Kategorie: Wszystkie | Civilitas | Cretio | Famae | Visio
RSS
sobota, 20 maja 2006
Zawieszenie działalności
Ze względu an brak zainteresowania czytelników naszym pismem redakcja dosżła do wniosku, że nie ma ochoty pisać do siebie, zatem działalność CL zostaje zawieszona do odwołania.
11:51, ervin_de_csabathay , Famae
Link Komentarze (4) »
piątek, 12 maja 2006
7 maja - 13 maja
Sero sapiunt Phryges. - Późno mądrzeją Frygowie (mądry Polak po szkodzie).

Myślę, że ta sentencja dobrze odda co uważam na temat niektórych person na naszym forum, które usilnie zabijają własną inteligencję w grze plus - minus. Nie zamierzam jednak więcej miejsca poświęcać na tą sprawę, bo ręce mi już opadają. W tym tygodniu mogliśmy poza tym oglądać spektakularny zanik frekwencji na forum Monarchii. Pisze się tylko w kilku wątkach i raczej mało zachęcająco. Czyżby AW chyliły się ku upadkowi z braku zainteresowania? Miejmy nadzieję, że nie. W dziale Civilitas zaprezentowałem drobny apel do obywateli Austro - Węgier, natomiast w kategorii Cretio zamieszciłem felieton na temat dalszej działalności CL. Zapraszam do lektury!
20:56, ervin_de_csabathay , Famae
Link Dodaj komentarz »
sobota, 06 maja 2006
29 kwietnia - 6 maja
Gloria vanum et volubile quiddam est auraque mobilius. - Sława jest czymś próżnym, ulotnym i jeszcze bardziej niestałym, niż powietrze. (Seneca)

Ostatni tydzień obfitował w wielkie hałdy nudy w AW. Forum stoi (coś się dzieje właściwie tylko na jednym temacie), strona główna nie działa z przyczyn awarii serwera. Dlatego też w dniu dzisiejszym postanowiłem poświęcić Cretio na opis gry internetowej, która ostatnio mnie bardzo zainteresowała. W dziale Civilitas zapraszam do przeczytania moich wrażeń z gry plus minus na forum państwowym.
10:20, ervin_de_csabathay , Famae
Link Dodaj komentarz »
sobota, 29 kwietnia 2006
23 kwietnia - 29 kwietnia
Quot homines, tot sententiae. - Ilu ludzi, tyle też zdań.

W tym tygodniu obserwowaliśmy przede szystkim narodziny Niemieckiej Narodowodemokratycznej Partii  Austro - Węgier.  Pan Mathias von Wionztek zadomowił się na stałe w naszej Ojczyźnie i proces zakładania jego organizacji jest już na finiszu. Analiza jego program w dziale Civilitas. Kategoria Cretio pokaże nam część drugą artykułu o Białorusi, a niestety Kącik Anity pozostanie raczej już martwy.
15:36, ervin_de_csabathay , Famae
Link Dodaj komentarz »
sobota, 22 kwietnia 2006
16 kwietnia - 22 kwietnia
Tres faciunt collegium - Trzech tworzy kolegium.

Ten tydzień wszyscy przeżyliśmy tak naprawde pod znakiem pierwszych obrad Rady Państwa II kadencji. Uchwaliła ona na swym posiedzeniu szereg ustaw. Można smiało powiedzieć, że nie było jeszcze tak sprawnego parlamentaryzmu w Austro - Węgrach. Poza tym do kraju przybyli nowi obywatele w pokaźnej ilości. Jeden z nich, Mathias von Wionztek, zaproponował utworzenie Niemieckiej Narodowodemokratycznej Partii Austro - Węgier. Pomysł jednak pod koniec tygodnia ucichł. Więcej o ruchu narodowym w dziale Civilitas. W kategorii Cretio zamieszczam moją pracę na temat Białorusi (ma ona już parę miesięcy, więc prosze o wyrozumiałość w sprawie merytoryki). Miejmy nadzieję, że mimo swojej nieobecności na forum AW, Anita coś dla nas naskrobie.
09:41, ervin_de_csabathay , Famae
Link Dodaj komentarz »
sobota, 15 kwietnia 2006
9 kwietnia - 15 kwietnia
Ad rastros seriores redit. - Trzeba się zająć serio robotą. (Terencjusz)

