WYDANIE NR 47
z dnia 28 marca 2016r.
W numerze:
Kraj: Wybory uzupełniające zakończone, obwieszczenia brak
Maciej Kamiński, lider Bialeńskiej Partii Demokratycznej: "Mamy okazję zakończyć ten konflikt"
"Naczelny felieton": Swirydiuk założył partię - będzie ostro
V-Mundial: Bialenia wygrywa, reszta organizatorów przegrywa
Wybór numeru


Kraj: Wybory uzupełniające zakończone, obwieszczenia brak
26 marca 2016 r. zakończyły się wybory uzupełniające do Parlamentu XIX Kadencji. Wolne były 2 mandaty. Wyniki głosowania były zaskakujące i wprawiły w osłupienie zarówno kandydatów, jak i głosujących. 40% głosów (6) osób uprawnionych oddało głos pusty. Niewiele mniej - 33,3% (5) wybrało Józefa Konstantego Bagrata (Ludowa Akcja Narodowa), zaś 26,7% - Jana Lubomirskiego (Partia Monarchistyczna). Mimo zwycięstwa neutralnej opcji, miejsca w izbie zajmą zarówno Bagrat, jak i Lubomirski. Tym samym pierwszego reprezentanta w Parlamencie w swojej historii wprowadziła Partia Monarchistyczna Tomasza I Bagrata-Dostojewskiego. Ludowa Akcja Narodowa też będzie miała swojego człowieka w Parlamencie - wcześniejszy deputowany tego stosunkowo młodego ugrupowania i jego założyciel Jan de Kaniewski zrezygnował z pełnienia funkcji ze względu na odrzucenie projektu stworzenia Bialeńskiej Agencji Medialnej. Mimo zakończenia głosowania, Prezydent nie wydała jeszcze odpowiedniego obwieszczenia.


Maciej Kamiński, lider Bialeńskiej Partii Demokratycznej: "Mamy okazję zakończyć ten konflikt"
Dzień dobry! Do naszej redakcji przybył pan Maciej Kamiński - wielokrotny minister spraw wewnętrznych, kilkukrotny poseł, lider Bialeńskiej Partii Demokratycznej.
Dzień dobry.
 
Kryzys w Bialenii można uznać za element przeszłości, ale zaledwie kilka dni temu atmosfera była zupełnie inna - na Placu Zielonym manifestowali opozycjoniści, których Prezydent chciała internować z kraju, a w Pałacu dymisje złożyli szef MSZ, Wiceprezydent i Minister Oświaty i Kultury Narodowej. Jak Pan to wszystko ocenia, co o tym sądzi?
 
Była to kolejna już w historii naszego kraju afera wynikła z długiego gromadzenia negatywnych emocji. Skala przekroczyła to, co widzieliśmy wcześniej - no ale, hej, w chwili obecnej mamy najwięcej obywateli naraz w historii RB. Taka masa ludzi musi wytworzyć większą reakcję niż mniejsza grupa onegdaj.
 
Czy Pana zdaniem Prezydent Aleksandra Izabella Swarzewska-Dostojewska powinna podać się do dymisji? Czy postulaty Wspólnoty Rozwoju są trafione?
 
Nie, skoro przetrwała taką nawałę, nie powinna. Powinna za to wykorzystać nadarzającą się szansę. Obecnie jest duża przewaga pozytywnych nastrojów, a jedynym głosem nacjonalizmu jest teraz Fiodor. Mamy okazję zakończyć konflikt na linii Hasselandczycy-radykalni Bialeńczycy. Niepokoi mnie za to, że w chwili obecnej siedzi zamknięta w Pałacu i nie daje znaku życia. Szczególnie, że na dziś zaplanowane są obchody.
 
Na biurku Prezydent leży konsensus, zaproponowany przez Wspólnotę Rozwoju. Czy uważa Pan, że jego postanowienia są do zaakceptowania przez stronę rządową, z której największą wolę współpracy wykazuje minister Jan de Kaniewski? Czy ten kompromis faktycznie, tak jak wskazywał w wywiadzie z nami Mikołaj Patryk Dostojewski, "jest jedynym sensownym wyjściem z sytuacji"?
 
Ten kompromis to nie jest kompromis. To jest w moich oczach próba przejęcia kontroli nad działaniami rządu. Poza punktem pierwszym i może trzecim nic nie przystaje do powagi urzędu prezydenckiego. Ze swoich porażek to się będzie spowiadała po kadencji - nie żyjemy przecież w monarchii. Zaś sugerowane parytety w rządzie to śmiech na sali.
 
