Wątek zamknięty 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ziemie Arctiq
08.06.2011, 19:15
Ziemie Arctiq
Wasze Ekscelencje!

Do rozwiązania pozostają kwestie merytoryczne tyczące się ziemi państw, które jak wiemy zatraciły swoją aktywność i obywateli a ich domeny zasłonił kurz. Dodatkową ważną kwestią jest fakt, że są one nie uznawane przez Polskie Mikronacje.

Przykładem takiego kraju jest Cesarstwo Arctiq, które do dnia dzisiejszego widnieje na mapie mikroświata, jednak ostatni obywatel tego kraju swój post zamieścił 16 sierpnia 2010 r. Potem pisali tylko przedstawiciele innych krajów, chcący nawiązać współpracę, jednakowoż z racji upadku Cesarstwa, odpowiedzi nie otrzymali.

Kolejnym przykładem - niestety jednym z wielu - jest obecnie panująca sytuacja w Zjednoczonym Królestwie Brugii. Owszem, Jego Królewska Mość Maksymilian I był całkiem niedawno na forum, gdyż jego wizyta miała miejsca dnia 02.06.2011 r., lecz obywatele Zjednoczonego Królestwa ( http://www.brugia.org/forum ) nie przejawiają jakiejkolwiek aktywności od dnia 1 sierpnia 2010 r.

Sądzę, że kwestie takich krajów powinny zostać uregulowane przez OPM jako naczelny organ międzymikroświatowy, zrzeszający prawie wszystkie nacje. Nie są to jedyne z krajów nieaktywnych, znajdujących się na mapie mikroświata. Gdybyśmy się przyjrzeli dokładniej to śmiem twierdzić, że znaleźlibyśmy ich jeszcze parę.

Wasze Ekscelencje,
za chwilę zapewne padnie pytanie "Jaki z tego wniosek?"

To proste.
Co nam da, jeśli na mapie mikroświata będą figurowały kraje stricte nieistniejące? Sądzę, że każdy zna odpowiedź. Jeśli nasza mapa ma być przepełniona fikcyjnymi krajami, to lepiej ją pomniejszyć, lecz o państwa aktywne, z którymi warto nawiązywać/utrzymywać współpracę.

Sądzę, że zrozumieją Ekscelencje, co chciałem przez niniejszą wypowiedź pokazać Wink.

Dziękuję.

(-) Jego Królewska Mość Franciszek Ferdynand I,
z Bożej łaski i woli Narodu Król Rzeczpospolitej Obojga Narodów,
Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości przy Organizacji Polskich Mikronacji.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
09.06.2011, 01:34 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09.06.2011 01:36 przez TimoteosStefanosigos.)
RE: Ziemie Arctiq
Wasza Ekscelencjo,

Jeżeli mogę zabrać w tej sprawie głos - a poniekąd czuję się do tego upoważniony, nie tylko jako kandydat na SG OPM - to chciałbym wyrazić swoją wątpliwość w temacie zamieszczania tego typu wniosków tutaj. Wydawało mi się, że jasnym jest, że póki co mapy OPM nie ma - mimo wielokrotnych bezskutecznych podejść do tego tematu.

Nie wiem do której mapy się Wasza Ekscelencja w tym temacie odnosił - czy do mapy O'Rhady, czy mapy Pela Nandera (zakładam że do jednej z nich, bo są obecnie najbardziej popularne). Domyślam się, że do tej drugiej, biorąc pod uwagę fakt, że rzeczone ziemie na pierwszej z nich są od dłuższego czasu zaznaczone jako ziemie niczyje. Tak czy inaczej - OPM nie ma zwierzchnictwa nad tymi mapami ani twórcami. Proponuję się zgłosić do nich osobiście ze swoimi wnioskami, przy czym zwracam uwagę, że raczej zostanie Ekscelencja odesłany z kwitkiem - bo na mapie O'Rhady "ziemie niczyje" są zachowywane pod adaptację i zasiedlanie nowymi krajami, a na mapie Pela Nandera generalnie pozostają wszystkie kraje, nawet te upadłe jeszcze przed naniesieniem, bądź funkcjonujące wyłącznie w wyobraźni twórcy mapy.

Cytat:Sądzę, że zrozumieją Ekscelencje, co chciałem przez niniejszą wypowiedź pokazać .

Niestety, przekroczyło to moje zdolności pojmowania.

