Sztandar wyprowadzić!

Obradujący właśnie Kongres Narodowego Związku Monarchistycznego zdecydował o rozwiązaniu NZM. Tym samym zniknęła jedna z prawicowych sarmackich partii, spadkobierca takich organizacji jak Narodowa Partia Sarmacji czy Sarmacki Ruch Monarchistyczny “Korona”. NZM było jedną z najdłużej istniejących na arenie politycznej Księstwa organizacji. Cześć jego pamięci!

Jak do tego doszło? Kiedyś, w dawnych czasach, istniały dwie prawicowe rywalizujace ze sobą partie polityczne. Jednej liderem był Diuk Kościński, innej ówczesny markiz Czekański. W wyniku porozumienia obie organizacje połaczyły się w jedno ciało tworząc właśnie NZM - Narodowy Związek Monarchistyczny. Partię - legendę. Nie bójmy się tak jej nazwać. To przez NZM przewinęła się ogromna liczba szlachty, arystokracji, zwykłych mieszkańców. Byli w niej między innymi także ludzie, którzy dziś tworzą SPD, albo nie tworzą obecnie nic. NZM było i jest ikoną. Trzeba o niej pamiętać. Narodowy Związek Monarchistyczny wielkokrotnie sterował rządami Księstwa Sarmacji, miał wielu Kanclerzy, ministrów, posłów i senatorów. Jedne rządy były lepsze, inne gorsze - jak wszędzie. W pewnym momencie przyszedł jednak kryzys. Jak się później okazało - permanentny. Agonia trwała długo, bardzo długo, niemniej jednak Kongresowi NZM należy się uznanie, iż podjął tę trudnę decyzję teraz, przed wyborami, nie mamiąc wyborców kolejnymi obietnicami, którcyh NZM już nigdy nie spełni.

Osobiście żałuję upadku NZM. Byłem współzałożycielem, twórcą, przewodniczącym i aktywnym politykiem tej formacji. Odszedłem, wróciłem, znów odszedłem. NZM przestało być moim domem, ale zawsze na sercu miałem jego wspomnienie. Dobre wspominienie. Walka polityczna wymusza ton krytyczny - to oczywiste. Gdyby obecnie Nowa Prawica Sarmacka była jak NZM, to po co byłoby ją tworzyć? A jak najlepiej pokazać różnice jak nie krytykując w debacie pomysłów przeciwnika? NZM miało gigantyczną szansę swój potencjał odbudować. Jednak wzięcie na siebie barki tworzenia rządu mniejszościowego ostatecznie partię tę pogrążył i zabił.

Trzy miesiące temu rząd został utworzony przez koalicję NZM-UKL, która dysponowała…2 mandatami w 7 osobowym parlamencie. Miał ciche wsparcie innych ugrupowań, więc trwał. Dziś, w wyniku nie jakiejś wielkiej rewolucji, nie walki, ale całkowicie naturalnie, rząd tworzy SPD wraz z ministrami byłego NZM i ministrami z UKL. Jednak należy zauważyć, że SPD rządzi niejako samodzielnie - nie jest w koalicji ani z NPS, ani z UKL.

Uczcijmy NZM minutą ciszy! Sztandar wyprowadzić!

5 Odpowiedzi do “Sztandar wyprowadzić!”


 1. 1 khand grudzień 6, 2007 @ 12:41

  Wreszcie jakis normalny, zbudowany z kilku akapitow, artykul. Tresc ogolnie mnie srednio interesuje, ale dobrze napisane.

 2. 2 Andrzej Dzikowski (UKL) grudzień 6, 2007 @ 16:07

  Ciekaw jestem, czy może część NZM-owców przejdzie do UKL. Partia chyba by ich ciepło przyjęła.

 3. 3 Arakiel grudzień 6, 2007 @ 16:12

  NPS też by się cieszyła gdyby część przeszła do nas :D Niemniej jednak, bliżej NZMowi do UKL i NPS, niż do SPD :D

 4. 4 Slipyj grudzień 6, 2007 @ 17:50

  Ciekawe, sam Kawaler pisał, że NZM jest tylko przybudówką SPD?

 5. 5 Arakiel grudzień 7, 2007 @ 13:00

  Bo tak się pod koniec agonii NZM stało.

Napisz odpowiedź
Odwiedzono nas

 • 8,755 razy.
NPS jest centroprawicową partią Księstwa Sarmacji, która za cel stawia sobie zrównoważony rozwój Kraju, w oparciu o samorządność, współpracę i budowę silnych relacji wewnątrzsarmackich.Redakcja zastrzega sobie prawo do skracania lub usuwania komentarzy.