Feeds:
Wpisy
Komentarze

Demokracja Surmeńska

Niecały miesiąc temu zakończył się kolejny ważny etap surmeńskiej historii, a rozpoczął nowy. Etap ten trwał niecałe półtora roku jednak zmienił wiele. Zmiany te zasługują na właściwe podsumowanie, czego jeszcze nikt się nie podjął. Dlatego dzisiaj my zadajemy pytanie: jak wpłynęła Demokracja Surmeńska na kraj i na nas obywateli?

Aktywność
Aktywność jest jednym z najważniejszych kryteriów jakimi określa się stan mikronacji, a jak wiadomo wirtualny świat przechodzi obecnie długi kryzys aktywnościowy. Dla wielu krajów może on oznaczać kres istnienia. Do państw poszkodowanych należą m.in. Scholandia – kraj tzw. wielkiej trójki – i Austro-Węgry, które przeszły „stan śmierci klinicznej”. W Surmenii kryzys miał swój efekt w niedawnym stanie wyjątkowym, który zakończył czas republiki. Trudno orzec kto bardziej zawinił – władze czy mieszkańcy.

Jednak mimo smutnego zakończenia Demokracji Surmeńskiej to właśnie aktywność była jedną z perełek tego czasu. W niemal półtora roku udało się nam napisać około 6500 postów na forum, czyli połowę tego co mamy obecnie.

Obywatele
W grudniu liczba obywateli była jedną z najwyższych w historii, gdyż wynosiła aż 15 osób, a w tej chwili jest nas czternastu. Świadczy to o wzroście atrakcyjności naszego państwa na tle wirtualnego świata. Czy ten sukces ma swoje korzenie w gwałtownych zmianach, które przeszliśmy, czy może w bogactwie kulturowym, które udało się nam razem z Paulosem Petrosigosem zbudować? Chciałbym abyśmy utrzymali tendencję wzrostową i stanęli kiedyś ramię w ramię z takim gigantem jakim jest, na tym polu, Sarmacja.

Kultura
Demokracja jak i obywatele dbali również o kulturalną stronę życia. Proces hellenizacji i dbałość o język surmeński rosły umiarkowanie i stale. Nosimy właściwie brzmiące nazwiska i identyfikujemy się z naszą kulturą, mimo to zostało jeszcze trochę do zrobienia. Mało kto zna dobrze język surmeński, mało kto dobrze poznał naszą historię.

Z królestwa również wnieśliśmy ideę sportu, która zanikła. Przypomnieć należy, że w ciągu, mniej więcej, dwóch lat działało pięć lokalnych klubów piłkarskich, z których żaden nie jest już aktywny. Tutaj pogratulować należy wytrwałości trenerowi kadry narodowej – Dostojnej Sylvanie Koppie – za stałą pracę z naszymi reprezentantami.

Gospodarka
Niosącym nadzieję w tej kwestii rozwiązaniem miał być unikalny system Emporjos, który zakończył się, niestety, na etapie testowym. Wydaje mi się, że sławnym będzie ten, który da Surmenii działający system gospodarczy.
Chociaż może da się Emporjos jeszcze wskrzesić? Kto wie?

Hasseland
Stowarzyszenie Surmenii z Hasselandem również nie przyniosło zamierzonych oczekiwań. Spodziewano się wzrostu aktywności po obu stronach, podczas gdy nasze problemy ostatniego półrocza odbiły się na naszym partnerze, który również nie wniósł za wiele do naszego życia. W chwili obecnej Hasseland buduje własną stronę ze względu na brak opieki nad stroną na surmeńskim serwerze. Niestety da się teraz odczuć atmosferę rozczarowania, a od jakiegoś czasu pojawiają się głosy o tendencji „rozwodowej”. Uważam jednak, że z odrobiną dobrej woli nasze stowarzyszenie mogłoby przynieść jeszcze obopólne korzyści.

Podsumowanie
Podsumowując uważam, że Demokracja Surmeńska była dobrym okresem, który przyniósł wiele nowych doświadczeń i rozwinął to co było już znane. Dopiero ostatnie półrocze przyniosło nam zastój polityczny i spowolnienie aktywności. Jestem pewny, że w przyszłości dobrze kierowana Surmenia nie utraci tego co do tej pory wypracowaliśmy.

Nie wspomniałem pewnie o paru wydarzeniach jak i o śmierci samego Paulosa Petrosigosa. Pamiętam, że po jego odejściu za granicą pojawiała się opinia, że Surmenia nie przetrwa bez swojego założyciela. Przetrwała.

Wieści ze świata III

Witam Was, drodzy czytelnicy, po dłuższej przerwie i zapraszam do przeczytania artykułu.

Al Rajn

W Republice Bantu, części składowej sułtanatu trwa debata na temat zmiany ustroju. Podobnie jak w Surmenii, po przysłowiowych stronach barykady stoją rojaliści i zwolennicy republiki. Dyskusja podzieliła nawet kręgi władzy – do nowo powstałego Ruchu Rojalistów Bantu przyłączył się prezydent regionu Kwaku Dua, w opozycji do premiera Usayma Awada, który republiki broni. Co ciekawe, reprezentujący cały naród rajński, sułtan Osama bin Ramzani skłania się w stronę reformatorów, co budzi kontrowersje. Wnioskować tak można, gdyż została zaprezentowana propozycja flagi hipotetycznego Królestwa Bantu, zaprojektowana przez samego sułtana.

