Kongres Kontynentu Wschodniego Strona Główna Kongres Kontynentu Wschodniego
Eskwilingrad, maj 2013

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZalogujPoprzedni temat «» Następny temat
Synchronizacja historii przedinterntowych państw KW
Autor Wiadomość
Cheewazz Khadil

Kraj: Eskwilinia
Posty: 114
Wysłany: 2013-05-24, 13:26   Synchronizacja historii przedinterntowych państw KW

W tym temacie dyskutować będziemy o możliwych działaniach na rzecz synchronizacji historii przedinternetowych państw Kontynentu Wschodniego, której to postulat, został zawarty w Akcie Końcowym obrad wiedeńskich.
Proszę wnioskodawców, tj. delegację Trizondalu i Surmenii, o rozpoczęcie dyskusji.
_________________
El Presidente Rzeczpospolitej Eskwilińskiej
 
   Podziel się na:  
Viktorjos P. 
Król Surmenii

Kraj: Surmenia
Posty: 65
Wysłany: 2013-05-25, 02:04   

Dostojni!

Tak jak wspomniał Dostojny El Presidente, I Kongres Wiedeński zobowiązał nas do stworzenia wspólnej historii. Jako, że historia ma to do siebie, że jest długa :D, wydaje mi się, że tutaj tego nie uczynimy. Należy dać miejsce i czas historycznym ekspertom państwowym, którzy "wymienili" by się historiami swoich państw i podjęli decyzję gdzie można nawiązać łączność między tymi indywidualnymi historiami.
_________________

Jego Królewska Mość
Viktorjos Paulosigos,
król Surmenii, książę Urbino,
pan na Archipelagu Surmeńskim, etc., głowa dynastii apo Zep
 
 
   Podziel się na:  
Marcel Hans

Kraj: Trizondal
Posty: 44
Wysłany: 2013-05-25, 19:40   

Wasze Ekscelencje!
Korzystając z okazji, należałoby się zastanowić czy nie powinniśmy spisać historii internetowej, co byłoby zadaniem łatwiejszym, a także potrzebnym.
_________________
(-) Marcel Hans,
 
   Podziel się na:  
Tomasz Anter

Kraj: Eskwilinia.
Posty: 15
Wysłany: 2013-05-25, 21:50   

Wasze Ekscelencje.
Takie "synchronizowanie" z pewnością było by dużym wysiłkiem. Jednak jest możliwe do realizacji. I to na poziomie nawet (zakładając odrobinę dobrej woli wśród historyków) nieformalnym.

Należało by w jednym miejscu zebrać daty z historii przed-internetowych wszystkich państw kontynentu. Domyślam się że nie każde państwo ma historię szczegółowo opisaną - to nawet lepiej bo mniej trzeba będzie dostosowywać.

Po takim zebraniu można zacząć synchronizowanie.

Jest to więc jak już powiedziałem na wstępie zadanie wykonalne ale wymagające wysiłku i chęci współpracy.
_________________
Tomasz Anter
Rzeczpospolita Eskwilińska - MSZ.
Ostatnio zmieniony przez Tomasz Anter 2013-05-25, 21:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
   Podziel się na:  
C. Sinalenno 

Kraj: Królestwo Surmeńskie
Posty: 9
Wysłany: 2013-05-26, 23:06   

Dostojni,
Należy zwrócić uwagę na fakt, że wiele z krajów swoją historię przedinternetową ma spisaną i jest ona opublikowana w widocznych miejscach (przykład Surmenii - KAN i Katedra Historii). Z pewnością więcej jest takich przykładów. Co do wspólnej historii, całego kontynentu, osobiście tego nie widzę. Dlaczego? Bo nad tym projektem musiałoby usiąść wiele osób i to z różnych krajów tak by powstał jeden wspólny, zobiektywizowany twór. Ręczę, że z pewnością jakiś kraj podniósłby raban tylko o to, że poczułby się pokrzywdzony w takowej pracy bądź jego kraj zmarginalizowano.
_________________
prof. net. C. Sinalenno
II Archont Królestwa Surmeńskiego
 
   Podziel się na:  
Cheewazz Khadil

Kraj: Eskwilinia
Posty: 114
Wysłany: 2013-05-27, 15:14   

Ekscelencje,
Do dyskusji nad tym zagadnieniem dopuszczam eskwilińskiego eksperta w dziedzinie historii- dona Havelocka Jaskoviakusa.
_________________
El Presidente Rzeczpospolitej Eskwilińskiej
 
