Zmiany w Głosie Kukrii

Aby lepiej dostosować się do potrzeb czytelników oraz redakcji, Głos Kukrii wprowadził klika niewielkich zmian technicznych i wizualnych. Poniżej lista wraz z uzasadnieniem.

Po pierwsze, dla lepszego powiązania z wiadomościami ze świata, w menu po prawej stronie zostały umieszczone wiadomości z Planety Mikronacji. Dzięki temu współpraca i promocja treści między Głosem a Planetą będzie dwukierunkowa.

Czytaj dalej „Zmiany w Głosie Kukrii”

Historia islamu w Kukrii – część druga: ucieczka Alego

Oto przygotowywana od dłuższego czasu kolejna część historii Islamu na terytorium Kukrii. Wszystkich czytelników przepraszam za opóźnienie w publikacji, spowodowane nawałą innych obowiązków. Pierwszą część znajdziecie tutaj.

180028

Ucieczka Alego w pahasztuńskie góry jest często porównywana do hidżry Proroka. W przeciwieństwie jednak do Niego, Ali ruszał w nieznane, nie mając przyjaciół wśród Pahasztunów. Ali prowadził swoją najbliższą rodzinę – córkę Raszidę oraz brzemienną siostrę Aiszę, wraz z jej synem Umarem. Za nim podążali nieliczni ocaleli Wierni, którzy jednak czasami wybierali inną ścieżkę niż Ali.

Czytaj dalej „Historia islamu w Kukrii – część druga: ucieczka Alego”

U progu wyborów

Niedługo, bo już za tydzień w Kukrii odbędą się pierwsze wybory. W szranki staną najprawdopodobniej tylko dwie siły – Partia Wiary i Socjalistyczna Partia Kukrii. Głos Kukrii przyjrzy się – w miarę możliwości obiektywnie – obu konkurentom.

Socjalistyczna Partia Kukrii (SPC) to obecna „partia rządząca”. W cudzysłowie, gdyż nie została wybrana w wyborach, a jej dzierżenie władzy wynika z faktu, że współtworzyła dwóch inicjatorów powstania Kukrii – Ali Nišar i Mehmet Saraj. W początkowym okresie istnienia kraju zgromadziła też najwięcej członków, mając nominalną większość w Kukryjskiej Radzie Narodowej.

Czytaj dalej „U progu wyborów”

Trizondal: nie umiemy w demokrację ani dziennikarstwo

Trochę przewrotny tytuł jest oczywiście odpowiedzią na opublikowany przez Goniec Dalmencki paszkwil anonima. Autor nie odważył się pod nim podpisać, co nie dziwi – tekst nie ma większego sensu.

Podstawowym zarzutem, stawianym przez nieznanego krytyka, jest rzekomy brak konsekwencji ze strony Kukrii. Na dowód przytacza on wypowiedzi Kukryjczyków: z jednej strony Ali Nišara, ; z drugiej strony – wypowiedzi Imeldy Laurel i moje. Cytaty te są następnie opatrzone komentarzem: „rozdwojenie jaźni”. Cóż, to chyba faktycznie bardzo poważny problem, gdy trzy różne osoby piszą różne rzeczy i mają różne poglądy?

Czytaj dalej „Trizondal: nie umiemy w demokrację ani dziennikarstwo”

Lokalna społeczność w obronie granic

Mieszkańcy Sarë położonego tuż przy granicy z Surmenią postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i zadbać o nową granicę państwową. Dzięki środkom zebranym z obywatelskiej zbiórki udało się wybudować płot mający chronić lokalną społeczność przed nielegalnym przemytem.

Płot na surmeńskiej granicy
Płot na surmeńskiej granicy

Nowa bariera przebiega w miejscu, gdzie dotychczas granicę wyznaczały jedynie surmeńskie słupy. „Kiedyś istniały tutaj umocnienia, ale zostały rozebrane przez Surmeńczyków po objęciu mandatu w Kukrii”, mówi nam Alexis Prokopis, mieszkaniec miasta. „Granica przebiega na płaskim terenie, więc łatwo przedostać się z jednego kraju do drugiego. Kiedyś nie powodowało to problemów, ale teraz, kiedy jesteśmy osobnym krajem, możemy doświadczać przemytu z obu stron i chcemy się przed tym zabezpieczyć”. Bariera powstała po kukryjskiej stronie pogranicza. Czytaj dalej „Lokalna społeczność w obronie granic”

Ochotnicza Gwardia Narodowa sformowana!

Zgodnie z decyzją podjętą – pomimo różnic opinii między jej członkami – przez Kukryjską Radę Narodową, dotychczas organizowane lokalnie oddziały bojowników i obywatelskich milicji zostaną złączone w jedną formację – Ochotniczą Gwardię Narodową, która będzie stanowić siły zbrojne Republiki Kukrii.

Żołnierze Al-Muhabirin z podobizną dowódcy
Świeżo wcieleni do nowej formacji bojownicy Al-Muhabirin z podobizną dowódcy

Zgodnie z postanowieniami Uchwały, OGN ma liczyć sobie co najmniej 15 tysięcy żołnierzy, zgrupowanych w czterech brygadach. Początkowo kadry będą zapewne składać się głównie z dotychczasowych członków i bojowników organizacji takich jak kukryjski Saifullah (Miecz Boga) oraz pahasztuński Al-Muharibin (Wojownicy). Formacje te, tak jak i istniejącą na podstawie Deklaracji Niepodległości milicję ludową wcielono w skład nowej formacji.

Czytaj dalej „Ochotnicza Gwardia Narodowa sformowana!”

Nowe organizacje na straży Wiary

W ostatnim okresie Wiara w Kukrii wzbogaciła się o swoich strażników. Wśród Pahasztunów działa organizacja Al-Muharibin (Wojownicy) skupiająca głównie weteranów powstania przeciwko okupacji Wolnej Republiki Morvan. Wczoraj natomiast Hadi Hoža ogłosił powstanie kukryjskiego odpowiednika tej organizacji pod nazwą Saifullah (Miecz Boga). Ponadto w dniu dzisiejszym Nasrallah Singh powołał do życia Partię Wiary z otwarcie islamskim programem.

wojownicyCzłonkowie Al-Muharibin podczas demonstracji.

Czytaj dalej „Nowe organizacje na straży Wiary”