Kongres Kontynentu Wschodniego Strona Główna Kongres Kontynentu Wschodniego
Eskwilingrad, maj 2013

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZalogujPoprzedni temat «» Następny temat
Mapa Kontynentu Wschodniego
Autor Wiadomość
Cheewazz Khadil

Kraj: Eskwilinia
Posty: 114
Wysłany: 2013-05-24, 14:13   Mapa Kontynentu Wschodniego

Z inicjatywy Rzeczpospolitej Eskwilińskiej, tworzę temat do rozmów na temat wspólnej mapy naszego kontynentu.
Ekscelencje,
Rzeczą oczywistą jest fakt, iż wspólna mapa, uznawana przez wszystkie państwa naszego kontynentu jest inicjatywą niezbędną. Uważam, iż konieczne jest wyznaczenie osoby, która podjęłaby się takiej pracy. W związku z tym chciałbym zapytać się zgromadzonych delegacji, czy w ich państwach istnieją eksperci, którzy byliby gotowi podjąć się takich prac?
Kwestią problematyczną może też być w jaki sposób praca tego eksperta/tych ekspertów miałaby być kontrolowana przez państwa naszego kontynentu, tak by opracowania ich dotyczące nie zawierały przekłamań.
Ostatnią kwestią godną poruszenia w tym temacie jest zaproponowana przez Victorię standaryzacja nazw geograficznych kontynentu. Uważam, iż jeżeli chodzi tylko o oficjalne nazwy Kontynentu Wchodniego, to sprawa jest dość prosta do przeprowadzenia i nie będzie budzić większych kontrowersji. Jeśli zaś chodzi o nazwy poszczególnych regionów, miast, rzek lezących na Kontynencie Wschodnim, to uważam, iż takie odgórne ich regulowanie nie powinno mieć miejsca.
_________________
El Presidente Rzeczpospolitej Eskwilińskiej
 
   Podziel się na:  
Wilhelm von Wet 
Królewicz Victorii

Kraj: Victoria
Posty: 9
Wysłany: 2013-05-24, 14:19   

W Victorii niedawno był poruszany problem różnej wersji wizji Kontynentu Wschodniego. Obecnie to sprawa problematyczna, gdyż nie wiadomo gdzie i jak tworzyć ewentualne połączenia międzynarodowe lub problem z tworzeniem opisów.

To jest mapa nieznanego autora:A tu mapa Polinu autorstwa Pel'a Nandera (przybliżenie na KW).Różnice polegają na ilości szczegółów, wysp oraz położenie Wielkiej Brytanii.
_________________
Jego Królewska Mość Następca Tronu Victorii
/-/ Wilhelm von Wettin
Ostatnio zmieniony przez Wilhelm von Wet 2013-05-24, 14:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
   Podziel się na:  
Marcel Hans

Kraj: Trizondal
Posty: 44
Wysłany: 2013-05-24, 15:28   

Wasze Ekscelencje!
Rozumiem potrzebę dążenia do posiadania wspólnej, uznanej mapy. Trzeba sobie jednak zadać pytanie, czy jesteśmy w stanie zabezpieczyć jej aktualizację i "obsługę" z naszej strony, czy raczej liczymy na osoby trzecie, które będą uwzględniać tylko nasze życzenia.

