WYDANIE NR 44
z dnia 24 marca 2016r.
W numerze:
Kraj: Afera dyplomatyczna, groźba obalenia rządu prezydent Aleksandry Izabelli Swarzewskiej-Dostojewskiej i stan nadzwyczajny!
Eddard Noqtern, Król Hasselandu: "Kim Myong Won byłby lepszym Prezydentem"
Komentarze z zagranicy ws. usuniętego orędzia prezydent Bialenii i zamieszania z notą dyplomatyczną
Kraj: Trwa referendum ustrojowe
Wybór numeru


Kraj: Afera dyplomatyczna, groźba obalenia rządu prezydent Aleksandry Izabelli Swarzewskiej-Dostojewskiej i stan nadzwyczajny!
24 marca 2016 r. o godz. 14:30 Heinrich Hewret Wettin, były Prezydent Republiki Bialeńskiej, na specjalnie zwołanej konferencji prasowej na Placu Zielonym, ogłosił, że posiada tajne, nieznane mieszkańcom państwa dokumenty, zgromadzone w tzw. teczce aleksandryjskiej. Zawierają one informacje, które po ich upublicznieniu mogłyby znacząco wpłynąć na funkcjonowanie państwa. Sam Wettin tłumaczył, że ma rzeczy, które mogłyby spowodować zmianę Prezydenta i obalenie dotychczasowego rządu Prezydent Aleksandry Izabelli Swarzewskiej-Dostojewskiej.
W obliczu zagrożenia ciągłości sprawowania władzy i "zatrzymania upadku Republiki", Prezydent w swoim rozporządzeniu wprowadziła bezterminowy stan nadzwyczajny na terytorium państwa.
Wydarzenia mają bezpośredni związek z wygłoszonym 23 marca 2016 r. wieczorem orędziem do Narodu, które kilka minut po publikacji zniknęło z forum i serwerów. Jego treść błyskawicznie pojawiła się w wątku z wiadomościami z zagranicy na stronie Księstwa Sarmacji, którego dotyczyło przemówienie.
Drodzy Rodacy!

Przeżywaliśmy ostatnio czwartą już rocznicę Wielkiego Powstania Macowego. Jednakże nie wszystkie idee tego Powstania wypełniliśmy. Gdzież jest bowiem dzisiaj nasza Pra - Ojczyzna? Czy My, dumny Naród Bialeński skropiony krwią Powstańców mamy dzisiaj dostęp do naszego Dziedzictwa? Otóż nie! A co w zamian proponuje nam wrogie Księstwo Sarmacji? Nic, oprócz ciągłych zniewag, przechwytywania Obywateli i swojej rozległej agentury. Nie dajmy się zwieść, ostatnie kryzysy w naszym Państwie, nie były bez nadawcy. Nadawca był i jest. A jak się ów nadawca nazywa, wszyscy dobrze wiemy. Wraz z moim Rządem i całym Narodem Bialeńskim zwrócimy Ojczyźnie to, co do Ojczyzny należy. Nie będzie nam odwieczny wróg ciągle pluł w twarz. Musimy dzisiaj głośno powiedzieć: stop okupacji Teutonii przez Sarmację! Teutonia jest nasza, bialeńska i taką wkrótce faktycznie się stanie.

W najbliższym czasie, jako Prezydent Republiki podejmę kolejne kroki w celu odzyskania okupowanych terytoriów.
Przemowa Prezydent Aleksandry Izabelli Swarzewskiej-Dostojewskiej wywołała szereg nieprzychylnych komentarzy w kraju i w innych częściach polskiego mikroświata. Prezydent wydała oświadczenie, w którym tłumaczyła, że orędzie miało być ujawnionym przypadkowo wcześniej primaaprilisowym żartem, a także wystosowała notę dyplomatyczną do Sarmacji. Opozycja, na czele z politykami Wspólnoty Rozwoju Eddardem Noqternem i Frederickiem Hufflepuffem, żąda dymisji Prezydent. W tej sprawie przed Pałacem Prezydenckim w Wolnogradzie przejdzie wkrótce marsz opozycji.


Eddard Noqtern, Król Hasselandu: "Kim Myong Won byłby lepszym Prezydentem"
Witam bardzo serdecznie byłego Lidera Wspólnoty Rozwoju, posła na Parlament XIX Kadencji, Króla Hasselandu Eddarda Noqterna. Dziękuję za możliwość przeprowadzenia tej rozmowy.
Witam Serdecznie wszystkich czytelników gazety wBialenii i Pana Redaktora.
 
Kilka dni temu nowym Prezydentem została Aleksandra Izabella Swarzewska-Dostojewska. Dziś oficjalnie ogłosiła skład swojego Rządu. Czy uważa Pan, że to dobrze, że Dostojewska wygrała w głosowaniu i jak ocenia Pan obsadę ministerstw, które powołała?
 