Tymczasem, w Kalifacie Al-Farun, kiedyś niezależnej mikronacji, trwają przygotowania do obchodów 11 rocznicy powstania. W planie jest między innymi defilada Gwardii Narodowej, wręczenie odznaczeń i uroczysta kolacja w pałacu kalifa.

Nordia

Natomiast Nordia obchodziła niedawno 1000 dni swojego istnienia. Życzymy wszystkiego najlepszego i kolejnych 1000 dni.

Rotria

Niedawno zakończyła się kadencja patriarchy Rotrii Aleksandra III. W związku z tym komnaty patriarsze zostały zamknięte i zapieczętowane do czasu wyboru nowego patriarchy w trwającym obecnie konklawe.

Tłum wiernych, ze wszystkich zakątków świata, zgromadził się czekając na obwieszczenie o nowym patriarsze. Niestety do tej pory zobaczyli tylko czarny dym. Jednak, jak wszyscy wiemy, to szczególne zgromadzenie kardynałów nie może zakończyć się bez dokonania wyboru.

Wurstlandia

Mija pierwszy tydzień zgłaszania się uczestników do Micronation Song Contest Our Sound Wurstlandia 2012. Konkurs odbędzie się już po raz trzeci, przyciągając, zapewne, duże grono odbiorców, tak jak stało się w zeszłorocznej, austro-węgierskiej edycji, w której wzięło udział 30 państw. Do obecnej edycji zgłosiło swój udział 8 państw w tym jeden debiutant. Surmenia nie wyłoniła jeszcze kandydata. Viktorjos Paulosigos apo Zep odpowiedział na zaproszenie dziękując i twierdząc, że Surmeńczycy nie będą mogli skupić się na konkursie, z powodu zmian parlamentarnych. Jednak redakcja pragnie przekazać Dostojnemu, że na zgłoszenie mamy jeszcze 3 tygodnie, a rozstrzygnięcie odbędzie się dopiero na początku listopada.

Wybory janvar 7′

Jesteśmy przed kolejnymi wyborami w tym miesiącu. Dwie godziny temu komisja wyborcza zakończyła zbierać kandydatury. Surmenijska Autodroma czeka z niecierpliwością na nadchodzące głosowanie. Okaże się wtedy, czy zastój będzie trwał dalej. Optymiści twierdzą, że na pewno poznamy zwycięzcę, jednak to nie jest pewne. Dziewięć głosów może rozłożyć się niekorzystnie, po trzy na kandydata, albo w drugiej turze ktoś nie odda głosu. Musimy być gotowi na sytuację, w której demokracja nie podoła, w efekcie wda się choroba, tu będzie nią anarchia, a następnie zostanie, naturalnym biegiem, przywrócona monarchia jako efekt naturalnej skłonności ludzkiej do posiadania przywódcy. Oczywiście nie byłoby to złe, w końcu mamy spore doświadczenie w monarchii. Aczkolwiek liczymy, że ten scenariusz nie będzie miał kontynuacji w rzeczywistości. Władza ludu tak łatwo się nie podda! Jak mamy opiekować się obcymi ziemiami, mam tu na myśli Istokię Morwańską, gdy nie możemy posprzątać na własnym podwórku. Demokracjo, trzymaj się!

Oświadczenie

Wyrażamy ubolewanie nad podejściem niektórych czytelników. Chcielibyśmy przypomnieć, że nie należy ignorować słabszych od siebie, dlatego też nie uważamy prześmiewczych opinii dotyczących słabszych, mniejszych, czy młodszych mikronacji za właściwe. Zachowania takie godzą również w rozwinięte państwa, zniechęcając niedoświadczonych, przechodzących przez okres „muszę być królem”, odpychają od siebie młodą krew mogącą zasilić ich szeregi. Jest to ważne szczególnie w dzisiejszych kryzysowych dniach. Korzystając z okazji polecamy wszystkim tę bajkę z morałem: (link usunięty, wkrótce pojawi się nowy, dla zainteresowanych: była tu bajka o żółwiu i zającu).

Wieści ze świata II

Al Rajn

Według ostatniego rajńskiego sondażu aż 68% ankietowanych ocenia miniony rok negatywnie. Ma to swoje odbicie w wynikach styczniowych wyborów. Trzy najbardziej popierane osoby nie zasiadały w poprzednim Madżlis el-Mustaszarin (czyli w wyższej izby parlamentu), otrzymując uprzednio średnie wyniki. Wierzymy, że koledzy z dwuosobowej koalicji pomogą powrócić w nurt władzy. Ostatni dwaj parlamentarzyści zasiądą w opozycji. Panu WW chcemy pogratulować debiutu, gdyż przez poprzednie wybory wspinał się w tabeli wyników, aż parę dni temu dostał wystarczającą ilość głosów by zostać radcą.