(-) Marcel Hans,
Prezydent Trizondalu
_________________
(-) Marcel Hans,
 
   Podziel się na:  
V. Mortuus 

Kraj: Austro-Węgry
Posty: 22
Wysłany: 2013-05-24, 17:46   

Nawet jeżeli byśmy musieli prosić o pomoc w tej sprawie jakieś "osoby trzecie", choć ufam, że wśród wszystkich państw Kontynentu znajdzie się choć jedna osoba zdolna do tworzenia map, to uważam, że i tak sprawą mapy musimy się zająć.
Co do nadzoru nad ekspertami - uważam, że mapa nie powinna być "od tak sobie" uaktualniana, zmienia etc. Na kontynencie i tak już tak często nie pojawiają się nowe państwa ani nie znikają te, które są, dlatego też sugeruję, żeby kwestie mapy były poruszane na kongresach i szczytach. Wtedy też możemy przyjmować na nowo aktualizowane mapy - przykład: nowe państwo chce się pojawić na Kontynencie Wschodnim, dostaje zgodę wszystkich państw, zwołujemy szczyt (albo sprawę poruszamy na Kongresie jeżeli się zbliża), aktualizujemy mapę i przyjmujemy jej zaktualizowaną wersję jako obowiązującą i odzwierciedlającą stan rzeczywisty. W moim przekonaniu ograniczy to do minimum pole do jakichkolwiek nadużyć albo nieporozumień.
Co zaś się tyczy nazw - nazwy kontynentu - jak najbardziej. Nazwy rzek, krain geograficznych etc. W Monarchii płynie Dunaj i Monarchia nie ingeruje jak ten Dunaj nazywać się będzie np. w Surmenii ;) Kwestie językowe i wynikające z tradycji. Poza tym aż tak głęboka stadaryzacja nie jest nam chyba do niczego potrzebna.
_________________
Prezydent Ministrów JCKM
 
 
   Podziel się na:  
Tomasz Wettin 
Delegacja Victorii

Kraj: Królestwo Victorii
Posty: 7
Wysłany: 2013-05-24, 17:47   

Wasze Ekscelencje!
Utworzenie jednej, wspólnej i zadowalającej wszystkich mapy jest chyba nie możliwe. Wszystkim się nie dogodzi.
Ale powinniśmy polegać raczej na osobach trzecich. Świerze spojrzenie na kontynent będzie raczej bardziej obiektywne.

(-) Tomasz Juliusz Valois - Wettyn von Weerland
_________________
dr n. hip Tomasz Juliusz baronet Valois - Wettin von Weerland - Bonaparte
Członek Delegacji Królestwa Victorii
 
 
   Podziel się na:  
Viktorjos P. 
Król Surmenii

Kraj: Surmenia
Posty: 65
Wysłany: 2013-05-25, 01:58   

Dostojni Delegaci!

Nie zgodzę się z Dostojnym Valoisem. Wydaje mi się, że będziemy potrafili się dogadać co do wyglądu naszej mapy. Ewentualne różnice można zaznaczyć jako ziemie sporne, co uczynił mój ś.p. Ojciec tworząc mapę mikroświata (http://surmenia.org/mapa/mapa-sporne.png).

Zgadzam się natomiast z Dostojnym Prezydentem Ministrów co do tego, że mapę wystarczy aktualizować na szczytach czy to przez jednogłos wypracowany dyskusją czy głosowanie większościowe.

Co do nazw na Kontynencie. Uważam, że za oficjalne należy używać te, które są używne przez państwa, w których znajdują się te regiony, rzeki, itd. Pozostawi to nam nazwę całego kontynentu oraz nazwę ziem niczyich. Każdy się chyba zgodzi, że kontynent nasz zwie się oficjalnie: Kontynent Wschodni. Ziemie niczyje natomiast należy nazywać od państw czy regionów, które tam się kiedyś znajdowały: Kukria, Pięciopolska, Wyspy Simitu, Tyrencja. Zaznaczyć trzeba, jak już to zrobił Dostojny Prezydent Ministrów, że mimo nazw oficjalnych, każde państwo ma prawo do własnego nazewnictwa, co powinno być uszanowane przez państwa, które nazwę oficjalna nadają i uznane za różnorodność kulturalną.

Dodam jeszcze, że uważam pierwszą zaprezentowaną mapę za dobry punkt do rozpoczęcia rozmów na temat tego jak ma mapa nasza wyglądać.
_________________

Jego Królewska Mość
Viktorjos Paulosigos,
król Surmenii, książę Urbino,
pan na Archipelagu Surmeńskim, etc., głowa dynastii apo Zep
 
 
   Podziel się na:  
Cesare Medici 

Kraj: Państwo Kościelne Rotria
Posty: 14
Wysłany: 2013-05-25, 13:40   

Waszej Ekscelencje!

Opracowanie mapy Orientyki oraz ustalenie wyglądu kontynentu to niewątpliwie kwestie żywotna, którą Czcigodne Zgromadzenie powinno dokładnie omówić. Naszym zdaniem mapa, która zostanie stworzona i zyska aprobatę wszystkich zostawałaby oficjalnym obrazem naszego skrawka mikroświata. Następne wersje z ewentualnymi poprawkami byłby wydawane z końcami kolejnych Kongresów, a w przypadku dodania nowego państwa uaktualniania i dostarczana wszystkich do członków Wspólnoty Orientyki przez rzeczoną mikronację.
 