Oczywiście nie jestem zadowolny z wyborów. Pani Swarzewska od początku nie była moja kandydatką, a moja partia i ja sam popierałem jej kontrkandydata. Na potępienie zasługują metody jakie stosowała w trakcie kampanii, które można podsumować hasłem: "po trupach do celu". Kandydatka wygrała przede wszystkim dlatego, że jej kontrkandydat zrezygnował. A szkoda, bo według mnie byłby znacznie lepszym Prezydentem w tym okresie. Choćby dlatego, że jest zaznajomiony w sporcie, a więc pomógłby w zbliżającym się wielkimi krokami v-mundialu. A co z Rządem? Według mnie jest on bardzo słaby. Składa się chyba tylko z Brodryjczyków, a przede wszystkim Abachazów, osób które nie porażają aktywnością, doświadczeniem i profesjonalizmem. Wydaje się, że kandydatka obiecała im te urzędy za oddanie na nią głosu, ale pewności oczywiście nie mam. Najbardziej razi w oczy powołanie ministra propagandy...
 
Nominacja Ministra Propagandy Fiodora Swirydiuka budzi wiele kontrowersji. Jak wyobraża Pan sobie prace tego gabinetu i czy dobrze się stało, że Pański kolega - Frederick Hufflepuff - postanowił wycofać się z objęcia stanowiska Ministra Oświaty i Kultury Narodowej?
 
Szczerze to nie wyobrażam sobie pracy tego ministra z dwóch powodów - po pierwsze Pan Swirydiuk nigdy nie pracuje, zamiast tego skupia się na obrażaniu innych i przeklinaniu. Po drugie został skazany na wygnanie.
Jeśli zaś chodzi o decyzje Lidera Wspólnoty Rozwoju - rozumiem ją i popieram całkowicie. Z resztą, sam postąpiłbym podobnie.
 
Wracając do kwestii organizacji i przebiegu zbliżającego się wielkimi krokami V-Mundialu - jakie są szanse na to, że państwa-organizatorzy, w szczególności zaś Bialenia, wypadną dobrze, że podołają zadaniu? Jak poradzić sobie z tym, że w rządzie Pani Prezydent Swarzewskiej-Dostojewskiej nie ma resortu bezpośrednio odpowiedzialnego za sport?
 
Wydaje mi się, że wypadniemy dobrze, aczkolwiek nie na tyle dobrze, na ile to możliwe. Zaangażowanie bialeńskiej strony w organizacje jest dosyć małe, co pokazuje chociażby aktywność w radzie organizatorów. Wydaje się jednak, że zadaniu podołamy. A co do kwestii ministerstwa sportu. No cóż, widocznie Pani Prezydent nie chce zajmować się v-mundialem na poważnie.
 
W Parlamencie przyjęto nową Ordynację Wyborczą. Jak Pan ocenia ten projekt, który lada chwila wejdzie w życie, i jak on wpłynie na zmianę obecnego stanu rzeczy?
 
Cieszę się, że udało się przyjąć projekt. Nowa Ordynacja włącza się do ustaw znowelizowanych, które tworzone są w sposób bardziej kompleksowy, profesjonalny i nowoczesny. Wielkie podziękowania należą się tu Prezydentowi Wettinowi, który jest projektodawcą zarówno nowej Ordynacji jak i nowego systemu prawnego. Cieszy też fakt, że w życie weszły poprawki Wspólnoty Rozwoju - między innymi ta o konieczności zebrania podpisów przez niezależnego kandydata na posła. Złagodziliśmy też wymóg przerwy między kadencjami. Teraz "stali bywalcy" ław Parlamentu będą "zmuszeni" zrobić sobie przerwę co trzy kadencje.
 
Wspólnota Rozwoju, jak wiadomo, ma większość parlamentarną. Czy doczekamy się projektów firmowanych przez partię, a zapowiadanych wstępnie na V Kongresie Partii?
 
Myślę, że ustawy nad którymi debatowaliśmy na kongresie zostaną w najbliższym czasie przedstawione. Oczywiście nie mogę zagwarantować, że uda się przygotwać wszystkie, ale chcemy skorzystać z szansy jaką obdarzyli nas obywatele Bialenii - z większości Parlamentarnej i przegłosować ustawy, które wynikają bezpośrednio z naszego programu.
 
Ostatni sondaż parlamentarny dla gazety "wBialenii" pokazał słabe notowania dla partii, do której Pan należy. W badaniu zdecydowanie wygrała Ludowa Akcja Narodowa. Czy Bialeńczycy nie ufają już Wspólnocie? A może to chwilowe zawirowania, związane z wycofaniem się z wyborów Kima Myong Wona, popieranego przez partię?
 
