)
6. Leszek Karakachanow-Liberi (A5889)
7. Piotr Kościński (A1225)

Zdaniem redakcji: Silna lista, co najmniej trzech pewniaków. Dodatkowy plus za właściwe rozmieszczenie na liście. Najprawdopodobniej, dzięki aktywności NZM podczas Wandejskiego Czerwca Sarmaci najwięcej głosów oddadzą właśnie na tę listę. Przewidywana liczba mandatów: 3.

Sarmacka Partia Demokratyczna (SPD):
1. Daniel Chojnacki (A8208)
2. Jakub Bakonyi (A5157)
3. Zbyszko Browarczyk (A1070)
4. Tomasz Lewandowski (A4827)
5. Karol Khartoum (A2887)
6. Dariusz Makowski (A7948)
7. Krzysztof Konias (A2516)

Zdaniem redakcji: Równie silna lista, sporo znanych nazwisk. Nie ulega wątpliwości, że to Demokraci stoczą największa bitwę o głosy z NZM. Konias na siódmym miejscu zapewne znów wejdzie do IP. Przewidywana liczba mandatów 2-3.

Unia Konserwatywno – Liberalna (UKL):
1. Karol Marcjan-Chojnacki-Szabelka (A7156)
2. Andrzej Dzikowski (A2554)
3. Łukasz Kowalski (A1999)
4. Marek Lipa-Abramowicz-Chojnacki (A7718)
5. Kryspin Bober (A2748)

Zdaniem redakcji: Lista niepełna, właściwie cudem jest, że partia ta nadal istnieje (w ostatnich wyborach nie miała żadnego reprezentanta w IP, wcześniej tylko po jednym). Być może UKL zdobędzie mandat kosztem Demokratów, do których im najbliżej. Przewidywana liczba mandatów: 0-1.

Stronnictwo Wirtualno Systemowe (SWS):
1. Silone Liberi (A5787)
2. Matwiej Skarbnikow (A1217)
3. Michael von Lichtenstein –Barbescu-Wołyńczyk (A8794)

Zdaniem redakcji: Czarny koń wyborów, jedyna z formacji, która otwarcie prezentowała swój program na LDKS, być może dlatego, że jest nowa. Jedynym kandydatem, który może zdobyć mandat jest Matwiej Skarbnikow, założyciel SWS, o ile tylko nie zdystansuje go ktoś z niezależnych. Przewidywana liczba mandatów: 0-1.

Sarmacka Partia Kobiet:
1. Anna Fryziak (A8726)
Zdaniem redakcji: Nowa partia, nowa Sarmatka, słowem – zero szans. Brak jasnego programu, nikt z SPK nie bierze udziału w debatach na LDKS. Przewidywana liczba mandatów: 0.

Kandydaci niezależni:
Patryk Szac (A8233)
Marian Leszczyński (A8679)
Wiktor Szpunar (A0611)
Mariusz Leszczyński (A8133)

Zdaniem redakcji: Żaden z kandydatów nie zaprezentował swojego programu wyborczego. Na swojej dotychczasowej działalności, w tym setkach inicjatyw może polegać tylko Wiktor Szpunar, który o głosy powalczy z przedstawicielem SWS.

Najbardziej prawdopodobny podział mandatów poselskich w IP: NZM – 3, SPD – 3, SWS – 1.


Jun 19 2007

Re:aktywacja Tropicany

Wczorajszego dnia na stronie głównej Księstwa pojawiła się nowa-stara prowincja, Tropicana. Za jej odrodzeniem stoi grupa Sarmatów, którzy od kilku tygodni pracowali nad jej kształtem.

Renesans Tropicana zawdzięcza Zbyszkowi bar. von Thorn – Browarczkowi, jego synowi Pavielowi, oraz Bartłomiejowi mar. Staniszczakowi. Podjęliśmy się trudnego zadania i będziemy je realizować. Tropicana jest jedną z ciekawszych prowincji, kiedyś była tworzona z rozmachem. Niestety upadła, mieszkańcy poodchodzili do innych prowincji. Do reaktywowanej Tropicany już napływają znani i doświadczeni obywatel Księstwa więc chyba tak źle nie będzie – mówi „Wieściom Teutońskim” El Presidente Junior Paviel bnt von Thorn-Browarczyk.

Faktycznie, znani przybywają do Tropicany. Dziś na czele tropicańskiego rządu, jako El Gubernadore stanął Jakub bar. Kaczyński, założyciel i wielomiesięczny sołtys Stiepanówki. Wedle nieoficjalnych informacji, skład Rządu wyglądać będzie następująco:
Minister Kultury- Marcel Hans,
Minister Promocji- Apolonia Kuc,
Minister Skarbu i Administracji- Michał hr. Łaski.

Pytany o dalsze plany prowincji, El Presidente Junior mówi: Na razie planujemy zachęcić mieszkańców do przybywania do Tropicany. Mogę powiedzieć, że mamy kilka naprawdę ciekawych pomysłów na przyszłość. Jak na razie promocja będzie naszym głównym planem.

