naszaeskwilinia

This WordPress.com site is the bee's knees

Month: Maj, 2012

Nr 2/2012, 26/27 maja 2012r.

W SKRÓCIE

  • W Radzie Narodowej toczy się debata nad ustawami o Siłach Zbrojnych
  • Premier ponownie przedłożył projekt nowej Konstytucji
  • Weszła w życie reforma gospodarcza
  • 27 maja odbędzie się debata kandydatów przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi

TEMAT TYGODNIA

Wstydliwa rocznica?

„Cześć Marcin! Czy słyszałeś może o czymś takim jak wirtualne państwo?” I tak właśnie się to zaczęło 19 maja 2009r. Kilka dni później – 22 maja – ogłoszona została Deklaracja Niepodległości. Był to dzień szczególny, bo tego właśnie dnia jeden z Ojców Założycieli – Aurelius Luczakius – zdał w tym dniu swój ostatni egzamin maturalny – ustny z języka polskiego. Początki były bardzo radosne. Ustalanie geografii Wyspy, tworzenie Konstytucji, napływ nowych obywateli. Pierwsze głosowania, nowe ustawy. I jakoś się ta nasza Eskwilinia rozwinęła. Od tamtego czasu bardzo wiele się zmieniło. Większość obywateli, którzy dołączyli w maju 2009 odeszła, ale przybyli nowi. Bywały kryzysy aktywności, zamachy stanu (sprawca/y ostatniego do dziś nie został osądzony). Wszystko pięknie, ale czy umiemy się cieszyć naszą niepodległością. Ze smutkiem trzeba stwierdzić, że nie. Obchody rocznicowe przeważnie (i tak było tez w tym roku) sprowadzają się do wygłoszenia kilku okolicznościowych przemówień. Czasem zorganizowana zostanie jakaś wystawa, wykład czy coś podobnego. Ale hucznych obchodów nie ma. Dlaczego? Brak chęci? Możliwościowi technicznych? Czasu? Inwencji?

 

Ale dość tego narzekania. Cieszmy się, bo jest z czego. Nasza demokracja jest dojrzała. Przez te  lata zbudowaliśmy stabilny system polityczny. Wybory odbywają się bez większych zakłóceń. Korzystajmy z tych dobrodziejstw, które udało nam się stworzyć. Idźmy na wybory. Bierzmy aktywny udział w życiu gospodarczym. Mam nadzieję, że za rok napiszę jeszcze bardziej optymistyczny artykuł o 4. rocznicy.

 

 

Nr 01/2012, 19/20 maja 2012r.

Dzień  dobry! Po wielomiesięcznej przewie oddajemy W Państwa ręce nowy numer Naszej Eskwilinii. Mamy nadzieję, że nowa forma przypadnie Wam do gustu.Miłej lektury. Wydawnictwo NePress i Redakcja.

W SKRÓCIE

  • Przewodniczący Rady Narodowej zapowiedział postawienie Prezydenta przed sądem za niezorganizowanie obchodów Święta Pracy.
  • Na podpis Prezydenta czekają ustawy reformujące gospodarkę i Ustawa o organizacjach pozarządowych
  • Powstała Partia Ludowa Rzeczypospolitej Eskwilińskiej
  • Założono nowe firmy: Sekundeczka, Wesoły Rzeźnik, NePress, Kasyno Novijskie, Andriejew-Tech

TEMAT TYGODNIA

Kto zostanie Prezydentem?

Zgodnie z postanowieniem Przewodniczącego Rady Narodowej, Aureliusa Luczakiusa, w niedzielę 3 czerwca wybierzemy nowego Prezydenta Rzeczypospolitej. Wszystko wskazuje na to, że wystartuje w nich tylko dwóch kandydatów. Z naszych informacji wynika, że urzędujący Prezydent Adam de Sigmund nie będzie ubiegał się o reelekcję. W wyborczą niedzielę zmierzą się ze sobą Heveloc Jaskoviakus i Martinus de Wilczyno. Zapowiada się ciekawa rywalizacja, a emocje mogą sięgnąć zenitu już za tydzień podczas planowanej debaty między kandydatami. Obaj kandydaci zaprezentują zapewne dwie odmienne wizje przyszłości naszej Wyspy. Najprawdopodobniej te wybory otworzą nowy, świetlany etap naszej historii.

OŚWIADCZENIE

Ja Aurelius Luczakius oświadczam niniejszym, że wyborach, które odbędą się 3 czerwca oddam swój głos na Jaskoviakusa.

Dołącz do nas! Czekamy właśnie na Ciebie!

Z KRAJU

Wojna na górze?

Wygląda na to, że między Przewodniczącym Rady Narodowej i Przewodniczącym Rady Rządowej rozgorzał mały, a może duży spór. Zaczęło się od tego, że szef rządu zarzucił publicznie Przewodniczącemu Luczakiusowi, że ten nie zna Regulaminu Rady. wszystko to w kontekście projektu ustawy o Siłach Zbrojnych, który został zgłoszony przez de Wilczyno. Nastąpiła wymiana zdań pomiędzy obu Przewodniczącymi. Wkrótce potem premier złożył projektuchwały, w którym czytamy między innymi: „…wezwać obecnego i przyszłych Przewodniczących do sumiennego wykonywania swoich obowiązków…”. Tego typu uchwał została zgłoszona po raz pierwszy w najnowszej historii Eskwilinii. Głosowanie nad projektem już się rozpoczęło – Luczakis wstrzymał się od głosu, a de Wilczyno zagłosował za. Zobaczymy jak zachowają się pozostali parlamentarzyści. Warto dodać, że Przewodniczący RN zagłosował przeciw projektowi ustawy o SZ.

3 LATA PÓŹNIEJ

Tak, tak już w najbliższy wtorek miną 3 lata naszej niepodległości. Dokładnie 22 maja 2009 roku została ogłoszona Deklaracja Niepodległości. Już z najblizszego wydania dowiecie się gdzie byliśmy, gdzie jesteśmy i jak Eskwilińczycy świętowali 22 maja.

Obserwuj

Otrzymuj każdy nowy wpis na swoją skrzynkę e-mail.