Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Akredytacja uczelni - tymczasowe zasady
06.03.2012, 15:28 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06.03.2012 17:37 przez Piotr Koscinski.)
Post: #1
Akredytacja uczelni - tymczasowe zasady
Zarządzenie Sekretarza Generalnego OPM

W związku z faktycznym wyczerpaniem się możliwości funkcjonowania Konwencji w sprawie tytułów i stopni zawodowych i naukowych, postanawia się co następuje:

§ 1. Za obowiązujące uznaje się następujące punkty Konwencji, wraz ze zmianami:

Cytat:Art. 1. [definicje]
W rozumieniu niniejszej Konwencji,
1. Tytułami zawodowymi są: tytuł licencjata net. i tytuł magistra net.
2. Stopniami naukowymi są stopnie doktora net. określonej dziedziny nauki w zakresie danej dyscypliny naukowej. Stopniami w zakresie sztuki są stopnie doktora net. określonej dziedziny sztuki w zakresie danej dyscypliny artystycznej.
3. Tytułem naukowym jest tytuł profesora net. określonej dziedziny nauki. Tytułem w zakresie sztuki jest tytuł profesora net. określonej dziedziny sztuki.
4. "Uczelnia" jest szkołą prowadząca studia wyższe, samodzielne badania naukowe oraz posiadająca wystarczająca kadrę do realizacji celów edukacyjnych.
5. "Instytucją naukową" jest ośrodek, prowadzący badania naukowe.
6. Zatrudnienie oznacza, iż dana osoba ma stałą umowę o pracę (odpłatną lub nieodpłatną) w danej uczelni lub instytucji naukowej, bądź w inny sposób jest powołana do pracy w tej uczelni lub instytucji.

Art. 2. [uznawanie stopni i tytułów]
1. Uczestnicy niniejszej Konwencji mogą wzajemnie uznawać tytuły zawodowe, stopnie i tytuły naukowe, przyznawane zgodnie z niniejszą Konwencją przez uczelnie i instytucje naukowe akredytowane zgodnie z Art. 4
2. Uczestnicy niniejszej Konwencji mogą wprowadzić obowiązek nostryfikacji tytułów zawodowych, stopni i tytułów naukowych, przyznawanych zgodnie z niniejszą Konwencją przez uczelnie i instytucje nieakredytowane zgodnie z Art. 4. Nostryfikacja powinna potwierdzić wiedzę i dorobek naukowy zainteresowanego.

Art. 4. [akredytacja uczelni]
1. Członkowie zgłaszają do Sekretarza Generalnego OPM listę uczelni i instytucji naukowych, spełniających wymogi niniejszgo [Konwencji] Zarządzenia.
7. Sekretarz Generalny może do prowadzenia tych czynności upoważnić Pełnomocnika ds. Akredytacji Uczelni i Instytucji Naukowych.

Art. 7 [wyjątki]
1. Członkowie OPM, których system stopni i tytułów naukowych w sposób istotny różni się od zawartego w niniejszej Konwencji mogą zastrzec odrębność swego systemu.
2. Zastrzeżenie, określone w pkt. 1., będzie prowadziło do uznania stopni i tytułów w danym v-państwie jedynie w takim zakresie, w jakim będą one zgodne z niniejszą Konwencją.

§ 2. Warunkiem akredytacji jest przedstawienie statutu lub innego dokumentu założycielskiego uczelni, określającego zasady nadawania stopni i tytułów naukowych, wraz z listą pracowników naukowych oraz opisem ich dorobku naukowego.

§ 3. Sekretarz Generalny, dokonując akredytacji, może prosić o ocenę złożonego wniosku już funkcjonujące i akredytowane uczelnie lub instytucje naukowe.

***

Sekretarz Generalny oczywiście nie może zmieniać czy unieważniać konwencji. Ale musimy jakoś funkcjonować. Konwencja dalej obowiązuje - tych, którzy tego chcą. A wszyscy zainteresowani działalnością naukową mogą skorzystać z powyższego zarządzenia.

diuk Piotr Kościński
były Sekretarz Generalny OPM
Przedstawiciel SPM
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości