Kongres Kontynentu Wschodniego Strona Główna Kongres Kontynentu Wschodniego
Eskwilingrad, maj 2013

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZalogujPoprzedni temat «» Następny temat
Dacia Aero
Autor Wiadomość
Aluś

Kraj: Ciprofloksja
Posty: 62
Wysłany: 2013-07-09, 22:43   Dacia Aero

Nie wiem czy ktoś jeszcze pamięta taki projekt, jak Dacia Aero, więc przypomnę, że chodzi o projekt mikronacyjnej giełdy. Giełda Papierów Wartościowych w Prokto-Hemolan to w zasadzie jedyny mikronacyjny projekt symulujący giełdę, który byłby przy tym grywalny, zaś jego obsługa intuicyjna i zrozumiała dla użytkownika.

W dużym uproszczeniu system na rozpoczęciu sesji losował wskaźniki, które symulowały sytuację różnych branż gospodarki, jak np. stagnacja w budownictwie, recesja w transporcie, koniunktura w usługach. Na tej podstawie skrypt określał sytuację ogólną gospodarki i wyliczał kurs akcji danego przedsiębiorstwa.

Rolę deal-makera i animatora rynku odgrywał system, dlatego wolny był on błędów takich, jak brak ruchu na rynku, z powodu braku zetknięcia się dwóch przeciwstawnych zleceń. Założeniem systemu również było, że każdy dysponuje taką samą ilością środków, zupełnie gratis, zaś ewentualny sukces, bądź porażka zależą od wzrostu tych środków (np. w związku ze wzrostem kursu akcji jak i wypłatą dywidend, w każdy dzień boży).

Myślę, że dobrym pomysłem byłoby wrócić do tej koncepcji i otworzyć giełdę dla wszystkich chętnych państw naszego kontynentu, a może także i spoza niego. Jednakże wymaga to pewnych nakładów ze strony rządów tych państw. Nakładów dwojakiego rodzaju. Po pierwsze, chodzi o określenie dwóch-trzech kluczowych spółek dla danego kraju, tj. nazwa, branża i zdaje się jeszcze kilka parametrów, których teraz nie pamiętam.

Po drugie, co ważniejsze. Ciekawym pomysłem byłoby wręczanie zwycięzcom nagrody w walucie ojczystej, aby gra miała jakikolwiek sens. Wbudowany system tworzy rankingi inwestorów każdego miesiąca. Wówczas trzech najlepszych graczy, którzy osiągną największy zysk mogłoby zostać wynagrodzonych, stosownie do lokalnego zwyczaju, w przypadku Państwa Ciprofloksjańskiego najpewniej pieniężnie.

Poddaję tę propozycję pod rozwagę wszystkich obradujących.
_________________
Aluś, książę Solium
 
   Podziel się na:  
Viktorjos P. 
Król Surmenii

Kraj: Surmenia
Posty: 65
Wysłany: 2013-07-10, 03:17   

Pomysł interesujący. Spróbować można.
_________________

Jego Królewska Mość
Viktorjos Paulosigos,
król Surmenii, książę Urbino,
pan na Archipelagu Surmeńskim, etc., głowa dynastii apo Zep
 
 
   Podziel się na:  
Cheewazz Khadil

Kraj: Eskwilinia
Posty: 114
Wysłany: 2013-07-11, 14:23   

Pamiętam ten projekt. Nawet zdaje się, iż zarejestrowałem się w tym systemie, ale jakoś zabawa mnie nie wciągnęła. Być może jednak faktycznie warto byłoby wrócić do tego pomysłu. Jeśli pojawiłyby się na takiej giełdzie spółki z całego Kontynentu Wschodniego to mogłaby być to całkiem interesująca inicjatywa.
Prosiłbym jednak o przedstawienie szczegółów tego projektu.
_________________
El Presidente Rzeczpospolitej Eskwilińskiej
 
