naszaeskwilinia

This WordPress.com site is the bee's knees

Month: Maj, 2013

Nr 3/2013, 24 maja 2013 roku

Esto perpetua!

W SKRÓCIE

  • 22 maja świętowaliśmy 4. rocznicę niepodległości
  • Rada Narodowa zgodziła się na ratyfikację Traktatu założycielskiego Rady Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa (Rady Vaarlandu)
  • Zakończył się kolejny sezon Pucharu Eskwilinii
  • Donia Monique Lasalle została Rzecznikiem Prasowym Kancelarii Prezydenta

TEMAT TYGODNIA

Mamy 4 lata!

Prawie dokładnie rok temu w artykule „Wstydliwa rocznica?” NE donosiła: „(…) Wszystko pięknie, ale czy umiemy się cieszyć naszą niepodległością. Ze smutkiem trzeba stwierdzić, że nie. Obchody rocznicowe przeważnie (i tak było tez w tym roku) sprowadzają się do wygłoszenia kilku okolicznościowych przemówień. Czasem zorganizowana zostanie jakaś wystawa, wykład czy coś podobnego. Ale hucznych obchodów nie ma. Dlaczego? Brak chęci? Możliwościowi technicznych? Czasu? Inwencji? (…)”. Bardzo cieszymy się, że podobnych słów nie trzeba pisać także w tym roku. Dlaczego? Ponieważ obchody 4. rocznicy odzyskania przez Eskwilinię niepodległości były takie jak trzeba. Tak jak ostatnio powinniśmy świętować od samego początku, od 22 maja 2010 roku.

W tym roku nasze władze bardzo się postarały. Święto zostało zorganizowane z wielkim rozmachem. Już kilkanaście dni przed 22 maja na stronie zawisł baner przypominający o zniżającej się rocznicy. Został utworzony specjalny temat na forum, który został poświęcony obchodom. Władze rozesłały zaproszenia do znamienitych osobistości v-świata.

Świętowanie rozpoczęło się już w południe 22 maja na stołecznym pl. Niepodległości. Następnie Prezydent Cheewazz Khadil wygłosił okolicznościowe orędzie do Narodu. Przypomniał w nim najważniejsze wydarzenia z naszej historii i wyraził wdzięczność całemu społeczeństwu eskwilińskiemu. Kolejnym punktem programu było złożenie kwiatów pod pomnikiem ś. p.  Prezydenta Ursusa Afrodyzjusza Prystora. Po południu w Pałacu Prezydenckim odbyło się wręczenie odznaczeń państwowych. Otrzymali je m.in. Hevelock Jaskoviakus (Order Gwiazdy Niepodległości Eskwilinii), Aurelius Luczakius (Srebrny Order Cyrkla) czy Tomasz Anter (Brązowy Order Cyrkla). Odznaczeni zostali też zagraniczni goście m.in. Karol I Józef (Wielki Order Złotego Orła). W stolicy odbyła sie też wielka defilada wojskowa. Wieczorem na państwowym czacie miało miejsce przyjęcie z udziałem gości zagranicznych i osobistości krajowego życia publicznego.

W związku z naszym Świętem noty i depesze gratulacyjne nadeszły z wielu miejsc m. in. z Państwa kościelnego Rotrii czy Trizondalu.

Tak, można uznać, ze te obchody były na miarę możliwości naszego Państwa. Za rok obchodzić będziemy 5-lecie i mamy nadzieję, że wyjdzie nam to jeszcze lepiej.

Z KRAJU

Kongres czas zacząć

Takiego czegoś Eskwilinia jeszcze nie widziała. Dość małe państwo na pograniczu dwóch kontynentów otrzymało możliwość zorganizowania Kongresu Kontynentu Wschodniego. Dokładnie w dniu Święta Niepodległości zainaugurowano kongresowe obrady. Na Kongres akredytowało się kilkanaście delacji zagranicznych. Obrady zostały zainaugurowane przez JE Prezydenta Khadila. Na dzień dzisiejszy nie ustalono jeszcze niczego konkretnego. Powołano dwie komisje i ogólnie nic się nie dzieje. Redakcja wyraża mimo to nadzieję, że eskwilingradzkie obrady będą owocne i przyniosą wiele dobrego całemu kontynentowi.

