NPS zgłasza pakiet ustaw!

W dniu wczorajszym poseł i jednocześnie lider NPS - Robert Janusz kaw. von Thorn-Czekański złożył w IP pierwszy z trzech projektów zmian w prawie, które wprowadzają zmiany w sarmackim systemie wyborczym. W dniu dzisiejszym zgłoszone zostały pozostałe projekty i tym samym w IP znalazł się pełen pakiet zmian. Oto czego one dotyczą:

- I zmiana ordynacji wyborczej dokonuje zmiany systemu wyłaniania zwycięzców wyborów - projekt zakłada zmianę systemu STV na metodę Hare-Niemeyera (pierwotnie na zmodyfikowaną Sainte-League) - ta metoda promuje średnie i małe ugrupowania polityczne i w lepszym stopniu odzwierciedla preferencje wyborcze społeczeństwa - gwarantuje więc ona zachowanie pluralizmu politycznego. Zmiana dotyczy też usunięcia ciszy wyborczej, która zwyczajnie w KS nie ma racji bytu i była wprowadzona tylko jeden raz.
- II zmiana ordynacji wyborczej dokonuje wprowadzenia sześciu okręgów wyborczych, w których wybierani będą posłowie do IP. Na każdych 20 obywateli w okręgu przypadać będzie jeden mandat. Ta zmiana daje elastyczną możliwość reagowania na zmiany społeczne (zwiększenie liczby obywateli) - wobec stanu na dziś byłoby 8 posłów, z perspektywą realną zwiększenia maksymalnie do 10, dalszy wzrost jest mało prawdopodobny w dość szerokiej perspektywie czasowej.

- zmiana Konstytucji Księstwa Sarmacji wprowadzająca:

* okręgi wyborcze,
* zmienną liczbę posłów wg. modelu opisanego wyżej,
* wprowadza vicehrabiów do IS,
* dokonuje drobnych zmian w inicjatywie ustawodawczej dając prawo inicjatywy senatorom (nie Izbie jak dotychczas) oraz 10%, zamiast 15% obywateli.

Opisane wyżej zmiany są zmianami w zasadzie drobnymi - jeśli spojrzeć na zakres artykułów w prawie - jednak diametralnie zmieniają obraz wyborów w Sarmacji. Zyskujemy na nich wszyscy - głównie samorządy i Sarmacja. My mamy ciekawszą walkę wyborczą i ciekawsze wyniki wyborów - większe zróżnicowanie polityczne służyć będzie ożywieniu i zastopowaniu postępującej nudy na arenie politycznej. Już nawet JKM Piotr Mikołaj woła czasem z balkonu swego pałacu “Więcej krwi!” oraz “Polityka sarmacka jest nudna jak flaki z olejem!”. Przychylamy się do próśb Jego Książęcej Mości!

4 Odpowiedzi do “NPS zgłasza pakiet ustaw!”


 1. 1 Andrzej Dzikowski styczeń 31, 2008 @ 14:41

  To nie ordynacja jest przyczyną tego, że “polityka jest nudna”. Po prostu - w wyborach wystartowali i wygrali ludzie, którzy nie wzięli pod uwagę tego, że nie będą mogli być zbyt aktywni w życiu politycznym. A ci, którzy aktywni są - zamiast pracować w parlamencie krytykują w gazetach parlament za brak działania lub biorą udział w bezkonkludywnych debatach publicznych. Są oczywiście wyjątki, ale nie zmienia to ogólnego obrazu. Ja wiedziałem, ze nie będę aktywny to nie startowałem… co nie znaczy, że się ostatecznie wycofałem.

 2. 2 Skarbnikow styczeń 31, 2008 @ 16:05

  LRM “Kosynier” jest stanowczo przeciwko okręgom. http://zniwiarz.imaginacja.org/?p=28

  A nuda zależy od ordynacji bo ludzie się nie zmieniają i i tak będą startować niezależnie od możliwości zaangażowania się. Chodzi o przejęcie rządu a nie pracę ustawodawczą ;]

 3. 3 Andrzej Dzikowski styczeń 31, 2008 @ 16:40

  Ale Rząd też prawie nic nie robi.

 4. 4 Skarbnikow styczeń 31, 2008 @ 22:38

  Rząd nic nie robi ale jest rządem. O to chodzi w zdobywaniu władzy :)

Napisz odpowiedź

Musisz się zalogować by móc komentować.
Odwiedzono nas

 • 9,006 razy.
NPS jest centroprawicową partią Księstwa Sarmacji, która za cel stawia sobie zrównoważony rozwój Kraju, w oparciu o samorządność, współpracę i budowę silnych relacji wewnątrzsarmackich.Redakcja zastrzega sobie prawo do skracania lub usuwania komentarzy.