WYDANIE NR 13
z dnia 15 września 2015r.
W numerze:
Grzegorz Zagrobelny: "Jest mi daleko do Stronnictwa Rojalistyczno-Konserwatywnego"
Reklama
"Naczelny Felieton": Prezydent z największym zaufaniem społeczeństwa.
Ogłoszenie.
Wybór numeru


Grzegorz Zagrobelny: "Jest mi daleko do Stronnictwa Rojalistyczno-Konserwatywnego"
Witam pana Grzegorza Zagrobelnego. Proszę nam coś powiedzieć o sobie. ;)
Witam serdecznie, dziękuję za zainteresowanie się moją osobą. A więc zaczynajmy.
Moje v-życie zacząłem w Wielkiej Polondii, którą poznałem na jakiejś stronie z grami przeglądarkowymi, państwo to było w kategorii "Mikronacje", rzadko się udzielałem, ale to był mój początek. Następnie po upadku WP minął chyba rok i doszło do reaktywacji na nowym forum, gdzie byłem Marszałkiem Zgromadzenia Deputowanych. Następnie Wielka Polondia upadła. Moim następnym państwem była Batawia, w której chciałem rozpocząć działalność gospodarczą, lecz upadła. Następnie była Uhraina, w której działalność gospodarczą rozpocząłem, jednak zrezygnowałem z tamtejszego obywatelstwa po jakimś czasie. Państwem, w którym osiedliłem się prawie na stałem było Carstwo Abachazji, dosyć intensywnie się tam udzielałem, jednak nie dawno zrzekłem się obywatelstwa ze względu na to, że nie jestem zwolennikiem monarchii, mimo to, przez jakiś czas lekceważyłem fakt, że lud nie ma żadnego zdania, a wszystkim rządzi Car. Następnie natrafiłem na Bialenię, mam nadzieję, że zostanę tutaj przez dłuższy czas.

Przy okazji chciałbym skorzystać z prawa głosu i podziękować kilku osobom:
- Malcherowi Eesterowi Naw, za pomoc w moich pierwszych krokach w mikronacjach
- Borisowi Hristov, za współpracę w Abachazji
- Tomaszowi I Bagrat, za współpracę i zaproszenie do Abachazji.
 
Pańskie mikroświatowe doświadczenia są dość bogate. Jakie cele i wyzwania stawia Pan sobie u nas, w Republice Bialenii?
 
Jako takich pewnych planów w Bialenii nie mam, więc nie wiem dokładnie czym się zajmę. Zgłosiłem się na stanowisko mera Angemont, chciałbym spróbować swoich sił w zarządzaniu miastem. Może za niedługo dołączę do jakiejś partii politycznej. W przyszłości chciałbym się również zająć gospodarką.
 
Do jakiej partii jest Panu najbliżej i dlaczego?
 
Hmm, wie Pan, ciężko powiedzieć, a to dlatego, że w Bialenii jestem od niedawna. Zastanawiam się nad Wspólnotą Rozwoju, zależy mi na rozwoju Bialenii. Martwi mnie jednak brak poglądów w partiach, wyjątkiem jest Stronnictwo Rojalistyczno-Konserwatywne ale do nich to mi daleko :D. Zastanawiam się również nad założeniem własnej partii, ale to w dalekiej przyszłości, po nabraniu doświadczenia.
 
Śledził Pan wybory parlamentarne? Jest Pan zaskoczony ich wynikami? Na kogo oddał Pan swój głos?
 
Przyznam się bez bicia, że nie śledziłem, nie głosowałem :P.
 
Czy jest Pan w gronie zwolenników obecnie rządzącego prezydenta?
 
Jestem nowym mieszkańcem Republiki Bialeńskiej i z tego powodu nie znam obecnego prezydenta na tyle dobrze, żeby wyrazić o nim swoje zdanie. Jednak jestem przekonany, każdy prezydent, czy to przeszły czy przyszły dba o dobro i rozwój kraju w którym stoi na najwyższym stanowisku. To jest ogromna odpowiedzialność.
 
Czy sądzi Pan, że rozwój naszego państwa idzie w dobrym kierunku?
 