Rozkład głosów na poszczególnych kandydatów:

1. Catrina an Rosse [HYD]: 11 głosów
2. Manaf ben Saada [HYD]: 10 głosów
3. Rafti Odinga-Kiwaki [HYD]: 9 głosów
4. Said al Falim [HaT]: 8 głosów
5. Karamchand Jawaharlal Nehru-Gandhi [HaT]: 8 głosów
6. Farun an WW [AKaW]: 8 głosów
7. Kwaku Dua [MHR]: 7 głosów

Nowa pani premier federacji, Catrina an Rosse, wygłosiła exposé, zawierając w nim najważniejsze cele swojego rządu. Główne zamiary dotyczą poprawy i zwiększenia nacisku w dziedzinach kultury oraz edukacji, w dalszej kolejności przez an Rosse planowane jest dołączenie kraju do OPM.

Gratulujemy wygranym, a przegranym nie zazdrościmy. Inauguracja odbędzie się już jutro, udanego rządzenia!

Austro-Węgry

U naszego wschodniego sąsiada toczy się publiczna debata na temat wprowadzenia jednostki porządkowej na forum. Miałaby dbać o porządek i karać za wykroczenia. Pomysł w większości przypadł mieszkańcom do gustu, lecz nie wiemy, czy to faktycznie prawda, czy tylko strach przed władzą, gdyż pomysł wyszedł od samego Franciszka Józefa II. Parę odważnych obywateli wyraziło swoje wątpliwości dotyczących ograniczania wolności słowa, lub po prostu bezsensowności wprowadzania tego urzędu.

Sarmacja

Wyraźnie zaczyna się kampania wyborcza przed wyborami mającymi się odbyć za około dwa tygodnie. Liczymy na pomyślny bieg wydarzeń, korzystny dla Surmenii.

Wieści ze świata I

Aralia

Wysyłamy wyrazy szacunku Aralii. Kraj ten podjął wyzwanie wyniesienia na orbitę sztucznego satelitę. Jednak podejrzewamy, że będą musiały wystąpić pewne problemy, gdyż nawet najwybitniejsi astronomowie nie doszli do porozumienia jaki kształt ma nasz świat, największą popularnością cieszyła się teoria kuli, jak i teoria płaskiego świata. Jednak zwolenników miała też teoria wielkiego walca, której też nie można pominąć. Mimo braku wyraźnych postępów i wstępnego etapu prac musimy przyznać, że kraj ten już wyprzedził Surmenię w wyścigu kosmicznym, gdyż w ogóle zaczął.

Kipria

Nie wiem, czy ktoś jeszcze pamięta, powstałą w październiku, uchwałę Stanów Generalnych traktującą o nawiązywaniu dobrych kontaktów i relacji z Demokracją. Jeśli nie, to możecie, drodzy czytelnicy tę wiadomość pominąć. Jeżeli jednak, w niewielkiej części surmeńskiego mózgu, przeznaczonej na niby-państwo okupujące Tauchirę, pojawia się wspomniana uchwała albo chociaż jakiś wyraz dobrej, kipryjskiej woli nalegamy aby ją śmiało zastąpić przepisem na jakieś smaczne ciastko. Czemu? Co też dzieje się takiego u naszego biednego kiedyś sąsiada? Otóż jak to mają Kiprowie w zwyczaju nie robią nic wartego uwagi. Jednak w dniu wczorajszym zaproszono mieszkańców na wykłady połączone z happeningiem palenia książek. Fakt, że sam Król Ciprofloksjański Karolina XVI Szoszoin będzie wykładał swoją wiedzę narodowi podkreśla wagę wydarzenia. Jednak co to ma wspólnego z wyżej wspomnianymi dobrymi chęciami? Widać wyraźnie, że październikowy pomysł nie cieszył się powodzeniem, dlatego wrócono do wcześniejszej wersji nawiązywania międzynarodowych relacji. Redakcja wyciągnęła taki wniosek szybko po przeczytaniu dalszego programu happeningu. Punktem trzecim jest obrzucanie jajkami portretu surmeńskiego tyrana, najważniejszej osoby w naszym kraju. Surmenijska Autodroma docenia kipryjską chęć utrzymania naszej uwagi, jednak polecamy inne sposoby. Dodajmy jeszcze, że jak się nieofcjalnie  dowiedzieliśmy Stefanosigos nie jest jednak zaiteresowany udziałem w kipryjskim wydarzeniu.

Wkrótce więcej wieści!

Startujemy

Wielki dzień. Z samego rana ukazało się nowe surmeńskie czasopismo. Surmenijska Autodroma będzie przekazywać Wam, drodzy czytelnicy, wieści z kraju i z zagranicy. Będą to wieści ważne jak i mało ważne, zabawne jak i poważne, wesołe i smutne. Z każdym wydaniem coś do poczytania, nie raz załączymy jakiś hobbistyczny lub rozrywkowy dodatek dla czytelniczych dusz. Na wszystkim tym będziecie mogli zawiesić oko u nas i to w niewysokiej cenie. Zapraszamy do czytania!