   Podziel się na:  
Jaskoviakus
Administrator


Kraj: Eskwilinia
Posty: 3
Wysłany: 2013-05-29, 10:46   

Ekscelencje,

Są dwie podstawowe trudności, które komplikują sprawę synchronizacji historii przedinternetowej:
1) O ile mi wiadomo, część państw Orientyki nie spisała dotąd swych dziejów przedinternetowych.
2) Pozostałe państwa stworzyły pokaźną historiografię, której rozmiar stanowi poważną przeszkodę dla osoby nie zaznajomionej z kulturą państwa.

Wobec tego nie uda nam się napisać jednego, spójnego opracowania o historii Orientyki; mamy zbyt dużo albo zbyt mało materiałów, zresztą chyba nie da się w zadowalający sposób połączyć naszych historii w jedną.

Dużym sukcesem będzie natomiast stworzenie narracji częściowo choćby współbieżnej, w sposób opisywany przez prof. Kriega z Dreamlandu. Dla przykładu: chciałbym, aby niektóre szczególnie istotne elementy historii Eskwilinii, zostały wspomniane w opracowaniach historycznych Surmenii; w odpowiedzi zaś zdarzenia historyczne istotne dla dziejów Surmenii zostaną włączone do eskwilińskiej historiografii. Rozwijając ten przykład: eskwiliński król Aldryk Wielki w XII wieku był postrachem wybrzeży Orientyki i Vaarlandu - był rozbójnikiem na dużą skalę i w ten sposób przyczynił się dobrobytu na Wyspie; wygrał kilka bitew, ale zależało mu raczej na łupach niż na zdobyczach terytorialnych. Byłoby wspaniale, gdyby ten element naszej historii stał się też elementem historii Surmenii przez wzmiankę, że w XII wieku wybrzeża surmeńskie miały problem z rabusiami pod wodzą pewnego zamorskiego króla. Nic to nie zmienia w ogólnej historii Surmenii, a sprawia, że narracje eskwilińska i surmeńska stają się współbieżne i wykorzystują ten sam motyw.

Dlatego uważam, że każde państwo Orientyki zainteresowane taką współpracą, powinno przygotować niedługą listę zdarzeń ze swojej historii, które chciałaby uczynić wspólnymi dla całej Orientyki. Lista powinna być krótka, aby - przynajmniej na początku - nie utrudniać sprawy dodatkowo. Następnie wspólnie ustalimy gdzie i jaki sposób można wskazane motywy historyczne uczynić naszymi wspólnymi (np. wydając poprawioną edycję opracowania nt. historii kraju; w Eskwilinii możliwe będzie włączenie wskazanych zdarzeń w "Poczet władców Eskwilinii", który jest tworzony od podstaw).

Możliwe byłoby też wydanie wspólnej publikacji pokongresowej, która nie opisywałaby całej historii Orientyki, a tylko jej poszczególne fragmenty, co do których się zgodzimy.
_________________
Havelock Jaskoviakus Anonimus,
Przewodniczący Rady Narodowej Rzeczypospolitej Eskwilińskiej
 
   Podziel się na:  
C. Sinalenno 

Kraj: Królestwo Surmeńskie
Posty: 9
Wysłany: 2013-05-29, 18:52   

Ja rozumiem, że jest to wyłącznie przykład - niemniej jednak najbardziej przygotowaną osobą w tym temacie jest Jego Książęca Mość, Wicekról Surmenii prof. net. Marcos apo Zep. Ów człowiek jest niejako "odpowiedzialny" za stworzenie historii przedinternetowej Surmenii. Gdyby takowy pomysł wypalił to właśnie do Niego należy kierować kwestie sporne w historii.
_________________
prof. net. C. Sinalenno
II Archont Królestwa Surmeńskiego
 
   Podziel się na:  
Viktorjos P. 
Król Surmenii

Kraj: Surmenia
Posty: 65
Wysłany: 2013-05-29, 23:30   

Dostojni!