To mała rada od redakcji CL dla nowej ekipy rządzącej. Austro - Węgry wybrały w ubieglym tygodniu nowych przedstawicieli do parlamentu. Mimo, że rywalizacja była ostra wynik okazał się zaskakujący. Zjednoczona Partia Prawicy odniosła największe zwycięstwo w historii Austro - Węgier, uzyskując 76% głosów. Natomiast siła, która tak triumfalnie ogłosiła swoje przybycie, a sondaże dawały jej niewiele mniejsze poparcie niż ZPP, otrzymała jedynie poparcie 24% społeczeństwa. 11 kwietnia Przewodniczący ZPP ogłosił skład nowego CK Rządu. Składa się on z członków ZPP oraz ludzi bezpartyjnych, nie ma w nim przedstawicieli PLM. Tematy polityczne zostały szerzej przedstwione w dziale Civilitas. Kategoria Cretio zaprezentuje nam w tym tygodniu szczegółowy opis bitwy pod Grolicami, natomiast w przeciwieństwie do poprzedniego tygodnia spróbujemy zmusić Anitę aby coś napisała.
11:22, ervin_de_csabathay , Famae
Link Komentarze (2) »
sobota, 08 kwietnia 2006
2 kwietnia - 8 kwietnia
Vox populi vox Dei. - Głos ludu (to) głos Boga.

Jeszcze dzisiaj będziemy świadkami rozpoczęcia wybórów. Tak jak w powyższej starożytnej sentencji wyrok, który zostanie wydany przez elektorat, będzie dla wszystkich polityków rzeczą najistotniejszą. 7 kwietnia odbyła się debata wyborcza między przewodniczącymi dwóch rywalizujących partii, Partii Ludzi Myślących i Zjednoczonej Partii Prawicy. W działe Civilitas można zapoznać się z relacją z owej dyskusji. W Cretio została zamieszczona kontynuacja tematu bałkańskiego, natomiast Kącik Anity jak zwykle pokaże nam jej punkt widzenia na to, co się dzieje w Ojczyźnie.
10:40, ervin_de_csabathay , Famae
Link Dodaj komentarz »
piątek, 31 marca 2006
26 marca – 1 kwietnia
Sacra populi lingua est. - Język ludu jest święty (święte jest to, co mówi lud). (Seneka Starszy)

Te słowa dobrze ilustrują atmosferę panującą przez ostatni tydzień w państwie. Niewielu ludzi przewidywało, że dekret o wyborach zostanie wydany tak szybko. Niemniej jedyna istniejąca wówczas partia, Zjednoczona Partia Prawicy, w szybkim tempie zgłosiła kandydatów do Reichsratu oraz swój program. Natomiast dnia 29 marca Cesarz i Król zalegalizował nową partię w naszej Ojczyźnie, czyli Partię Ludzi Myślących. Więcej z życia polityki można znaleźć w dziale Civilitas. W tym tygodniu w dziale Cretio można zapoznać się z zagadnieniem ekspansji mocarstw na Bałkany w XIX wieku (część 1). Oczywiście w kąciku Anity znajdą Państwo jej opinię na ubiegło tygodniowe wydarzenia.

22:51, ervin_de_csabathay , Famae
Link Dodaj komentarz »
sobota, 25 marca 2006
19 marca - 25 marca
Usus omnium artium est magister. - Pożytek jest mistrzem wszystkich sztuk.

W co obfitował ostatni tydzień? Otóż działo się wiele ciekawych rzeczy. Życie polityczne całej Monarchii obraca się ostatnio wokół sprawy Żelaznego Legionu. Również ostatnimi czasy rozgorzała na forum walka ideologiczna między skrajną prawicą a lewicą. Efektem tego na koniec były wyzwiska zarówno z jednej, jak i drugiej strony. Szczegółowo to zagadnienie zostało opisane w dziale Civilitas, a także w kąciku Anity. Natomiast w związku z ostatnio modnym tematem I wojny światowej postanowiliśmy w dziale Cretio zamieścić nieco przemyśleń na ten temat. Co więcej w naszym państwie zawitała ostatnio osoba podająca się za Marię Teresę. Redakcja CL poleca przestudiowanie archiwum Shoutboxa.
19:02, ervin_de_csabathay , Famae
Link Dodaj komentarz »