Witamy!

Witamy w Muzeum Narodowym Rzeczpospolitej Obojga Narodów!


Każdy Naród i każde państwo ma swoją historię. Unikalną, niepowtarzalną przeszłość, pełną ważnych zdarzeń. Już od czasów starożytnych pamięć o wielkich zycięstwach i wielkich porażkach była przekazywana następnym pokoleniom.

,,Historia magistra vitae est" - historia jest nauczycielką życia, rzekł niegdyś Cyceron. Jest ona źródłem doświadczeń, pomaga nam uczyć się na błędach cudzych, co jest o wiele mniej bolesne, niż nauka na własnych błędach.

Dlatego właśnie tak ważne jest, by pamięć o nas i naszych czynach przetrwała. Aby przyszłe pokolenia poznały nasze dzieje i otrzymały świadków wydarzeń naszych czasów oraz wytwory naszej kultury - po to są muzea. Tu można spotkać się z historią namacalnie, obejrzeć eksponaty, które trzymali niegdyś wielcy wodzowie, które wyszły spod pędzla wielkich mistrzów przeszłości...

Wejdź więc w progi Muzeum Narodowego i na własne oczy zobacz, jak wygląda dusza Rzeczpospoltej. Bo skarby duszy Narodów RON zgromadzone są właśnie tutaj!

Muzeum Narodowe powstało w wyniku projektu ,,Pozostawmy ślad" realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Nauki Rzeczpospolitej Obojga Nardów w roku 2010.

Muzeum Wojska

Od dnia 25 września 2010 roku na mocy rozporządzenia Mecenasa Wielkiego Rzeczypospolitej, po wcześniejszych uzgodnieniach z królem Rzeczpospolitej, Muzeum Wojska połączone zostało w jedną instytucję z Muzeum Narodowym. Odtąd w gmachu Muzeum Narodowego wydzielono specjalną część, w której udostępniane są eksponaty z dziejów wojskowości.

Zapraszamy do podziwiania ekspozycji wojskowych!

Kontakt

Jesteś zainteresowany współpracą z naszym muzeum? A może masz jakieś cenne dzieła, które chciałbyś podarować naszej placówce? Skontaktuj się więc z Mecenasem Wielkim Rzeczpospolitej Obojga Narodów!

Obecnie Mecenasem Wielkim jest arcyksiążę Michał Habsburg-Lothringen-Radziwiłł.

Dane kontaktowe:
- e-mail: michael.awdaniec@gmail.com
- GG: 25646148