Tropicana jest szóstą prowincją Księstwa, po niedawnym rozłamie i ogłoszeniu niepodległości przez byłą sarmacką prowincję Mandragorat Wandystanu. Wedle nieoficjalnych informacji, do których dotarły „WT” siódma prowincja, jaką, wedle plotek krążących po Księstwie, miałby być Morvan, nie powstanie.


Jun 16 2007

Powrót WSI!

W związku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym, który na pewno trwa już w naszych sercach, „Wieści Teutońskie“ wzorem ubiegłego roku ponownie uruchamiają Wakacyjny Skrót Informacji. Dziś WSI odsłona 2.1.

Niepodległość? Bzdura.
Michał v-hr. Radetzky ogłosił w dniu wczorajszym niepodległość Wolnej Republiki Morvan. Na terytorium miasta Morvan (Terytorium Koronne) wkroczyły oddziały Książęcych Sił Zbrojnych, obecnie trwa zawieszenie broni, a dotychczasowy burmistrz miasta ukrywa się. Władze Sarmacji opcji niepodległości Morwieńca nie biorą pod uwagę. JKM odwołał Michała v-hr. Radetzky’iego z funkcji burmistrza Morvanu oraz Wojewody Koronnego. I nawet najtęższe umysły Księstwa zastanawiają się, czy niepodległość to żart, czy zwykłe pytanie o drogę.

Nowy Trybunał.
W związku z ogłoszeniem niepodległości przez Wandystan, JKM Piotr Mikołaj zmienił skład Trybunału Honorowego. Dotychczasowych sędziów zastąpili: Zbyszko bar. Von Thorn – Browarczyk, Krzysztof bar. Macak oraz Matwiej diuk Srabnikow, który przewodniczy Trybunałowi.

Wyborcze zgłaszanie.
Od wczoraj, do wtorku, 19 czerwca należy zgłaszać kandydatury do Izby Poselskiej. Nowością jest elektroniczny sposób zgłaszania kandydatur, który zastąpił dotychczasowe listy kandydatów ogłaszane na Liście Dyskusyjnej KS. Jednak na razie, nowy sposób się nie sprawdza, gdyż chęć kandydowania zgłaszają osoby niespełniające podstawowych warunków jako kandydaci – nie mają obywatelstwa Księstwa lub sprawują funkcję publiczną w państwach obcych. Wybory rozpoczną się 21 czerwca i potrwają do 23 włącznie.

SWS debiutuje.
Swoje kandydatury do zbliżających się wyborów zaprezentowało Stronnictwo Wirtualno Systemowe stworzone kilka dni temu przez Matwieja diuka Skarbnikowa. Oprócz lidera ugrupowania na liście znaleźli się Simone kaw. Liberii oraz Michael kaw. von Lichtenstein.
Dwaj najwięksi gracze na scenie politycznej i dotychczasowi koalicjanci rządowi, czyli Narodowy Związek Monarchistyczny oraz Sarmacka Partia Demokratyczna swoje listy ogłoszą „dziś, lub w najbliższych dniach”.

Valhalla ma nowego Kaizera.
Wandejski Czerwiec odbił się również na Cesarstwie Valhalli, którego Kaizer, Robert von Thorn – Czekański brał udział w ogłoszonej przez Wandejczyków wolnej elekcji. Po konflikcie ze znanymi Valhalliczyjkami, RCA zrezygnował z rządzenia państwem, czego efektem jest wczorajszy wybór na nowego Kaizera Krzysztofa Janusza Kowalczykowskiego, który równocześnie posiada tytuł diuka Księstwa Sarmacji.

Obserwatorzy w OPM.
Organizacja Polskich Mikronacji, której Sekretarzem Generalnym jest Sarmata, Piotr diuk Kościński uchwala projekt, który zakłada Status Obserwatora przy OPM. Owy Status posiadałoby państwo które nie zdecyduje się wejść do OPM, a chce być reprezentowane przez swojego przedstawiciela w tej międzynarodowej instytucji. Wszystko wskazuje na to, że projekt przejdzie bez większych problemów.


Jun 14 2007

Wandystan niepodległy. KS nie istnieje?

Dziś Piotr Krupiński, odwołany przez JKM Piotra Mikołaja Prezes Sądu Najwyższego, poinformował, że Sarmacja nie istnieje. Kilka godzin później Mandragorat Wandystanu ogłosił niepodległość, JKM ją zaakaceptował.

W związku z niemożliwością wyboru Księcia Sarmacji i upadkiem struktur państwowych legalny byt Księstwa Sarmacji ulega zakończeniu.” – napisał Piotr Krupiński na LD Mandragoratu, i zaraz po tym zrezygnował z prezesostwa w Sądzie Najwyższym Księstwa Sarmacji. Parę minut wcześniej, na tej samej liście dyskusyjnej Khand informował: W związku z niemożliwością przeprowadzenie wolnej elekcji Mandragor Jutrzenki na podstawie właściwych przepisów Konstytucja: I. stwierdza nieobowiązywanie prawa reżimu grodziskiego na terytorium Mandragoratu Wandystanu, II. upoważnia i wzywa Prezydenta Mandragoratu Wandystanu do niezwłocznego ogłoszenia niepodległości Mandragoratu Wandystanu.