Czy to dobrze, że w Bialenii raz na jakiś czas dochodzi do starć i napięć między władzą a szeroko pojętą opozycją? Czy Republika to najlepszy ustrój dla Bialenii?
 
Dwa razy tak. O wiele bardziej wolę konflikty na takiej linii, niż między środowiskami partyjnymi. O wyższości ustroju republikańskiego nawet nie dyskutujmy - referendum ustrojowe wyraźnie pokazało, jak jest.
 
Pańskie ugrupowanie może nadal cieszyć się sporym zaufaniem wyborców. Skąd ten fenomen? Betonowcy zawsze będą w Parlamencie i w łaskach obywateli?
 
To bardzo proste. Jesteśmy dość przewidywalni w działaniach, z racji długiego stażu każdego członka wszyscy nas dobrze znają i generalnie nam ufają (z powodu, tak myślę, naszych dawnych osiągnięć), plus, nasz program przeważnie przewiduje jedynie hamowanie zbyt radykalnych zapędów innych ugrupowań. A, i BPD kojarzy się ze "starymi, dobrymi czasami" - w zasadzie, dosyć słusznie, patrząc po historii tej partii. Czy zawsze będą? Nie wiem, ale dotychczasowe trendy sugerują, że owszem.
 
Bardzo dziękuję za wywiad.
 
Również dziękuję.


"Naczelny felieton": Swirydiuk założył partię - będzie ostro
Fiodor Swirydiuk, znany i ceniony w radykalnych, antyhasselandzkich kręgach polskiego mikroświata polityk, były Minister Propagandy i Rzecznik Rządu w coraz mniej licznym rządzie Pani Prezydent Aleksandry Izabelli Swarzewskiej-Dostojewskiej, założył własną partię. Jak na razie nie została ona oficjalnie zarejestrowana przez Prezydent, bo od kilku dni nie pojawiła się na forum. Ugrupowanie "Rozum i Godność Człowieka" swoją nazwą nawiązuje do popularnych "past", tworzonych w celach humorystycznych, przerysowujących daną sytuację.
Za główny cel, w swoim programie, RiGCz obrało sobie po prostu wygrać wybory. Dążność partii politycznych w systemie republiki parlamentarnej, takim, jaki obowiązuje w Bialenii, jest zrozumiała. Zupełnie nie dziwi to, że Swirydiuk też chce dzierżyć w swoim ręku władzę. Zdumiewają jednak następne postulaty - "wygnać Hasseland", "zaorać całą lewicę", "znieść Sarmację", "obalić tyranię" (pisownia oryginalna). To tylko niektóre z kontrowersyjnych haseł, jakie przywołał były minister. Choć Maciej Kamiński w wywiadzie, którego udzielił naszej gazecie i który zamieściliśmy powyżej, zauważa wielką szansę na rozpoczęcie dzieła pojednania Hasselandczyków i "radykalnych Bialeńczyków", to Swirydiuk jasno daje do zrozumienia, że nie zrezygnuje z głoszenia swoich poglądów. Nikt nie jest w stanie go do tego zmusić - ba, nie ma do tego jakiegokolwiek prawa. Mimo to, warto zastanowić się, czy zakończenie takiego konfliktu nie zależy bardziej od każdego z nas z osobna, niż ogółu. Frakcja "Rozum i Godność Człowieka" może skutecznie psuć atmosferę hasselandzko-bialeńskiej przyjaźni. Czy to dobrze, czy źle i czy faktycznie będzie tak czyniła, to się okaże. Nie mniej, na pewno będzie partią rewolucyjną i dążącą do rewolucji (bo czym innym można nazwać zniesienie Sarmacji i wygnanie Hasselandu?). Z tej przyczyny przypominamy stanowisko Klubu Konserwatywnego w tej właśnie sprawie - stanowisko ciekawe i warte zauważenia. Autorem jest Alberto de Medici, były Sędzia Ludowy Republiki.
O zagrożeniach jakie niesie za sobą rewolucja

czyli

kilka punktów we broszurę zebranych
społeczeństwu ku przestrodze,
a wszelakim rewolucjonistom na przekór
Przedmowa

Ostatnimi czasy w krajach ościennych, takoż w jakiś sposób powiązanych z Bialenią nasiliły się tendencje rewolucyjne. Póki co owa plaga nie dotknęła Republiki. Mimo to owe fałszywe ziarna nadal dorastają w krajach ościennych, by ostatecznie wydać swój zły plon. Stosunkowo niedawno, po "rewolcie listopadowej" powstał samozwańczy Związek Brodryjski. Działania noszące znamiona rewolucji zostały podjęte również w Królestwie Hasselandu. Z zaniepokojeniem możemy zaobserwować także działania pewnego mieszkańca Siedmiogrodu, który z godnym pozazdroszczenia uporem zakłada ugrupowania rewolucyjne w krajach Nordaty.
Cóż nam z owej rewolty?

