WYDANIE NR 12
z dnia 12 września 2015r.
W numerze:
Frederick Hufflepuff: "Posiadam wielkie ambicje"
Kraj: Parlament wybrał Marszałka!
"Przegląd Noqterna": Bialenia w sierpniu.
"Naczelny Felieton": "Traktujmy się maksymalnie poważnie!"
Wybór numeru


Frederick Hufflepuff: "Posiadam wielkie ambicje"


Kraj: Parlament wybrał Marszałka!
Eddard Noqtern, doświadczony bialeński polityk, lider rządzącej Wspólnoty Rozwoju, odpowiedzialny w rządzie prezydenta Andrzeja Swarzewskiego za kulturę i sport, został wybrany na inauguracyjnym posiedzeniu Parlamentu XV kadencji nowym Marszałkiem. Na stanowisku zastąpił Adama von Hallera, konserwatywnego rojalistę, przewodniczącego SKR i rzecznika rządu, który zresztą ponadto i w tej kadencji będzie zasiadał w parlamentarnych ławach jako poseł z ramienia swojego ugrupowania.
Eddard Noqtern obiecał godne i staranne sprawowanie powierzonej mu misji. Podziękował również głosującym za jego kandydaturą. Posłowie w tej sprawie byli jednogłośni. Gratulacje na ręce nowego włodarza Parlamentu złożył także były Marszałek i Prezydent Swarzewski.
Wkrótce możemy spodziewać się parlamentarnych dyskusji i pierwszych projektów ustaw. Kadencja trwa bowiem tylko 6 tygodni, a każdy z posłów ma swoje zadania do zrealizowania. Przypomnijmy, że w wyborach, które odbyły się na początku września br., Wspólnota Rozwoju, typowana na wielkiego zwycięzcę, nie zdobyła większości konstytucyjnej, co jednak nie przeszkodziło jej w zajęciu największej ilości miejsc w Parlamencie XV kadencji.


"Przegląd Noqterna": Bialenia w sierpniu.
Ministerstwo Kultury i Sportu ruszyło w ostatnich dniach do działania. Rozpoczęte zostały aż trzy głosowania, a w przyszłości planowane są ciekawe wydarzenia i konkursy. Jedno z głosowań dotyczy tradycyjnego już konkursu na wydarzenie miesiąca. Przyjrzymy się zatem tym ciekawym, a czasem śmiesznym, czy tragicznym inicjatywom zgłoszonych przez kilku obywateli bialeńskich.
Na samej górze listy widnieją FOTY w Shimontsen 2015. Przyznam się, że cieszę się, iż udało mi się zgłosić je jako pierwsze i liczę, że taki rezultat punktowy również otrzymają. Festiwal Ostatniego Tygodnia Wakacji odbywał się – jak sama nazwa wskazuje – w ostatnim tygodniu sierpnia. Festyn składał się z trzech głównych wydarzeń – prezentacji stoisk, wystąpień wielkich ludzi oraz konkursu na najlepszą mikronację na wakacje. W hasselandzkim porcie mogliśmy wtedy zobaczyć ludzi z całego świata – zarówno sławne na cały świat postacie jak chociażby Daniel von Witt, ale także wielu zwyczajnych obywateli, po prostu obserwujących przebieg wydarzeń.
Dalej, na trzeciej pozycji widnieje Jubileuszowe wydanie gazety "wBialenii" – chodzi tu o już 10 numer naszej gazety, który symbolizuje trud i pracę włożony w stworzenie tylu ciekawych i poruszających ważne tematy artykułów, felietonów, czy wywiadów. Sam Frederick Hufflepuff – redaktor naczelny pisma, zachęcał do głosowania na jego propozycję mówiąc: „Jubileuszowy, dziesiąty numer był moim prywatnym ukłonem w stronę wszystkich redaktorów i mnie samego, ale nadto w stronę Czytelników, bez których tworzenie "wBialenii" byłoby kompletnie bezsensowne i zbędne. Najlepsze słowa pochwały naszemu pismu złożycie Państwo oddając na nas głos w powyższej ankiecie!”
Było już pierwsze, było trzecie zgłoszenie – co więc się stało z drugim? No właśnie tej propozycji nie mogę dokładnie opisać, ponieważ w niej nie uczestniczyłem i nie byłem widzem. Chodzi tu o „Przedstawienie” zgłoszone przez Macieja Kamińskiego. Wydaje mi się, że mowa tu o występie teatru sclavińskiego na jednym z bialeńskich, sierpniowych świąt.
W konkursie biorą udział również dwa wydarzenia polityczne – pierwszy Kongres Regionów oraz wybór RCA (Roberta Janusza Czekańskiego) na Ceszarza Valhalli. Dla mniej zorientowanych dodam, że Cesarstwo to obecna nazwa dawnej Wyspy Bialenii i Anatolii. Co ciekawe RCA nie zgodził się na wybór, a dodatkowo w płomiennej przemowie poprosił o nie podejmowanie prób odtworzenia Cesarstwa oraz, co za tym idzie, likwidacje samorządu. Kongres Regionów był natomiast pierwszym (bo będzie organizowany co miesiąc) takim wydarzeniem, na którym spotkali się przedstawiciele wszystkich trzech głównych „samorządów”: Hasselandu, Brodrii i Bialenii/Valhalli. Głównym efektem Kongresu było podpisanie nowej, tym razem trójstronnej umowy stowarzyszeniowej. To duży krok w stronę dalszej integracji naszych krajów.
Na koniec pragnę pokrótce zaprezentować trzy ostatnie zgłoszenia - wszystkie powiązane z konkretnymi osobami: Odwiedziny, życie i twórczość Stanisława Klepki, Powrót Aleksnadry do RB no i Zmartwychwstanie Hewreta. Moim zdaniem nie są to żadne inicjatywy, czy wydarzenia, a już z pewnością nie powinny one zdobyć tytułu inicjatywy sierpnia. Dlaczego? Pomijając to, że pierwsze traktuje o skazanym na wygnanie kryminaliście, drugie o powracającej zza grobu po karze śmierci pierwszej damie, a trzecie o powrocie człowieka, który niedawno popełnił dobrowolną eutanazję, to wszystkie dotyczą właśnie (nie)zwykłego życia, czy jego epizodów pojedynczych osób, co w żadnym razie nie jest żadną grupową inicjatywą, czy wydarzeniem. Jeżeli chcą się państwo popisać ciekawą biografią, czy niezwykłym życiem to prosiłbym o wpisanie tego na swoją stronę w micropedii, a nie rozgłaszanie jako inicjatywę miesiąca.
A ostatecznie chciałbym powiedzieć: niech wygra najlepszy!
Głosowanie potrwa do 15 września (wtorek).


"Naczelny Felieton": "Traktujmy się maksymalnie poważnie!"