   Podziel się na:  
Marcel Hans

Kraj: Trizondal
Posty: 44
Wysłany: 2013-05-25, 19:43   

Wasze Ekscelencje!

Wspólna mapa jako coś narzuconego i określonego wyłącznie przez Kongres niesie za sobą także pewne zagrożenia. Przede wszystkim poza wydaniem mapy politycznej należałoby wówczas zadbać także o inne wersje mapy (z infrastrukturą, ciekami wodnymi itd.). To wymaga dużych nakładów pracy i uaktualniania. W pewnym momencie państwa mogą być zobligowane do uznawania map nieodpowiadających już rzeczywistości. Następnie trzeba by było zadbać by twórcy map całego v-świata aktualizowali swoje mapy zgodnie z naszą mapą.
Jeśli istnieje wola stworzenia mapy wspólnej, to jej uznawanie nie powinno być narzucone. Winna to raczej być inicjatywa dobrowolna.
_________________
(-) Marcel Hans,
 
   Podziel się na:  
Otto von Teller 

Kraj: Winktown
Posty: 8
Wysłany: 2013-05-25, 22:27   

Pierwsza mapa jest autorstwa Michała O'Rhady/Radzieckiego. Ktoś tylko naniósł na nią Victorie. Akurat ta mapa (bez Victorii) była prezentowana na poprzednim Kongresie KW jako propozycja lokacji Brytanii na Orientyce i koniec końców z powodu braku innej aktualnej, została uznana za takową.

Nowa mapa jest niezbędna aby zaktualizować bieżącą sytuację kontynentu, m.in. umieścić ZSKHiW, oficjalnie umieścić Victorie, odłączyć Interland od Winktown, ziemie Tyrencji oznaczyć jako niczyje itd.
_________________
(-) Otto von Teller
Pseudonim: Talerz
Przedstawiciel Winktown
 
   Podziel się na:  
Viktorjos P. 
Król Surmenii

Kraj: Surmenia
Posty: 65
Wysłany: 2013-05-26, 05:03   

Dostojny Prezydencie Hansie,

Oczywiście mapa narzucona być nie może. Ja bardziej widzę ją jako wypracowany konsensus między wszystkimi zainteresowanymi. Surmeńska Dyplomacja jest zainteresowana wypracowaniem wspólnej mapy politycznej. Specjalizowane mapy, takie jak gospodarcza, drogowa czy geograficzna, powinny powstać przy udziale ekspertów zainteresowanych państw. My zaimijmy się mapąpolityczną.
_________________

Jego Królewska Mość
Viktorjos Paulosigos,
król Surmenii, książę Urbino,
pan na Archipelagu Surmeńskim, etc., głowa dynastii apo Zep
 
 
   Podziel się na:  
Cesare Medici 

Kraj: Państwo Kościelne Rotria
Posty: 14
Wysłany: 2013-05-26, 09:24   

Wasze Ekscelencje!

Mapa jest potrzebna, chociażby polityczna. Byłaby odnośnikiem do dokładnego określania terenu danego państwa, czy podkładem do tworzenia map gospodarczych kontynentu.
 
   Podziel się na:  
MTI

Kraj: Monarchia Austro-Węgierska
Posty: 32
Wysłany: 2013-05-26, 11:15   

Wszyscy chyba najbardziej uznajemy mapę O'Rhady, która najlepiej odwzorowuje nasze granice. I chyba z tej mapy najczęściej się korzysta. Nawet w naszych państwach wiemy, gdzie dokładnie przebiegają nasze granice i z jakimi państwami.
 
   Podziel się na:  
E. Jebaleanescu 
Gen. Jebáleanescu

Kraj: Peys Tjipronecse
Posty: 13
Wysłany: 2013-05-26, 12:58   

Towarzysze!