Warto zaznaczyć, że w przytoczonym badaniu wzięło udział tylko 13 osób. Może Wspólnotowcy akurat zaspali? Ponadto można było zaznaczyć tylko jedną opcję, a jak wiemy w wyborach głosujemy aż na siedmiu posłów. Nie przykładałbym więc za wielkiej roli do takich sondaży, w szczególności, że są otwarte również dla obcokrajowców.
 
Jeśli chodzi o zagranicę - co z naszymi relacjami z Sarmacją, Trizondalem i innymi ważnymi, strategicznymi partnerami? Czy Wspólnota ma na to jakiś uniwersalny, wyjątkowy pomysł? A jak na to, Pańskim zdaniem, powinna zapatrywać się nowa ekipa rządząca?
 
Jak widać dyplomacja i stosunki międzynarodowe ostatnio dosyć ucichły, żeby nie powiedzieć zamarły. Brakuje mi przede wszystkich dwustronnych inicjatyw, ciekawych koferencji, czy spotkań. Taki jest właśnie program WR i to staraliśmy się realizować w trakcie kadencji "naszej" prezydentury. A czym powinna kierować się nasza ekipa rządząca. Na pewno odradzam Pani Prezydent podejmowania szalonych lub drastycznych decyzji. Liczę, że ministerstwo pod wodzą Akrypy będzie aktywne i pokaże coś dobrego.
 
W "Mikrobie Złocistym" na bieżąco pojawiają się komentarze dotyczące aktualnej sytuacji w Bialenii. Jak odbiera Pan te artykuły? Czy zgadzasz się Pan z nimi? Uważa Pan, że nasze prawo ogranicza, a wręcz niszczy aktywność obywateli?
 
Tak jak już kiedyś mówiłem - nie czytam i nie zamierzam ich komentować. Tego osobnika omijam szerokim łukiem.
 
Ale czy nie sądzi Pan, tak szczerze i po ludzku, że nawet, a może i nie nawet, twórca tego bloga powinien być traktowany jak inni?
 
Nie, nie sądzę.
 
Dlaczego?
 
Panie redaktorze, czy mam po raz kolejny powtórzyć, że ta osoba wielokrotnie złamała prawo nie tylko w naszym kraju, ale też wszystkie dobre mikronacyjne obyczaje, a nawet prawo realne?
 
No tak, ma Pan rację. Serdecznie dziękuję za wywiad i do zobaczenia!
 
Dziękuję!


Komentarze z zagranicy ws. usuniętego orędzia prezydent Bialenii i zamieszania z notą dyplomatyczną
Chyba was posrało, jeżeli sądzicie, że to coś da się nazwać notą.
Martin Schlesinger-Asketil, Dreamland
Teutonia wciąż oczekuje przeprosin. Szczególnie od diuka K.
Andrzej Fryderyk, Teutonia
była sobie Biała Ania
fantazjowała bez liku
najczęściej o podboju świata
siedząc na nocniku

była sobie Biała Ania
pomysłów miała kupę
przyszedł zły sarmacki wilk
zapiął Anię w .... pod szyję*
Vanderlei Bouboulina, Teutonia
Człowiek wyloguje się na kilka godzin i niechcący przegapi aferę dyplomatyczną! Dobrze, że pani prezydent nie obróciła swoich słów w czyn, bo nie miałbym dokąd wracać.
Daniel Saryoni, Teutonia
(...) ja już czekałem z naładowaną dwururką!
AJ Piastowski, Teutonia
Bialenii trafiła się jednostka (Aleksandra I. Dostojewska-Swarzewska) bardzo mocno zakompleksiona, która uwielbia się wywyższać. Jeżeli te jej kompleksy i wywyższanie stawiane są na piedestale, to wybuduje w Bialenii pewnego rodzaju bożnicę, w której ludzie będą musieli przed nią klękać i oddawać jej cześć. To jest taka "komunistka z krzyżem w zębach" (...)
Walery Śniady, gazeta "Mikrob Złocisty"


Kraj: Trwa referendum ustrojowe
Trwa referendum ustrojowe, zarządzone na wniosek 5 obywateli przez Marszałka Parlamentu Mikołaja Patryka Dostojewskiego. Pytanie referendalne brzmi: "Czy jesteś za zmianą ustroju Republiki Bialeńskiej na monarchię?". Możliwe odpowiedzi to "TAK" i "NIE". Frekwencja w głosowaniu 14:25 wyniosła 54%, wobec czego referendum będzie wiążące, ale zgodnie z przepisami prawnymi jego wynik nie będzie niósł ze sobą określonych skutków prawnych i zmiany ustroju, gdyby większość opowiedziała się za nią. Zachęcamy do oddania swojego głosu!