Dostojny Prezydent Hans zaproponował spisać wpierw historię internetową. Biorąc pod uwagę komentarz Dostojnego Anonimusa, że historia przedinternetowa jest niemalże niemożliwa do skoordynowania, niech narodowi eksperci od historii zajmą się najpierw historią internetową. Będziemy mieli spisaną dużą i ważna część naszej wspólnej historii a eksperci wyrobią trochę wprawy aby wiedzieć jak podejść do tematu spisania historii przedinternetowej. Jakie są Dostojnych opinie?
_________________

Jego Królewska Mość
Viktorjos Paulosigos,
król Surmenii, książę Urbino,
pan na Archipelagu Surmeńskim, etc., głowa dynastii apo Zep
 
 
   Podziel się na:  
Cheewazz Khadil

Kraj: Eskwilinia
Posty: 114
Wysłany: 2013-05-30, 00:42   

Ekscelencje,
Widzę, iż dyskusja w tym temacie idzie w dobrym kierunku.
Zdecydowanie zgadzam się z Ekscelencją Jaskoviakusem- spisania pełnej historii przedinternetowej jest zadaniem ponad nasze siły. Natomiast można nieco zbliżyć nasze przedinternetowe historię wprowadzając pewne wspólne elementy- pojedyncze wydarzenia z historii przedinternetowej poszczególnych mikronacji, które zaadotujemy na potrzeby naszej mikronacji.
Jednak chciałbym, by obrady tego Kongresu nie zakończyły się na haśle ,,Tak! Zróbmy tak!" po czym by delegaci rozjechali się do swoich domów. Nie czas na puste hasła. Czas na działania.
Dlatego sugeruję takie oto rozwiązania:
1) Niech każda z mikronacji do 1 lipca (termin proponowany- do negocjacji) ustali we własnym zakresie po 2-3 wydarzenia ze swojej historii które weszły w interakcję z historią każdego z pozostałych państw Orientyki (tzn. np. 2-3 wydarzania z zakresu relacji Eskwilińsko-Surmeńskim, 2-3 wydarzenia z zakresu relacji Eskwilińsko-Victoriańskich etc). Oczywiście jedno wydarzenie może odnosić się do relacji z wieloma państwami (np. wydarzenie które jednocześnie odcisnęło się na Surmenii i Victorii).
2) Następnie zbiory wydarzeń ( zostaną przeanalizowane przez każdą z mikronacji i każda postara się dostosować owe wydarzenia do swojej historii. Oczywiście jeśli będzie to stało w wyjątkowej sprzeczności z już istniejącą historią- to dana mikronacja będzie mogła odrzucić to wydarzenie- informując o tym państwo z którego wydarzenie to pochodzi.

Dzięki temu nasza historię przedinternetowe zyskają pewne punkty wspólne, choć pozostaną osobnymi bytami.

Co zaś do spisania ,,historii internetowych" naszych mikronacji, to postulat jest słuszny, ale w jego powszechną realizację wątpię. Eskwilinia od dawna nosi się z zamiarem spisania takiej historii i póki co jest to wieczne dzieło nieukończone :)
_________________
El Presidente Rzeczpospolitej Eskwilińskiej
 
   Podziel się na:  
Viktorjos P. 
Król Surmenii

Kraj: Surmenia
Posty: 65
Wysłany: 2013-06-01, 08:49   

Dostojni!

Jego Królewska Wysokość wicekról Markos Viktorjosigos wyraził chęć i gotowość pracy nad historią naszego Kontynentu. Jako obecny i były mieszkaniec Surmenii, Rotrii oraz Trizondalu, pomagał on przy spisywaniu tych trzech historii, co może pomóc przy połączaniu ich w całość.

Jedyne zastrzeżenie jest takie, że Jego Królewska Wysokośc prace nad historią może zacząć w lipcu.
_________________

Jego Królewska Mość
Viktorjos Paulosigos,
król Surmenii, książę Urbino,
pan na Archipelagu Surmeńskim, etc., głowa dynastii apo Zep
 
 
   Podziel się na:  
Tomasz Wettin 
Delegacja Victorii

Kraj: Królestwo Victorii
Posty: 7
Wysłany: 2013-06-01, 11:26   

Viktorjos P. napisał/a:
Dostojni!

Jego Królewska Wysokość wicekról Markos Viktorjosigos wyraził chęć i gotowość pracy nad historią naszego Kontynentu. Jako obecny i były mieszkaniec Surmenii, Rotrii oraz Trizondalu, pomagał on przy spisywaniu tych trzech historii, co może pomóc przy połączaniu ich w całość.