/-/ mjr dr Timoteos Stefanosigos
III Archont Demokracji Surmeńskiej,
Tesmoteta Dyplomacji
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
09.06.2011, 12:01
Wasza Książęca Wysokość,

Dziękuję przede wszystkim za zainteresowanie tematem i przedstawienie swojego punktu widzenia tutaj w Gmachu Narodów. Sugestie odbieram jako bardzo cenne informacje.
Zgodzę się jednak z twierdzeniami Ekscelencją Timoteosem Stefanosigosem. Ciężko móc się odnosić do sprawy określonego terytorium na mapie Mikroświata, jeżeli nie przyjęto ogólnomikronacyjnej mapy, choćby przez Członków Organizacji Polskich Mikronacji.
Konwencja o integralności terytorialnej polskich mikronacji przez "terytorium" uznaje obszar wytyczony na mapie wirtualnego państwa przez jego władze, należący do tego państwa. Z tym się zgodzę. Powstanie mapa Mikroświata autorstwa Organizacji Polskich Mikronacji to myślę, że będzie można Wasze Książęcej Wysokości uwagi wziąć pod uwagę.

mgr net. Kryspin van Buuren
Zastępca Sekretarza Generalnego OPM
09.06.2011, 15:55
Ekscelencje,

Dziękuję za sprostowanie.
Skoro jednak tematu został już poruszony, to chciałbym się dowiedzieć, czy Ekscelencja Pel Nander otrzymał propozycję stworzenia mapy Mikroświata dla Organizacji Polskich Mikronacji, lub pracy w niej jako stały kartograf?

09.06.2011, 16:16
Ja mam nadzieję, że nie ;-)

Tesmoteta Dyplomacji
11.06.2011, 00:08
Ekscelencje,
Jest to szersza kwestia niż tylko samej mapy - i pamiętam, że była już kiedyś poruszana. Co z krajami wymarłymi (czy to dobre określenie...)? Ja byłbym za przyjęciem np. konwencji, że za państwo wymarłe uznaje się takie, które albo ogłosiło zaprzestanie funkcjonowania, albo faktycznie nie daje znaku życia od - powiedzmy - jednego roku. OPM mogłaby objąć je opieką i np. ustanawiać terytoria mandatowe, tzn. dać mandat do administrowania tym terytorium istniejącemu państwu. Państwo mogłoby ew. odżyć w ciągu 6 miesięcy od ustanowienia opieki OPM.

diuk Piotr Kościński
były Sekretarz Generalny OPM
Przedstawiciel SPM
11.06.2011, 11:29
Cytat:Państwo mogłoby ew. odżyć w ciągu 6 miesięcy od ustanowienia opieki OPM.
Zwracam uwagę, że trudno byłoby ograniczyć jakiemuś państwu prawo do odrodzenia ;-) Raczej chodziło by o odżycie w tym samym miejscu - później teren stawałby się ogólnodostępny dla ew. lokacji nowych państw i jeżeli ktoś by się na nim lokował - to odradzające się dawne państwo musiałoby poszukać innego terenu, bądź dogadać się w jakiś sposób z państwem lokowanym (np. co do podziału ziem).

Generalnie, konwencja, o ile samej mapy by raczej nie określała, to mogłaby ustalić pewne zwyczaje, przydatne przy pracy kartografów (nie tylko dwóch głównych, tu raczej mam na myśli kartografów wewnątrzpaństwowych) oraz dyplomatów - np. ogólne założenia (oczywiście podrzędne w stosunku do regulacji bilateralnych) co do np. kwestii wód terytorialnych, wód międzynarodowych, wyłącznej strefy ekonomicznej, czy np. zapisać zasadę (de facto obowiązującą), że w obrębie jakiegoś obszaru wokół państwa, ma ono prawo do wyrażania zdania w kwestii umiejscowienia nowych państw.

Ważną rzeczą byłoby również ustanowienie zasady, kiedy można uznać państwo za upadłe. Czyli na przykład: poniżej 3 aktywnych obywateli, brak większej aktywności (myślę, że minimum ok. 15-20 w miarę rzeczowych postów/maili na forum/liście).

Tesmoteta Dyplomacji
11.06.2011, 15:25
(11.06.2011 11:29)TimoteosStefanosigos napisał(a):  Ważną rzeczą byłoby również ustanowienie zasady, kiedy można uznać państwo za upadłe. Czyli na przykład: poniżej 3 aktywnych obywateli, brak większej aktywności (myślę, że minimum ok. 15-20 w miarę rzeczowych postów/maili na forum/liście).