Rewolucja, która ex definitione jest gwałtowną, dotykającą wszystkich dziedzin życia przemianą musi nieść za sobą zagrożenie. Decyzję o wybuchu rewolucji, w warunkach mikronacyjnych, podejmowane są zazwyczaj pod wpływem chwili. Bo cóż mogło przyświecać towarzyszowi Grutinowi, gdy prowadził wyklęty lud brodryjski na barykady (link)? Czyżby o tożsamo o co Sviatoslavowi Abramovowi, czyli prowokowanie "buntów" i "niszczenie"? Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że zarówno decyzja o wszczęciu rewolucji contrae legalnemu rządowi Swarzewskiego, a także o ewentualnym "niszczeniu" Bialenii zostały podjęte pod wpływem chwili, co zdawał się potwierdzić nawet sam Abramov. Czyż państwo zbudowane na takowym fundamencie może przetrwać długo? Każda rewolucja, każdy radykalizm prowadzi do destrukcji i chaosu! Rewolucjoniści, zwłaszcza Ci nie mający zaplecza ideologicznego nie są w stanie zapewnić właściwego funkcjonowania wykreowanym przeze się tworowi. Czy nagłe wystąpienia prowadzone przez wymachujących szabelką demagogów mogą przyczynić się do sanacji państwa? Spójrzmy na Związek, coraz bardziej przypominający ów nieistniejący sowiecki i odpowiedzmy sobie na to pytanie. Już wkrótce tajne służby inwigilujące nieprzychylnych władzy obywateli rozpoczną swoją działalność. Czy o takie "państwo" walczyliście?
Cóż zatem?

Naturalnie podejmowanie pochopnych kroków zasługuje na potępienie. Co więc winniśmy robić? Najsampierw zastanowić się czy zmiany są aż tak niezbędne. Poszczególne "reform" przeprowadzać tylko po szeroko rozumianym namyśle. Zmiany, zwłaszcza wiążące dla państwa wymagają debaty, sprawdzenia, rozważenia wad i ewentualnych zalet. Dopiero chłodna kalkulacja pozwoli nam ocenić słuszność takowych kroków. Dlatego też sensownym rozwiązaniem wydaje się być piętnowanie wszelakich radykalizmów i innych form rewolucji.
Posłowie

Łączę wyrazy największej szacunku wobec czytelników niniejszej broszury, a także zachęcam do wymiany poglądów.

/-/ Adam Aleksander von Vinicis-Dostojewski


V-Mundial: Bialenia wygrywa, reszta organizatorów przegrywa
Publikujemy wyniki I kolejki V-Mundialu, który odbywa się na stadionach w Bialenii, Brodrii, Hasselandzie i Abachazji.
1 kolejka spotkań (27.03.16r.)
Wyniki

Grupa A
Brodria - Elderland 1:3
Samban Zach. - Chattycja i Shania 2:0

Grupa B
Baridas - Abachazja 1:0
Teutonia - Bantu 2:0

Grupa C
Trizondal - Surmenia 2:1
Al-Farun - Sarmacja 0:3

Grupa D
Parlandia - Sclavinia 2:0
Dreamland - VRP 0:3
Al Rajn - Bialenia 0:2 (!!!)
Klasyfikacja kanadyjska (bramki+asysty):
po 2. pkt.
Ferdinand Poth
Jonte Hagblom - oboje VRP
Mroczek Perzyk - Bialenia
Miron Izvor - Sarmacja
Jean Joel Nguidjol - Samban Zachodni
Lucas Flenning - Elderland

Strzelcy:
po 2. bramki
Miron Izvor - Sarmacja
Lucas Flenning - Elderland

Asysty:
Ferdinand Poth - VRP

Drużyna Miesiąca:
Sarmacja : 7,974
Samban Zach.: 7,395
Al Rajn - 7,217