Pewnym jest że jedna, wspólna i rzeczywista mapa jest potrzebna, a nawet niezbędna.
Aby tworzyć wirtualny świat, trzeba go opisać i to najlepiej na mapie. Owa mapa musi się zgadzać z wewnętrznym opisem państwa na niej naniesionego - dlatego też mówimy tutaj o rzeczywistości ów mapy. Wspólna? Tak, ponieważ każde z państw powinno ją zaakceptować i włączyć się we wspólnotę "uznaniową", aby móc mówić o jakiejś wspólnocie, musi wiązać się z pierwszym punktem - rzeczywistością. Żadne państwo nie uzna nierzeczywistej mapy. Jedna - decydując się na tą, wspólną i rzeczywistą mapę, należy uznawać tylko ją i żadną inną! Bo to bez sensu by było, gdyby uznawać dwa, wykluczające się dokumenty...
_________________
~ gen. Ecaterina Jebáleanescu
Ostatnio zmieniony przez E. Jebaleanescu 2013-05-26, 12:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
   Podziel się na:  
Cheewazz Khadil

Kraj: Eskwilinia
Posty: 114
Wysłany: 2013-05-26, 21:11   

Ekscelencje,
Podsumowując dotychczasową, żywą dyskusję w tym temacie, możemy jasno uznać, iż wszyscy zgadzamy się z potrzebą stworzenia wspólnej, tj. uznawane przez wszystkie państwa Orientyki, mapy.
Nie uważam, by kwestia uznania mapy przez wszystkie państwa Orientyki była kłopotliwa. Wystarczy, iż mapa będzie odwzorowywać w dostatecznej mierze rozmiary i kształt określony przez każdą z mikronacji.
Myślę też, że większość z nas zgodzi się, iż mapa O'Rhandy będzie dobrym punktem wyjścia do stworzenia oficjalnej mapy Orientyki.
Myślę, iż nie ma specjalnie potrzeby spieszyć się z mapami szczegółowymi. Na dobry początek wystarczyłoby utworzyć dobrą mapę polityczną, która powinna powstać najpóźniej do następnego Kongresu Kontynentu Wschodniego, a najlepiej- jeszcze wcześniej. Możliwość zaproponowania zmian w owej mapie powinien mieć każdy członek wspólnoty Kontynentu Wschodniego, ale tylko co do kształtu ziem, którymi administruje, albo ziem leżących w bezpośrednim jego sąsiedztwie. Oznacza to, iż np. Rzeczpospolita Eskwilińska będzie mogła wnioskować o zeskalowanie swojego terytorium, czy też o przybliżenie go względem Trizondalu. Nie będzie mogła zaś wnioskować o zmianę, dla przykładu, linii granicy Surmenii z Austro-Węgrami.
Przy takim założeniu również akceptacja mapy, będzie wiązać się tylko i wyłącznie z akceptacją linii własnych granic, a nie będzie w żadnej mierze wsparciem dla jednej ze stron przykładowego konfliktu o kształt granic Surmenii i Austro-Węgier.
Oczywiście, jeśli, trzymając się poprzednich przykładów, po wyrażeniu przez Rzeczpospolitą Eskwilińską zgody na ostatni kształt mapy, w wyniku dalszych poprawek Trizondal zmieni kształt swoich granic- Rzeczpospolita Eskwilińska będzie mogła cofnąć zgodę, jeśli owa zmiana dotyczyć będzie ziem sąsiadujących z nią.
Takie założenie ułatwi pracę kartografowi oraz przyspieszy proces powszechnej akceptacji oficjalnej mapy.
Oczywiście aby proces ten przebiegał sprawnie konieczne będzie zapewnienie pełnej transparentności prac kartografa.
I tutaj jawi się największy problem- kto podejmie się opracowania oficjalnej mapy politycznej Orientyki?
_________________
El Presidente Rzeczpospolitej Eskwilińskiej
 
   Podziel się na:  
MTI

Kraj: Monarchia Austro-Węgierska
Posty: 32
Wysłany: 2013-05-27, 05:36   

No tak, "powiększmy sobie wyspę, bo mamy za małe terytorium".
Ja nic nie mówię. Takie tylko jakieś dziwne słuchy mnie doszły...


Btw. Czy można również 'zeskalować' troszkę ziemie Monarchii? Tak ze 2 lub 3 razy? ;)
 
   Podziel się na:  
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
wxv.pl - załóż forum dyskusyjne za darmo

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - SITEMAP - anime