WYDANIE NR 58
z dnia 14 maja 2016r.
W numerze:
Orjon Surma, Tesmoteta dyplomacji Surmenii, w rozmowie z Eddardem Noqternem: "Bialenia ma charyzmę"
Świat: Ostra reakcja na pomysł bialeńczyków
Kraj/Świat: Niezwykła inicjatywa w Hasselandzie
Kraj/Świat: Zamieszanie z Dostojewskim w BZS i... MUP
Kraj: Parlament rozpoczyna pracę nad nową ustawą o sądownictwie
Wybór numeru


Orjon Surma, Tesmoteta dyplomacji Surmenii, w rozmowie z Eddardem Noqternem: "Bialenia ma charyzmę"
W dzisiejszym wydaniu gazety "wBialenii" gościmy kolejnego wybitnego obywatela mikroświata, lidera aktywności w swoim państwie. Tym razem jest to surmeński polityk, aktywista, były Archont Demokracji Surmeńskiej - Orjon apo Thorn-Surma. Witam serdecznie!
Witam serdecznie.
 
Jaką obecnie funkcje pełni Pan w Demokracji Surmeńskiej?
 
Obecnie jestem Tesmotetą Dyplomacji Demokracji Surmeńskiej oraz Efetą, czyli prokuratorem.
 
Czy mógłby Pan scharakteryzować obecną scenę polityczną pańskiego państwa i dokonać jej krótkiej oceny? Czy system demokratyczny działa?
 
Obecnie na scenie politycznej działa aktywnie tylko jedna partia - Partia Kobiet Niezależnych, prowadzona przez Dostojną Chartynę Papandreu (należy do niej również tylko ta osoba). Większość w Eklezji posiadają kandydaci niezależni: bracia Petros i Orjon Domestosigos. Sądzę, że nie jest lepiej niż za czasów monarchii - przeciwnie, po aferze kloningowej jest zdecydowanie gorzej. Po części moim zdaniem jest to sprawka klonów, a po części tego, iż uchwalono kompletnie nieprzystający do rzeczywistości i mający szereg luk system prawny.
 
A czy jest jakaś szansa na poprawę obecnej sytuacji? Ile osób zaangażowanych działa obecnie w Surmenii?
 
Aktualnie w Surmenii działają aktywnie (za aktywne uznaję osoby aktywne w ciągu ostatnich 3 dni) 4 osoby. Czy jest szansa na poprawę sytuacji? Być może, nigdy nic nie wiadomo. Jestem optymistą do końca.
 
Naprawdę sytuacja jest aż tak zła? Czy jako roztropny dyplomata rozważa Pan opcje stowarzyszenia Demokracji z państwem większym, choćby z Republiką Bialeńską? Królestwu Hasselandu taki krok pomógł wyjść z podobnego kryzysu i znacząco się rozwinąć.
 
W wielu rozmowach - zarówno publicznych, jak i prywatnych - zawsze mówiłem, że dopóki ja jestem, nie pozwolę na jakiekolwiek przyłączenie Surmenii do innego państwa (głównie chodziło tu o Sarmację). Na razie niczego nie rozważam, mam tylko nadzieję na to, że los będzie dla nas łaskawy. Trzeba wykorzystać wszystkie szanse, jakie posiadamy, i postawić wszystko na jedną kartę.
 
A czy właśnie stowarzyszenie nie jest krokiem odważnym, mogącym przynieść wymierne korzyści? Jak Pan ocenia podany przeze mnie wyżej przykład Królestwa Hasselandu? Co Pan myśli o krajach stowarzyszonych?
 
Niczego nie umniejszając - podobna sytuacja była w roku 2013, gdy to liczba obywateli zmniejszyła się w sposób znaczący. Wtedy, za czasu Królestwa, wprowadzono stan wyjątkowy. Udało nam się wtedy z tego podnieść i myślę, że teraz, przy wprowadzeniu podobnych środków prawnych (na co liczę) też się uda. Hasseland wspaniale się rozwinął w ramach Republiki Bialeńskiej - tutaj stowarzyszenie się opłaciło
 
Jak osobiście, ocenia Pan Bialenię, jak Hasseland i jak Brodrię? Który kraj jest Panu najbardziej znany i dlaczego?
 
Bialenia w ciągu ostatnich miesięcy przeżyła wiele dobrych i złych rzeczy, ale nie można jej odmówić charyzmy i ciekawych ludzi oraz aktywności, która pozwala na bycie drugą największą polską mikronacją. Hasseland obserwuję trochę rzadziej, ale widać, iż w okresie stowarzyszenia wydatnie się rozwinął. Ciężko mi powiedzieć coś więcej o Brodrii, gdyż tamtejszej sytuacji praktycznie nie obserwuję.
 
Jeśli miałby Pan powiedzieć kilka pierwszych swoich myśli - z czym kojarzy się Panu każda z tych trzech nacji?
 
Bialenia - aktywność, różnorodność, Hasseland - spokój, opanowanie, Brodria... ciężko mi powiedzieć, nie obserwując jej za bardzo :)
 
Jakie są Pana plany na przyszłość w mikroświecie? Czy ma Pan jakieś ambitne cele, albo górnolotne marzenia?
 
Na razie nie mam ambitnych planów. Sporo już w ciągu tego ponad roku osiągnąłem - w Surmenii prawie wszystko. :) Nie zamierzam na razie ruszać się stąd dalej, może jakaś inicjatywa ruszy, nie wiem... Zależy :)
 
Dziękuję serdecznie za wywiad. Na koniec może Pan powiedzieć kilka słów czytelnikom wBialenii.
 
