Projekt zmiany Ordynacji Wyborczej do IP

Szanowni Państwo!

Nowa Prawica Sarmacka ma zaszczyt przedstawić Państwu złożony dziś na ręce Marszałka IP projekt zmiany przepisów Ordynacji Wyborczej do Izby Poselskiej.

Z projektem mogą się Państwo zapoznać pod tym adresem: http://docs.google.com/View?docid=dcppgtrd_16fdqck4cm

W uzasadnieniu do projektu wnioskodawca napisał:

- wykreślenie ust. 2 p. 2 ma na celu wyeliminowanie zagrożenia sytuacją niepoprawną - czyli naganiania znajomych w ostatnich godzinach głosowania do rejestracji i oddania głosu. Wszyscy się chyba zgodzimy, że takie zachowanie jest etycznie naganne i nie licuje z powagą Izby Poselskiej jako organu wybieralnego.
- wykreślenie art. 5a ma na celu powrót do stanu sprzed ostatniej “reformy”, gdy ciszę wyborczą wprowadzono pod kątem jednej i tylko jednej sytuacji, zaś nigdy później nie została użyta, po co nam więc fikcja?
- zmiana w artykule 6 dotyczy dokładnego określenia na co wyborca oddaje głos - do tej pory głosy oddawaliśmy na konkretne nazwiska - dziś ta zmiana ma na celu przekonać wyborców do przeprowadzenia małej zmiany - głosowania na konkretny komitet (SPD, NPS, KW kandydata niezależnego, etc.) - dzięki temu przy zastosowaniu metody liczenia głosów opisanej w kolejnej zmianie (tj. w art. 4 projektu) zyskamy jakościową zmianę w ustalaniu wyniku wyborczego poszczególnych partii - one same po określeniu w wyborach ile mandatów zyskały delegować będą konkretne osoby do IP - mają statutowe władze, które taki wybór mogą przeprowadzić - partie zyskają dodatkowy element motywacji dla swoich członków,
- sama metoda Sainte-League (zmodyfikowana) - metoda polega na znalezieniu największych, kolejno po sobie następujących ilorazów z liczby uzyskanych głosów. Podziału dokonuje się, dzieląc liczbę głosów przypadających każdemu komitetowi wyborczemu przez kolejne liczby nieparzyste: 1, 3, 5, 7, itd., a następnie z tak obliczonych ilorazów dla wszystkich komitetów wybieranych jest tyle największych, ile jest mandatów do obsadzenia. W metodzie zmodyfikowanej pierwszy dzielnik to nie 1, a 1.4. (http://pl.wikipedia.org/wiki/Metoda_Sainte-Lagu%C3%AB)

Panie Marszałku, Panowie Posłowie - metoda STV, niewątpliwie ciekawa, jest jednak metodą wysoce nieczytelną dla przeciętnego wyborcy i kandydata. Mamy do czynienia z sytuacją, gdzie oddajemy głos w STV myląc go zupełnie z innymi metodami głosowania - promuje ona zdecydowanie zwarte i karne szeregi, które gremialnie popierają z góry określoną listę kandydatów - nijak się to ma do zwiększenia reprezenatywności parlamentu.

Zmiana proponowana przez NPS jest z pewnością pierwszym z serii kroków zmierzających do zmiany przepisów wyborczych Księstwa Sarmacji - dzięki temu IP stanie się miejscem ożywionej debaty politycznej, zamiast zdominowanego przez monopartię nieróbstwa.

Ps. W toku dalszych przemyśleń autor projektu zgłosił autopoprawkę w projekcie zakładającą zmianę metody z Sainte-League na metodę Hare-Niemeyera, która w jeszcze większym stopniu promuje mniejsze i średnie komitety wyborcze.

13 Odpowiedzi do “Projekt zmiany Ordynacji Wyborczej do IP”


 1. 1 Skarbnikow styczeń 30, 2008 @ 13:58

  Jakie wyniki dałaby ta ordynacja biorąc pod uwagę jedynie głos pierwszej preferencji ?

 2. 2 Arakiel styczeń 30, 2008 @ 14:08

  Jeśli wziąć pod uwagę ostatnie wybory i tylko, jak zauważasz, głos 1 preferencji, to mielibyśmy wynik 4,2,1 - SPD,NPS,Niezależny jeden. Nie można wykluczyć przy tym, że brak Sosnowieckiego w SPD (lista partyjna, a On jednak niezależny) skutkowałby pomniejszeniem ich stanu posiadania na rzecz niezależnych, których mogłoby być dwóch. Wtedy 3,2,2 - ale to spekulacja.

  Ta ordynacja lepiej odzwierciedla preferencje od metody d’Hondta, która daje premię większym ugrupowaniom. Z przeprowadzonych przeze mnie porównań wynika, że przy d’Hondtcie mielibyśmy dokładnie ten sam wynik co obecnie. Jedynie wskazana wyżej S-L daje możliwość zmian.

 3. 3 Arakiel styczeń 30, 2008 @ 14:23

  Przy czym, tak na prawdę, to większe rozdrobnienie zyskujemy przy metodzie Hare-Niemeyera, gdzie wynik mógłby wyglądać tak: 3,2,1,1. I teraz się zastanawiam, czy nie wprowadzić modyfikacji na tę metodę właśnie?

 4. 4 Arakiel styczeń 30, 2008 @ 14:49

  Zgłosiłem taką modyfikację.

 5. 5 Skarbnikow styczeń 30, 2008 @ 16:01

  A projekt zmiany w Konstytucji zwiększający ilość posłów będzie ? :)

 6. 6 Arakiel styczeń 30, 2008 @ 16:13

  No może być ;)

 7. 7 Andrzej Dzikowski styczeń 31, 2008 @ 14:32

  Parafrazując znane powiedzonko: Nie ważne, ile kto dostanie głosów - ważne jak się te glosy przelicza na mandaty… :)

 8. 8 Nyetopyr luty 1, 2008 @ 9:10

  Generalnie, na problemy RCA (NIE WYGRYWAMY?!) proponowałbym delegalizację SPD, za to, że ciągle i bezczelnie wygrywają wybory.

 1. 1 advance cash day in loan pay uk advance cash day loan pay TrackBack do wpisu marzec 7, 2008 @ 18:55
 2. 2 bajar juego de poker TrackBack do wpisu marzec 8, 2008 @ 20:29
 3. 3 video poker gratuito TrackBack do wpisu marzec 11, 2008 @ 14:33
 4. 4 roulette da scaricare gratis TrackBack do wpisu marzec 11, 2008 @ 14:38
 5. 5 metodi per roulette TrackBack do wpisu marzec 11, 2008 @ 17:51

Napisz odpowiedź

Musisz się zalogować by móc komentować.
Odwiedzono nas

 • 9,006 razy.
NPS jest centroprawicową partią Księstwa Sarmacji, która za cel stawia sobie zrównoważony rozwój Kraju, w oparciu o samorządność, współpracę i budowę silnych relacji wewnątrzsarmackich.Redakcja zastrzega sobie prawo do skracania lub usuwania komentarzy.