Nr 3/2013, 24 maja 2013 roku

by naszaeskwilinia

Esto perpetua!

W SKRÓCIE

  • 22 maja świętowaliśmy 4. rocznicę niepodległości
  • Rada Narodowa zgodziła się na ratyfikację Traktatu założycielskiego Rady Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa (Rady Vaarlandu)
  • Zakończył się kolejny sezon Pucharu Eskwilinii
  • Donia Monique Lasalle została Rzecznikiem Prasowym Kancelarii Prezydenta

TEMAT TYGODNIA

Mamy 4 lata!

Prawie dokładnie rok temu w artykule „Wstydliwa rocznica?” NE donosiła: „(…) Wszystko pięknie, ale czy umiemy się cieszyć naszą niepodległością. Ze smutkiem trzeba stwierdzić, że nie. Obchody rocznicowe przeważnie (i tak było tez w tym roku) sprowadzają się do wygłoszenia kilku okolicznościowych przemówień. Czasem zorganizowana zostanie jakaś wystawa, wykład czy coś podobnego. Ale hucznych obchodów nie ma. Dlaczego? Brak chęci? Możliwościowi technicznych? Czasu? Inwencji? (…)”. Bardzo cieszymy się, że podobnych słów nie trzeba pisać także w tym roku. Dlaczego? Ponieważ obchody 4. rocznicy odzyskania przez Eskwilinię niepodległości były takie jak trzeba. Tak jak ostatnio powinniśmy świętować od samego początku, od 22 maja 2010 roku.

W tym roku nasze władze bardzo się postarały. Święto zostało zorganizowane z wielkim rozmachem. Już kilkanaście dni przed 22 maja na stronie zawisł baner przypominający o zniżającej się rocznicy. Został utworzony specjalny temat na forum, który został poświęcony obchodom. Władze rozesłały zaproszenia do znamienitych osobistości v-świata.

Świętowanie rozpoczęło się już w południe 22 maja na stołecznym pl. Niepodległości. Następnie Prezydent Cheewazz Khadil wygłosił okolicznościowe orędzie do Narodu. Przypomniał w nim najważniejsze wydarzenia z naszej historii i wyraził wdzięczność całemu społeczeństwu eskwilińskiemu. Kolejnym punktem programu było złożenie kwiatów pod pomnikiem ś. p.  Prezydenta Ursusa Afrodyzjusza Prystora. Po południu w Pałacu Prezydenckim odbyło się wręczenie odznaczeń państwowych. Otrzymali je m.in. Hevelock Jaskoviakus (Order Gwiazdy Niepodległości Eskwilinii), Aurelius Luczakius (Srebrny Order Cyrkla) czy Tomasz Anter (Brązowy Order Cyrkla). Odznaczeni zostali też zagraniczni goście m.in. Karol I Józef (Wielki Order Złotego Orła). W stolicy odbyła sie też wielka defilada wojskowa. Wieczorem na państwowym czacie miało miejsce przyjęcie z udziałem gości zagranicznych i osobistości krajowego życia publicznego.

W związku z naszym Świętem noty i depesze gratulacyjne nadeszły z wielu miejsc m. in. z Państwa kościelnego Rotrii czy Trizondalu.

Tak, można uznać, ze te obchody były na miarę możliwości naszego Państwa. Za rok obchodzić będziemy 5-lecie i mamy nadzieję, że wyjdzie nam to jeszcze lepiej.

Z KRAJU

Kongres czas zacząć

Takiego czegoś Eskwilinia jeszcze nie widziała. Dość małe państwo na pograniczu dwóch kontynentów otrzymało możliwość zorganizowania Kongresu Kontynentu Wschodniego. Dokładnie w dniu Święta Niepodległości zainaugurowano kongresowe obrady. Na Kongres akredytowało się kilkanaście delacji zagranicznych. Obrady zostały zainaugurowane przez JE Prezydenta Khadila. Na dzień dzisiejszy nie ustalono jeszcze niczego konkretnego. Powołano dwie komisje i ogólnie nic się nie dzieje. Redakcja wyraża mimo to nadzieję, że eskwilingradzkie obrady będą owocne i przyniosą wiele dobrego całemu kontynentowi.