Jedyne zastrzeżenie jest takie, że Jego Królewska Wysokośc prace nad historią może zacząć w lipcu.


To wspaniale ,że Jego Królewska Wysokość mógłby się tym zająć. Wydaje mi się ,żeby w takim razie do lipca państwa wybrały te wydarzenia, które chcą jako wspólne z innymi krajami.
_________________
dr n. hip Tomasz Juliusz baronet Valois - Wettin von Weerland - Bonaparte
Członek Delegacji Królestwa Victorii
 
 
   Podziel się na:  
Marcel Hans

Kraj: Trizondal
Posty: 44
Wysłany: 2013-06-01, 13:31   

Wasze Ekscelencje!
Ale czy spisanie historii internetowej nie jest znacznie łatwiejsze niż przedinternetowej? Nie byłaby to łączna historia wszystkich państw, a historia Kontynentu Wschodniego. Historia, która zaczynałaby się od umiejscowienia na Kontynencie Austro-Węgier, Zongyi i Surmenii, a później kolejnych państw. W ten sposób mielibyśmy przynajmniej do roku 2012 pogląd na całą poprzednią historię.
_________________
(-) Marcel Hans,
 
   Podziel się na:  
Jaskoviakus
Administrator


Kraj: Eskwilinia
Posty: 3
Wysłany: 2013-06-01, 19:46   

Historia internetowa to jest - IMHO - zupełnie osobna kwestia. Przede wszystkim: spisanie takowej zupełnie nie wymaga współpracy pomiędzy naszymi państwami.

Historia internetowa to twarde fakty - Eskwilinia powstała 22 maja 2009 r., Trizondal nieco wcześniej, Austro-Węgry jeszcze wcześniej. Niewiele można tu dodać oprócz dziejowego tła tych zdarzeń. Oczywiście, na internetową historię Orientyki składają się też inne wydarzenia (tj. inne niż powstawanie nowych państw), ale opracowanie na ten temat może napisać absolutnie każdy: źródła są ogólnie dostępne i niepodważalne; ja przynajmniej nie widzę metody, by sfałszować forum internetowe.

Natomiast historia przedinternetowa wymaga naszej uwagi, ponieważ jest wytworem różnorakiej, okołoliterackiej twórczości mieszkańców Orientyki; to, co działo się przed internetem, zależy tylko od naszych ustaleń, tego mechanizmu nie trzeba chyba tłumaczyć :)

Sęk w tym, by owe "wytwory okołoliterackiej twórczości" zbliżyć do siebie w niektórych punktach tak, by nie stały ze sobą w jawnej sprzeczności. Spisanie historii internetowej pozostawiam osobom prywatnym; jeżeli ktoś jest zainteresowany, może sam napisać tekst o historii Orientyki. Tak czy inaczej: niepotrzebne są tu kongresowe ustalenia. My musimy zająć się historią przedinternetową, która jest mglista, niedookreślona, płynna - w przeciwieństwie do internetowej, która poradzi sobie sama.

Dlatego proponuję, żeby w ciągu dziesięciu dni (do 11 bm.) państwa zainteresowane synchronizacją, przygotowały zestaw 3-5 zdarzeń z przeszłości, które chcą uczynić elementami narracji współbieżnej. Następnie historycy spróbują stworzyć coś wspólnego.
_________________
Havelock Jaskoviakus Anonimus,
Przewodniczący Rady Narodowej Rzeczypospolitej Eskwilińskiej
 
   Podziel się na:  
Poul Morthensen 
Lord Szambelan

Kraj: Hasseland
Posty: 14
Wysłany: 2013-06-26, 13:31   

Ekscelencje,
http://gazetahasseladzka....zedinternetowa/
Formalnie proponuję, by spróbować ustalić dwie daty, na przykład:

1 czerwca 1763 – wielka wojna
12 września 1827 – wielki zjazd władców

i o nie oprzeć opracowanie wspólnej historii. Jeśli to się uda, będziemy mieć duże osiągnięcie.
_________________
Sir Poul Morthensen
Poseł Nadzwyczajny i Minister Pełnomocny
Królestwa Hasselandu
 
   Podziel się na:  
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
wxv.pl - załóż forum dyskusyjne za darmo

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - SITEMAP - opowiadania