Fauna Morska

 

 

 

 

Tuńczyk - rodzaj ryb zaliczany do rodziny makrelowatych. Występują głównie w strefie tropikalnej i subtropikalnej oceanów, spotykane również w strefie umiarkowanej, a nawet chłodnej. Tuńczyki są szybkimi pływakami, występują ławicowo, prowadzą drapieżny tryb życia, wędrują daleko w poszukiwaniu ryb, głównie łososiowatych, makrelowatych i stynkowatych. Z uwagi na doskonałe mięso wysoko cenione ryby użytkowe oraz sportowe. Najbardziej znanymi gatunkami tuńczyków są: tuńczyk (Thunnus thynnus), zwany tuńczykiem zwykłym lub czerwonym, osiągający od 1 do 3,5 m długości i ciężar nawet do 800 kg u największych okazów.

Makrela - ryba z rodziny makrelowatych (Scombridae), występująca w środkowym pasie wód morskich i oceanicznych strefy ciepłej i umiarkowanej, o zmiennej ciepłocie krwi i torpedowatym ciele pokrytym w całości łuską o metalicznym połysku, występująca w dużych stadach; także gat. m. atlantycka (Scomber scombrus), występująca w pn. części Oceanu Wirtualnego i wielu morzach v-państw.

 

 

Scholana: A) samica, B) samiec, C) młody smolt

Scholana - ryba zaliczana do rodziny łososiowatych (Salmonidae), żyjąca w wodach północnej części Oceanu (nazwa naszego oceanu) oraz w jego zlewiskach. Długość ciała maksymalnie do 150 cm, ciężar ciała do 35 kg, przeciętnie 5-15 kg przy długości od 60 do 100 cm.

 

 

Gąbki scholandzkie -  (Porifera, Spongiaria), typ osiadłych bezkręgowców, uważanych za najprymitywniejsze zwierzęta wielokomórkowe. W systematyce wyróżnia się tradycyjnie trzy gromady: gąbki szkliste, czyli sześciopromienne lub krzemionkowe (Hexactinellida; 5 rzędów), gąbki wapienne (Calcarea; 6 rzędów) i gąbki zwyczajne (Demospongiae; kilkanaście rzędów); do gąbek zaliczane bywają także wymarłe archeocjaty. Opisano ok. 7000 gatunków o rozmiarach od kilku mm do 1 m. Występują w strefie brzegowej oceanu wirtualnego.