   Podziel się na:  
Aluś

Kraj: Ciprofloksja
Posty: 62
Wysłany: 2013-07-11, 15:40   

Wszystkie szczegóły zostały już przedstawione. Jeżeli niejasno, bądź zbyt oględnie, to z chęcią odpowiem na pytania. Zastrzegam jednak, że nie będę zdradzał szczegółów dotyczących algorytmów, które są autorską pracą księcia Wojciecha i moją.
_________________
Aluś, książę Solium
 
   Podziel się na:  
Cheewazz Khadil

Kraj: Eskwilinia
Posty: 114
Wysłany: 2013-07-18, 23:33   

Chciałbym by Ekscelencja przedstawił po prostu instrukcję korzystanie z tej giełdy. Jakie mamy wskaźniki i jak one oddziałują na giełdę. Jakie jest oddziaływanie decyzji graczy giełdowych. O te szczegóły mi chodzi :)
_________________
El Presidente Rzeczpospolitej Eskwilińskiej
 
   Podziel się na:  
Aluś

Kraj: Ciprofloksja
Posty: 62
Wysłany: 2013-07-22, 13:57   

Cheewazz Khadil napisał/a:
Chciałbym by Ekscelencja przedstawił po prostu instrukcję korzystanie z tej giełdy.


Instrukcja jest banalna: Tanio kupić, drogo sprzedać.

Cheewazz Khadil napisał/a:
Jakie mamy wskaźniki i jak one oddziałują na giełdę. Jakie jest oddziaływanie decyzji graczy giełdowych. O te szczegóły mi chodzi :)


Cóż, szczegóły zachowam dla siebie jako, że stanowią autorską pracę księcia Wojciecha i mnie. Ogólnie chodzi o to, że istnieją wskaźniki dotyczące poszczególnych branży (nie pamiętam dokładnie wszystkich, ale to były m.in. cena ropy, cena surowców etc). Wskaźniki te są generowane pseudolosowo, oczywiście w rozsądnym zakresie. W ten sposób spadek cen ropy dobija przemysł petrochemiczny, ale jest korzystny dla transportu. Powiązania te, co naturalne, są dużo bardziej szczegółowe i stanowią uproszczony model funkcjonowania gospodarki.

Ze wskaźnikami poszczególnych działów gospodarki, powiązany jest wskaźnik ogólnego klimatu inwestycyjnego. Każdemu działowi przypisana jest pewna waga, która jest podstawą do obliczania średniej ważonej. To wszystko razem decyduje o wzroście, bądź spadku ceny pojedynczej akcji.

Jeżeli chodzi o graczy, to ich decyzje wpływają na kurs o tyle, o ile składają się one na tzw. efekt skali. Jeżeli w dniu wypłaty dywidendy (co przypada zdaje się w niedzielę), wiele akcji będzie znajdowało się w obrocie, wówczas zysk zostanie wypłacony wielu graczom, co spowoduje lekki spadek kursu. Prawa popytu i podaży mają tu mniejsze znaczenie, by wyeliminować możliwość zawierania transakcji przeciwstawnych, które niechybnie prowadziłyby do transferu środków z jednego konta na drugie.

Celem samej gry jest nie tyle zdobycie majątku wyrażonego w liczbach bezwzględnych, co uzyskanie stopy zwrotu wyrażonej w procentach. Oznacza to, że lepszy wynik uzyska ktoś, kto inwestując 1 000 dularów otrzyma 500 dularów zysku, niż ktoś, kto z 10 000 dularów uzyskałby 1 000 dularów (odpowiednio stopa zwrotu wynosi 50% i 10%). Ranking jest również na bieżąco publikowany i aktualizowany w czasie rzeczywistym dzięki czemu można bez problemu porównać swoje zyski z innymi.
_________________
Aluś, książę Solium
 
   Podziel się na:  
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
wxv.pl - załóż forum dyskusyjne za darmo

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - SITEMAP - mangi