Pozdrawiam serdecznie wszystkich czytelników, życzę samej gazecie i jej redaktorom dalszego owocnego pisania artykułów o Bialenii i nie tylko dla całej społeczności mikroświata. :) Dziękuję za rozmowę i cieszę się, że mogłem być gościem na łamach tak znamienitego pisma!
 
Jeszcze raz dziękuję i do widzenia!
 
Wywiad przeprowadził Eddard Noqtern.


Świat: Ostra reakcja na pomysł bialeńczyków
Po tym, jak z ust obywateli Bialenii dało się słyszeć pomysły stworzenia konfederacji, unii lub innego typu związku Republiki z Trizondalem, sprawę skomentował Sekretarz ds. Dyplomacji Trizondalu Marcel Hans. Zaznaczył, że cieszy się, iż takie idee nie pochodzą od władz Bialenii i że dla Trizondalu byłoby to "niekorzystne rozwiązanie". Hans przypomniał, że Trizondal ma bardzo długą i bogatą historię (istnieje od 2007 r.), jest jednym z największych i najaktywniejszych krajów polskiego mikroświata, ma wypracowany wielki dorobek kulturalny, społeczny i markę w v-świecie. Sekretarz nie zawahał się zażartować, aby Bialeńczycy pomyśleli o stowarzyszeniu z Trizondalem. Podkreślił, że gdyby propozycja padła ze strony Prezydenta i/lub Rządu Republiki, byłoby to niesmaczne "w stosunku do państwa, które uważa się za partnera w polityce zagranicznej".
W ankiecie w gazecie "wBialenii", w wydaniu nr 57 z 11 maja 2016 r., aż 60% głosujących opowiedziało się za skonfederowaniem lub stworzeniem unii z Trizondalem, 30% jest przeciwnych, 10% nie wie, jakie ma w tej sprawie zdanie.
Frederick Hufflepuff, redaktor naczelny


Kraj/Świat: Niezwykła inicjatywa w Hasselandzie
Eddard Noqtern, Król Hasselandu, podczas uroczystej kolacji w pałacu wspomniał o zbliżającej się wielkimi krokami, wyjątkowej i ważnej dacie. 3 lipca 2016 r. Hasseland obchodzi 15-lecie swojego istnienia. Właśnie 3 lipca 2001 r. Królowa Magdalena I nadała pierwszemu mieszkańcowi Królestwa, późniejszemu królowi Piotrowi Pawłowi I, tytuł barona. Wówczas Hasseland zaczął funkcjonować jako oddzielne państwo. Dwa lata później mieszkańcy kraju zostali zmuszeni do opuszczenia ojczystych ziem. Aż do 2011 r. Hasseland funkcjonował w Księstwie Sarmacji, by następnie na dość krótko przenieść się do Surmenii. Na mocy trójstronnej umowy stowarzyszeniowej, Hasseland został, wraz z Brodrią, państwem stowarzyszonym z Republiką Bialeńską. Król Eddard ogłosił w swoim wystąpieniu pomysł organizacji akcji "15 wydarzeń na 15-lecie Hasselandu". Na liście eventów miałyby się znaleźć m.in. konkurs na filmik promujący Hasseland, defilada wojskowa, marsz w obronie wolności słowa w Angemont, cykl 15 wykładów o Hasselandzie oraz konkurs literacki. Pewnie nie wszystkie dojdą do skutku, ale większość z nich została entuzjastycznie odebrana przez obywateli Królestwa.
Frederick Hufflepuff, redaktor naczelny


Kraj/Świat: Zamieszanie z Dostojewskim w BZS i... MUP
Tomasz Dostojewski, dotychczasowy szef Rady Menedżerów Bialeńskiego Związku Sportowego, najpierw rozpisał niezgodne z prawem, jego zdaniem, wybory na stanowisko Delegata Głównego przy Mikronacyjnej Unii Piłkarskiej, w międzyczasie zrezygnował z wszystkich pełnionych przez siebie w Abachazji, "sportowych" funkcji, a następnie zgłosił do MUP wniosek o członkostwo... Gotlandzkiej Federacji Piłkarskiej. Prezydent MUP Robert Janusz von Thorn był zaskoczony takim nagłym zwrotem akcji i niespodziewanym zachowaniem Dostojewskiego. Abachazyjczyk dodatkowo podgrzewał atmosferę i wdał się w kłótnię z innymi delegatami. Przedstawiciele federacji postanowili nie przyjąć Gotlandii do organizacji, a wtedy Dostojewski został na zaledwie kilka dni delegatem pomocniczym przy MUP Brodrii. Kilkanaście godzin temu ogłosił powrót na stanowisko Delegata Głównego Abachazji.
Frederick Hufflepuff, redaktor naczelny


Kraj: Parlament rozpoczyna pracę nad nową ustawą o sądownictwie
Severino Castiglioni, Sędzia Ludowy i były Wiceprezydent w rządzie Alberto de Mediciego, złożył projekt ustawy o sądownictwie, podpisany przez trójkę obywateli - Heinricha Hewreta Wettina, Ronona Dexa i Macieja Kamińskiego. Projekt wprowadza zasadnicze zmiany w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości - wprowadza skład ławniczy w postępowaniu apelacyjnym, umożliwia wydawanie innych orzeczeń niż te wydane przez Sąd Ludowy, ujednolica terminy i wydłuża czas na rozpatrzenie wniosku przez sąd z 24 godzin na 48 godzin. Debata w izbie Parlamentu potrwa 3 doby. Istnieją spore szanse na przyjęcie ustawy i zaakceptowanie jej przez Prezydenta.
Frederick Hufflepuff, redaktor naczelny