Moim zdaniem, Bialenia jest wysoko rozwiniętym państwem, jednak brakuje tutaj narracji, szczególnie w regionach. Jednak powstają nowe idee i po tym można wywnioskować, że rozwój idzie w dobrym kierunku. Również moim zdaniem jest to, że mikronacje przeszły już swój punkt kulminacyjny, mało osób się tym interesuje, ale obecna liczba jest wystarczająco dobra, mogłoby być jednak lepiej.
 
Jak rozumiem, popiera Pan decentralizację?
 
Raczej tak, jednak należy zachować ostrożność i umiarkowanie.
 
Co to znaczy?
 
Jak rozumiem, decentralizacja czyli przekazanie większej władzy publicznej (w tym wypadku regionom) i zadań, które dotychczas pełnił jeden urząd. Wie Pan, trzeba być ostrożnym, w wypadku centralizacji można prawie wszystko kontrolować, jednak jeśli mamy do czynienia z decentralizacją, obowiązki dot. niektórych zadań rozkładają się na inne osoby za to odpowiedzialne.
 
Czyli jest Pan przeciwny poprawce do Ordynacji zaproponowanej przez prezydenta Swarzewskiego?
 
Oczywiście, że jestem przeciwny. Moim zdaniem takie operacje są niepotrzebne.
 
A czy zaprosiłby Pan na II Konferencję Wolnogradzką Ciprofloksję?
 
Myślę, że należy zaprosić każde państwo, które jeszcze żyje i posiada aktywnych obywateli.
 
Nawet Ciprofloksję?
 
Tak, nawet Ciprofloksję :D. Nie ukrywajmy jednak, że to jest dziwne państwo, mimo to aktywne.
 
Co do Sarmacji - nie ma Pan również żadnych wątpliwości?
 
Jeśli chodzi o aktywność mieszkańców i działalność państwa, to nie mam żadnych wątpliwości. Jest to państwo w którym kiedyś próbowałem swoich sił, jednak nie jest ono w moim guście. Może Pan by również wyraził swoje zdanie nt. II Konferencji Wolnogradzkiej?
 
Sądzę, że II Konferencja Wolnogradzka to bardzo dobra idea, naturalnie powinna być ona cyklicznie organizowana. Nie jest to jednak moja rola, aby wyrażać tutaj swoje zdanie na ten temat. Chciałbym jeszcze zapytać - na kogo ma Pan zamiar oddać swój głos w wyjątkowym, bo pierwszym takim sondażu zaufania do polityków (4 opcje)?
 
Zagłosowałem już na 4 polityków w sondażu zaufania. Najpierw mój wzrok przyciągnął Tomasz I Bagrat, ze względu na dosyć długą współpracę w Carstwie Abachazji. Następnie głos oddałem na Mikołaja Patryka Dostojewskiego i Fiodora Swirydiuka, rówież ze względu na współpracę w moim poprzednim państwie. Pomyślałem, że 3 z 4 osób będą to obywatele Carstwa Abachazji, a 4 osoba będzie Bialeńczykiem, głos padł na Macieja Kamińskiego, dlatego, że jest on taką pomocną dłonią dla nowicjuszy i nie tylko.
 
Dziękuję serdecznie za rozmowę i liczę na kolejne. ;)
 
Również bardzo dziękuję za rozmowę, przy okazji chciałbym wspomnieć o tym sondażu zaufania do polityków - to bardzo ciekawa inicjatywa :)


Szanowni Rodacy!
Dziękuję, że oddaliście Państwo głos na naszych kandydatów w poprzednich wyborach parlamentarnych. To dzięki Wam udało nam się zdobyć najwięcej mandatów w Parlamencie XV kadencji. Nie zapominajcie, że obdarzyliście nas wielkim zaufaniem i że będziemy starannie pracować nad tym, aby Wasza sytuacja zmieniała się z dnia na dzień na lepsze.
(-) rzecznik Wspólnoty Rozwoju, Frederick Hufflepuff