Odpowiedzią na wezwanie Mandragora, był artykuł Prezydenta Mandragoratu, Bruthusa Peruna zamieszczony w „Wandei Ludu”, w którym czytamy: [...] Z dniem dzisiejszym, na skutek rozwiązania Księstwa Sarmacji, Mandragorat Wandystanu staje się niepodległym państwem wirtualnym, niezależnym od jakiegokolwiek państwa. Od tej pory Mandragorat Wandystanu realizuje przede wszystkim interesy własnego Narodu i własnego Kraju oraz mas pracujących całego polskiego mikroświata[...].

Na decyzję o rozwiązaniu Księstwa, odpowiedział na Liście Dyskusyjnej Księstwa m.in. Piotr diuk Kościński: Sarmacja na szczęście istnieje. Oświadczenie Piotra Krupińskiego [...] nie miało, nie ma i nie będzie mieć nigdy żadnych podstaw prawnych, ani też żadnych następstw prawnych. Gdyby nawet przyjąć twierdzenie wandejskich “czerwonych hrabiów”, że pan Krupiński pozostał legalnym prezesem Sądu Najwyższego Księstwa Sarmacji, to żaden prezes żadnego sądu nie może nigdy orzec “zakończenia legalnego bytu Księstwa Sarmacji”[...]. W chwili powstawania artykułu, JKM Piotr Mikołaj zrzekł się praw do Wandystanu i uznał niepodległość dotychczasowej prowincji.

Przypomnimy: powyższe wydarzenia mają związek z trwającymi od początku miesiąca wydarzeniami tzw. Wandejskiego Czerwca, o których informujemy na łamach „Wieści Teutońskich”. Po konflikcie na lini Sarmacja – Wandystan, Prezes SN i zarazem Wandejczyk stwierdził, że Książe Piotr Mikołaj nie jest już władcą Sarmacji. Wandejczycy zorganizowali zjazd elekcyjny, który doprowadził do abdykacji Kaizera Valhalli Roberta Czekańskiego, najpoważniejszego kandydata na „nowego Księcia”. Konflikt w Valhalli i brak innych poważnych kandydatów doprowadził do wczorajszego, bezowocnego zakończenia zjazdu elekcyjnego.

KOMENTARZ. Matwiej diuk Skarbnikow, były Kanclerz KS oraz założyciel Stronnictwa Wirtualno Systemowego:
Ogłoszenie niepodległości przez Mandragorat to jedno z ważniejszych wydarzeń trwającego konfliktu. Od tej pory skończy się czcza gadanina o szukaniu kompromisu w sytuacji gdy był on od początku niemożliwy. Oświadczenie Mandragora o upadku struktur państwowych jest honorowym odwrotem z szopki jaką było zwoływanie elekcji. De facto MW uznaje już że Sarmacja istnieje w postaci takiej w jakiej istniała - twierdzenie, że MW jest legalną kontynuacją to pusta, nieszkodliwa wandejsko nacjonalistyczna propaganda.

KOMENTARZ. Paviel bnt von Thorn-Browarczyk, Minister Spraw Zagranicznych KS:
Byt Księstwa Sarmacji nie został zakończony, nie mógł zostać. Pan Krupiński na pewno jest najmniej odpowiednią osobą, która mogła to stwierdzić. Jedyną taką osobą na dzień dzisiejszy jest prawowity władca Księstwa, JKM Piotr Mikołaj. Jeżeli więc Księstwo Sarmacji nadal trwa to totalną brednią wydaje się oświadczenie Prezydenta Wandystanu o ustanowieniu niepodległosci na skutek rozwiązania Księstwa Sarmacji. Mam nadzieję, że Wandowie przestaną urządzać sobie szopkę.

KOMENTARZ. K.J. Kowalczykowski, diuk KS, Landgraf Cesarstwa Valhalli:
Nie popieram takiego rozwiązania sprawy, gdyż niestety legalne Księstwo faktycznie przestało istnieć. Oczywiście, Księstwo Sarmacji istnieje, ale ten byt można co najwyżej nazwać Drugim Księstwem. Nie ulega wątpliwości, iż działania - wtedy - Księcia Piotra Mikołaja nie miały nawet cienia padającego na podstawy prawne. Jednakowoż, nie mogę się zgodzić na umycie rak przez Sad Najwyższy - powinna pozostać jakąś droga do odzyskania tytułu legalnego kontynuatora Księstwa Sarmacji. Mandragoratowi Wandystanu jak i ludowi uciskanemu pod grodziskim reżimem życzę wszystkiego najlepszego.