Najważniejsze jest to, że ludzie nie mają moralnego prawa eksterminacji
istot, z którymi wspólnie zamieszkują Ziemię!

[ powrót do spisu ]

koa1.jpg (21107 bytes)

Jaguar (Panthera onca)

Bardzo niewiele wiadomo o życiu rodzinnym dziko żyjących jaguarów. Polowano na nie przez wiele lat ze względu na ich futro; Obecnie badaniem jaguarów zajmują się naukowcy, mają jednak trudne zadanie, gdyż zwierzęta te stały się rzadkością.Jaguar potrafi żyć w różnych środowiskach, od gęstej dżungli i buszu, po sitowia i nabrzeżne lasy. Może również mieszkać na otwartym terenie, jeśli tylko ma n anim dośc trawy i skał,by ukryc się w nich podczas polowań oraz wystraczjącą ilość wody.

Jaguar jest jedynym dużym kotem, który nie ryczy. Chociaż jaguary dobrze wspinają się po drzewach, polują przede wszystkim na ziemi i to najczęściej w nocy. Na krótkich odcinkach jaguar może biegać bardzo szybko, ale prędko się męczy, więc aby polowanie zakończyło się powodzeniem, musi podejśc blisko i zaskoczyć ofiarę. Jego zdobyczą padają zwierzęta zyjące w lesie; atakuje wszystko od myszy do jeleni. Jest również zwinnym pływakiem chwytającym żaby, ryby, żółwie i małe aligatory. Porywa również bydło hodowlane, szczególnie na obszarach, na których wyrąbano las z przeznaczeniem na pola uprawne.

Dawniej można było spotkać jaguara wszędzie od Arizony do Argentyny. Bezwględne polowania spowodowały, że zniknął całkowicie na wielu obszarach, a w pozostałych miejscach występuje w dużo mniejszej liczbie. Wycinanie lasów i tworzenie na ich miejsce pastwisk dla bydła lub budowanie osad, dokończyło dzieła rozpoczętego przez myśliwych. Jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, jaguara spotkać będzie można jedynie w ogradach zoologicznych.

Wszystkie podgatunki są na wymarciu, wiele z nich żyje w praktyce jedynie w ogradch zoologicznych, gdzie dobrze się rozmnaża. Środowisko życia jaguara kurczy się, ustępując miejsca pastwiskom i uprawom największym zaś zagrożeniem są intensywne polowania dla zdobycia skóry jaguara i w celu ochrony bydła.