"Naczelny Felieton": Prezydent z największym zaufaniem społeczeństwa.
Kilka dni temu rozpoczęliśmy pierwszy w historii Republiki Bialeńskiej sondaż zaufania do rodzimych polityków. Głosowanie, w którym wybrać można 4 opcje, potrwa do 23 września 2015 r., ale już teraz przedstawiamy Państwu wyniki po oddaniu przez obywateli w sumie 13 głosów.
Największym zaufaniem społeczeństwa cieszy się obecnie urzędujący prezydent Andrzej Swarzewski. Zdobył on prawie 16% głosów. Tuż za nim, z wynikiem 13,6%, uplasował się Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, szef Krajowej Rady Informatycznej Maciej Kamiński.
O ile te wyniki dziwić nie powinny - prezydent to najważniejsza osoba w państwie, ma wiele obowiązków i zadań, które zresztą świetnie wypełnia, zaś Kamiński jest bardzo doświadczonym mieszkańcem RB, niezwykle utalentowanym politykiem i sprawnym Ministrem, o tyle dalsze miejsca mogą zaskoczyć - po 9,1% zgarnęli lider Wspólnoty Rozwoju Eddard Noqtern i Wiceminister Edukacji Narodowej, rzecznik tejże partii Frederick Hufflepuff. W sondażach partyjnych WR wypadała zawsze świetnie, w sondażu prezydenckim lider ugrupowania gromił rywali przewagą kilkudziesięciu punktów - jego słupki były tak wysokie, że tylko coś naprawdę poważnego mogłoby zepsuć jego pozycję. Sondaż zaufania to jednak całkowicie inna sprawa. Tutaj każdy mógł wypaść zupełnie inaczej i odwrotnie do wcześniejszych wyników sondażowych. Eddard Noqtern udowodnił jednak rodakom, że jego opcja polityczna naprawdę nadaje się do rządzenia, co przekuło się nie tylko na sukces wyborczy, ale także jak widać społeczny. Frederick Hufflepuff, stosunkowo nowy obywatel Republiki, acz wspinający się dość szybko po szczeblach kariery, może poszczycić się tak znakomitym rezultatem ze względu na swoją staranną, ciężką pracę zarówno w Ministerstwie, jak i w partii i w gazecie. Jego wypowiedzi, podobnie jak wyżej uplasowanych w sondażu, są zrównoważone, spokojne i przemyślane.
Na dalszych miejscach znaleźli się m.in.: Adam von Haller, Kristian Arped i Tomasz I (daw. Koburg). Najsłabsze wyniki zanotowali Jan von Maikowski, Grzegorz Zagrobelny, Ametyst Faradobus i Arne I von Heintschel.
Ciekawe pytanie zadaliśmy także w ankiecie w wydaniu dwunastym gazety. Brzmiało ono: "Jakiego kandydata z ramienia Wspólnoty Rozwoju poparłbyś, gdyby w wyborach prezydenckich nie startował jej lider - Eddard Noqtern?". Okazuje się, że gdyby najsilniejsze bialeńskie stronnictwo nie wystawiło w elekcji prezydenckiej swojego przewodniczącego, aż 36% jej potencjalnych wyborców nie zagłosowałoby na innego kandydata z ramienia tej partii. 27,3% poparłoby Fredericka Hufflepuffa, nieoficjalnego zastępcę lidera, zaś po 9,1% na Arne I von Heintschela, Mikołaja Piotra Dostojewskiego i Piotra Pawła I.
Niezależnie od rezultatów obu głosowań, okazały się one jak zwykle interesujące, emocjonujące i zaskakujące. Chętnych zapraszam do komentowania i oceniania. :)
Frederick Hufflepuff, redaktor naczelny


PRZYGOTOWUJEMY SIĘ DO UCZCZENIA DNIA PRZYJAŹNI BIALEŃSKO-HASSELANDZKIEJ! CZY CHCESZ WZIĄĆ W NIM AKTYWNY UDZIAŁ? WYŚLIJ NAM SWÓJ ARTYKUŁ NT. WZAJEMNYCH STOSUNKÓW TYCH PAŃSTW, A NA PEWNO OPUBLIKUJEMY GO NA ŁAMACH NASZEGO PISMA!
POWODZENIA!