Nr 2/2013, 6 maja 2013 roku

Gdy­by wy­bory miały coś zmienić, to daw­no zos­tałyby zakazane

W SKRÓCIE

  • Odbyły się wybory posłów do Rady Narodowej
  • Nie odbyły się wybory samorządowe
  • Wszedł w życie nowy Kodeks Karzący

TEMAT TYGODNIA

Wybraliśmy i się zdziwiliśmy!

W dniu wczorajszym odbyły się wybory parlamentarne.  O ile pamięć nie myli Redakcji, to wybrano Radę Narodową na XIII kadencję. Ach co to były za wybory – chwiałoby się rzec. Śmiało można stwierdzić, że dokonany przez obywateli wybór jest najbardziej zaskakujący z dotychczasowych.  Ale zacznijmy od początku. Do wyborów zgłoszono 3 listy z nazwiskami 9 kandydatów. Do zdobycia było 5 mandatów, a o ich przydziale mogło zdecydować 22 obywateli. Nad prawidłowym przebiegiem  głosowania czuwał Krajowy Komisarz Wyborczy i Prezes Sądu Najwyższego – Aurelius Luczakius. Frekwencja, podobnie jak w wyborach prezydenckich, była wysoka, jak na nasze warunki, i wyniosłą 77%. Wydawało się, że obywatele dokonają wyboru: republika czy monarchia. Jednak w ostatniej chwili swego kandydata wystawiła Eskwilińska Partia Narodowa (dawniej EPD).  Filip Velicky nie tylko zdobył mandat, ale będzie też języczkiem u wagi, bo „republikanie” czyli startujący z listy KW Hugo zdobili 2 mandaty czyli tyle samo co rojaliści. Zatem nie wiadomo jaki powstanie rząd, tym bardziej, że obecny szef rządu  Raul Hugo nie zdobył mandatu poselskiego. Nie wiadomo co elektorat chciał wyrazić swoim wyborem. W ciągu najbliższych dni powinno się wyjaśnić, w którym kierunku pójdzie Eskwilinia. Wyniki wyborów tak skomentował szef Bloku Rojalistów Hevelock Jaskoviakus: „Tak czy inaczej: jesteśmy bliżej monarchii, dużo bliżej”. To reakcja Adama de Sigmunda, który zdobył najwięcej (4) głosów: „Szok, donowie, szok”. Gorący komentarz Filipa Velicky’ego: „To będzie najciekawsza i najbarwniejsza kadencja RN w historii RE”. Zachowawczo zareagował Prezydent-elekt Cheewazz Khadil: „Naprawdę ciekawy obrót sprawy. Zobaczymy czy ta RN będzie umiała sprawnie funkcjonować, bo skrajnie różne interesy które prezentują te partie będą trudne do pogodzenia.” Don Jaskoviakus już się boi, że RN zostanie rozwiązana przez Prezydenta (stało się to ostatnio tradycją naszego systemu): „Ciekaw jestem, jak długo wytrzyma ta kadencja (czyt. jak długo El Presidente będzie tolerował Rojalistów w RN)”. Czekamy teraz na zwołanie pierwszego posiedzenia nowej Rady przez Prezydenta Martinusa de Wilczyno, który nie pokusił się o wyborczy komentarz.

Prezydent rządzi

Jak nam wiadomo wybory  posłów odbyły się, bo Prezydent rozwiązał poprzednią Radę. Czas między zakończeniem działania parlamentu poprzedniej kadencji i zaprzysiężeniem nowych posłów Prezydent wykorzystał na zmianę Kodeksu Karzącego. 5 maja (w dniu wyborów) ukazał się dekret prezydencki wprowadzający nową ustawę karną (dekrety prezydenta mają moc ustawową). Nowy kodeks jest bardziej rozbudowany i szczegółowy niż poprzedni. W najbliższym czasie poprosimy ustępującą głowę Państwa o komentarz w tej sprawie.

 

 

Obserwuj

Otrzymuj każdy nowy wpis na swoją skrzynkę e-mail.