Myślę, że Organizacja Polskich Mikronacji nie jest właściwa aby ferować o tym jakie państwa w Mikroświecie są upadłe. Jeżeli powstanie mapa Mikroświata z inicjatywy Organizacji Polskich Mikronacji która to zyska poparcie kwalifikowanej większości Członków Organizacji to wówczas można się zastanawiać co robić z państwami umieszczonymi na mapie - wyglądającymi na nieaktywne. Osobiście jestem przeciwny aby dane terytoria rozpływały się wówczas w powietrzy albo też pochłonął je v-ocean. Nieuzasadnione (tutaj pytanie też kto byłby właściwy aby decydować) zawłaszczenie terytorium nawet nieaktywnego państwa uważałby za zamach na integralność terytorialną państwa które mimo swojej nieaktywności było przecież wcześniej suwerenne...

mgr net. Kryspin van Buuren
Zastępca Sekretarza Generalnego OPM
11.06.2011, 20:50
Zatem należy utworzyć Komitet Organizacji odpowiedzialny za tworzenie mapy.
Komitet powinien zająć się edycją zamieszczonej już mapy: http://morbhan.org/mapa.png

12.06.2011, 00:31
(11.06.2011 15:25)Kryspin von Lichtenstein napisał(a):  Myślę, że Organizacja Polskich Mikronacji nie jest właściwa aby ferować o tym jakie państwa w Mikroświecie są upadłe.

Zwracam uwagę, że Organizacja już to robiła, kilkukrotnie - że przypomnę chociażby sprawę usunięcia z Organizacji Tuolelenkki, bodajże również w przypadku Republiki Baridas. I bynajmniej nie chodziło tu o podejmowanie decyzji przez organizację jako taką - nie jest to kolejny z Pańskich pomysłów.

Chodzi o ustalenie zasad, zapisanych w konwencji, ratyfikowanej przez poszczególne państwa. Uznawanie upadłości nie należałoby do OPM, a wynikałoby z ratyfikowanej umowy międzynarodowej - byłoby to raczej "zezwolenie", ze strony każdego państwa. W ten sposób, w przypadku odrodzenia, odrodzone państwo nie mogłoby czynić wyrzutów za to, że zostało uznane za upadłe - z czym się spotkałem i co jest - w mojej opinii - żałośnie nieprofesjonalne.

Cytat:Osobiście jestem przeciwny aby dane terytoria rozpływały się wówczas w powietrzy albo też pochłonął je v-ocean.

Zwracam uwagę, że takie podejście do map mikroświatowych zanikło około 2007 roku.

Cytat:Nieuzasadnione (tutaj pytanie też kto byłby właściwy aby decydować) zawłaszczenie terytorium nawet nieaktywnego państwa uważałby za zamach na integralność terytorialną państwa które mimo swojej nieaktywności było przecież wcześniej suwerenne...

Owszem - ale suwerenność należy do państwa - i znika, kiedy znika państwo (akurat w przypadku mikronacji rzadko mamy przypadek narodu bez państwa). Kiedy państwo znika - znika również jego integralność terytorialna.

Cytat:Zatem należy utworzyć Komitet Organizacji odpowiedzialny za tworzenie mapy. Komitet powinien zająć się edycją zamieszczonej już mapy: http://morbhan.org/mapa.png

Na podstawie? Nie jest to, o ile mi wiadomo, mapa Organizacji. Sądzi Pan, że mamy prawo tak po prostu ją wziąć?

Ponadto, na ile mogę ocenić, co najmniej kilka państw (członkowskich) zapewne zgłosiłoby do niej uwagi - prawdopodobnie nawet wzajemnie sprzeczne. Zwracam uwagę również, że trudno byłoby doprowadzić do uznania mapy przez poszczególne państwa - tym bardziej, że poniekąd byłoby to (przynajmniej częściowym) uznaniem państwowości poszczególnych państw na niej umieszczonych.

Nawet, jeżeli np. zaznaczylibyśmy tylko członków OPM, to przypomnę, że Karta OPM zastrzega, że członkostwo nie oznacza uznania państwowości pozostałych członków. Oczywiście - byłoby to bardzo miłe, gdyby wszystkie państwa uznały tą (po odpowiednich poprawkach) wspólną mapę - ale biorąc pod uwagę dotychczasowe perypetie - szczerze w to wątpię. I żadna komisja nic tu raczej nie zmieni.

Tesmoteta Dyplomacji
Wątek zamknięty 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości