Najważniejsze jest to, że ludzie nie mają moralnego prawa eksterminacji
istot, z którymi wspólnie zamieszkują Ziemię!

[ powrót do spisu ]

koa1.jpg (21107 bytes) koa2.jpg (15353 bytes)

Wilk (Canis lupus)

Wilk jest największym przedstawicielem rodziny psowatych. Jest przodkiem psa domowego. Spośród zmysłów wilk najlepiej ma rozwinięty słuch i węch. Wzrok służy temu drapieżnikowi przede wszystkim do lokalizowania poruszających się obiektów. Jest niezwykle sprawnym zwierzęciem. Są szybkie, wytrwałe i mają doskonałą technikę polowania.

W życiu tych pięknych i inteligentnych zwierząt ogromną rolę odgrywa rodzina. Jej członków łączą silne więzy oparte nie tylka na woli przetrwania, ale też na miłości i braterstwie. Poza okresem rozrodczym łączy się najczęściej w stada, zwane watahami. Stado stanowi jedną z najwyższych form życia społecznego zwierząt; poszczególne osobniki tworzą jedność, ale bez utraty swojej indywidualności. Takie uporządkowanie wilków w strukturę społeczną wyraźnie podnosi efektywność w czasie polowania, bowiem jego ofiarą może paść nawet dorosły łoś.

Wilki możemy spotkać w Europie, Azji i Ameryce Północnej.Obecnie w naszym kraju żyje ok. 800 tych zwierząt. Zamieszkują głównie regiony wschodnie, w tym między innymi Puszczę Augustowską i Białowieską, Roztocze, Bieszczady. Jeżeli wilki nie są zbyt tępione, żyją w środowisku zmienionym przez cywilizację. Ich zdolności adaptacyjne są bardzo duże.

Mimo że wilk jest zwierzęciem inteligentym, o dobrej pamięci i zdolności kojarzenia faktów, wpada także w zastawione przez kłusowników wnyki. Wszystko to sprawia, że na wielu obszarach grozi mu wyginięcie.
Ponieważ wilki porywały zwierzęta hodowlane, były tępione przez człowieka. W Polsce od 50 lat wilka mógł zabić każdy w dowolny sposób, co doprowadziło do tego, że w latach 70 pozostało ich tylko 100. W obronie wilków stanęli miłośnicy przyrody i stopniowo ograniczano liczbę zwierząt przeznaczonych do odstrzału. Od 1998r wilk jest pod całkowitą ochroną i nie wolno na niego polować. Gatunek otrzymał kategorię R.

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody od lat podejmuje starania mające na celu ratowanie wilków od zagłady. Akcję tę popierają także gwiazdy, w tym Brigitte Bardot, aktorka francuska, która protestuje m.in. przeciwko odstrzałowi wilków w Bieszczadach.