Samolot wylądował

Samolot, który wczoraj wystartował z lotniska w Santa Cruz del Sur wylądował już w Paryżu. Gdy tylko opuścił przestrzeń powietrzną Królestwa Skarlandu, wszyscy odetchnęli. Samolot po chwili odbił w lewo i kontynuował lot wzdłóż granicy przestrzeni powietrznej Królestwa Skarlandu. Piloci nie wiedzieli jeszcze gdzie wylądują. Na pokładzie cały czas trwała dyskusja „gdzie wylądować”. Ostatecznie wybrano Republikę Francuską – naszego najbliższego sąsiada. Samolot za zgodą wieży kontroli lotów przyziemił. Kontrola naziemna nie ufała nam na tyle, aby móc podjechać do terminalu. Bowiem pasażerowie nie przeszli w Skarlandzie odprawy i każdy z nich mógł stworzyć niebezpieceństwo. Jednak gdy samolot opuścili już uchodźcy, skierowano ich do hotelu. Obecnie JKM Manuel de Catalan czeka na możliwość wjazdu do Królestwa Skarlandu, aby tam zostać koronowanym i stanąć na czele rządu Królestwa Skarlandu na uchodźstwie.

Cała załoga „Noticias de Scarlana” także odbyła długą i wyczerpującą drogę z Walencji do północnej granicy naszej ojczyzny. Ostatecznie przebywają już po drugiej stronie Pirenejów. Cały czas góry te przekraczają uchodźcy – z resztą nie tylko tą. Granica Estelli Wschodniej też nie świeci pustkami. Tuż za granicą eskwilińską stworzono specjalne obozy dla uchodźców.

UCIECZKA!

Królestwo Skarlandu z każdym dniem opuszcz coraz to więcej uchodźców! Reżim Norberta de Catalan zagraża nie tylko demokracji naszej ojczyzny, ale i sptanowi zagrożenie dla pojedyńczej jednostki jaką jest obywatel Królestwa Skarlandu. To jest tylko chwila… Pstryknięcie palcami przez JKM i już ciąży na tobie wyrok Sądu Najwyższego. Nie podoba się? Nikt cię tu nie trzyma – takie teksty można usłyszeć z ust proautorytarnej części społeczeństwa. Więc nie można nic zmienić? Masz inne zdanie – stanowcze do widzenia i koniec dystkusji! Obecnie „zielona granica” z Francją jest pełna uchodźców, którzy na swych barkach niosą to, czego nie chcą stracić, a uciekają aby nie zostać straconymi. Służby patrolujące granicę jakoś nie specjalnie wykonują swoją pracę – czasem nawet przymróża się oko i życzy powodzenia – mówił nam jeden z patrolujących tam pograniczników. Przed chwilą z lotniska w Santa Cruz del Sur wystartował pasażerski samolot wypełniony uchodźcami, a pośród nich siedzi Jego Książęca Wysokość – Manuel de Catalan. Samolot wystartował nielegalnie i kieruje się w stronę granicy skarlandzkiej przestrzeni powietrznej. Co z tym się wiąże? Po pierwsze Skarland pustoszeje, a po wtóre cała załoga „Noticas de Scarlana” ucieka za granicę przy najbliższej okazji! Do zobaczenia po jasnej stronie mocy!

[OJ-2] ¿La guerra en la Estella del Este?

Wojna w Estelli Wschodniej? – taki jest tytuł dzisiejszego artykułu, poświęconego konfliktowi pomiędzy Eskwilinią, a Skalandem.

Dziś w Wicelkrólestwie Estelli Wschodniej panuje przeogromna i przerażająca cisza. Wszystko zamarło i jakby czekało na jakieś ważne wydarzenie. Każdy wygląda przez okno swego domu z niepokojem i strachem w oczach. Oczy te patrzą ku północy – na granicę z Eskwilinią. Ulice miast są puste. Wszystkie sklepy i szkoły są zamknięte. Gdzieniegdzie da się zauważyć wojsko Królestwa Skarlandu i Guardię Civil. Czy jest to cisza przed burzą?

Na wodach terytorialnych Estelli Wschodniej stacjonuje teraz większość wojskowych jednostek Królestwa Skarlandu. Jesteśmy gotowi na przyjęcie ataku wroga i odparcie go! Zastanówmy się jeszcze raz – Czy warto jest toczyć wojnę? Przecież każda wojna jest niesprawiedliwa i niesie tylko śmierć, smutek i cierpienie – i to nie dla władz, a dla prostych ludzi! Niesprawiedliwa jest śmierć choćby jednego żołnierza (nawet jeśli jest to żołnierz agresora) z powodu polityki i takiego, a nie innego kroku władz. Jednak nie tylko atak jest niesprawiedliwy – obrona też przynosi śmierć, smutek i cierpienie! Dlatego też osobiście proszę każdą stronę konfliktu o dodatkowe przemyślenie swej decyzji!

Od dawna już nurtuje mnie pytanie – Czy ten klin, który w tej chwili jest wbijany da się kiedyś wyciągnąć?

[OJ-1] Esquiliña

Od pewnego czasu na forum Rzeczpospolitej Eskwilińskiej trwają debaty nad dość kontrowersyjnymi projektami. Jeden z nich dotyczy interwencji sił zbrojnych Eskwilinii na wodach przybrzeżnych i na terytorium Wicekrólestwa Estelli Wschodniej, czyli tzw. Rohanu. Ponoć według Nich Skarland okupuje te terytoria nielegalnie, realizując swój ogromny i złowieszczy plan, zagrażający Vaarlandowi. W Skarlandzie widzimy to inaczej. Terytorium Wicekrólestwa Estelli Wschodniej został niedawno obdarowany jeszcze przez JKM Andreasa I wicekrólową, która dotrzymuje wielkich starań aby w jak najlepszy sposób wykorzystać te terytoria i coś tam zbudować. Podjęte zostały pierwsze inicjatywy, a w głosie Jej Królewskiej Mości rodzą się kolejne pomysły na ten skrawek ziemi. Co lepszego może czekać Rohan? Prawdziwym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Vaarlandu są tak drastyczne kroki, podejmowane przez Eskwilińczyków. Czy po to podpisywano traktat, aby teraz bez rozmów dyplomatycznych i jakichkolwiek ostrzeżeń wkraczać na terytorium de facto sprzymierzonego kraju? Wojna rodzi wojnę! Dlaczego w takim razie nie podjęto działań pokojowych i nie szuka się dialogu? Na usta ciśnie się pytanie: „Co zrobią Skarlandzczycy?”. Jak to co? Oczywistym jest, że nie będziemy się przyglądać jak Nas atakują…

Jego Królewska Mość Regent Norbert de Catalán – okupant i uzurpator skarlandzkiego tronu!

Takie słowa padają z ust władzy na forum Rzeczpospolitej Eskwilińskiej! Zła interpretacja, czy nieznajomość faktów? Eskwilinia nawołuje wręcz wszystkie państwa Vaarlandu do wsparcia „legalnych” władz Królestwa Skarlandu. Tymczasem w Skarlandzie nie trwa żadna walka o tron. Do czasu koronacji Jego Książęcej Wysokości Manuela de Catalána, władzę jako regent sprawuje Jego Królewska Mość Senior Norbert de Catalán i to całkiem legalnie. Jak mówi Książę „Mnie do tronu się nie spieszy”. Dlaczego więc zdecydowano się na regenta? Ogłoszenie Manuela następcą tronu wywołało w Skarlandzie dość duże oburzenie. Jednak po dłuższym czasie społeczeństwo zauważyło włożony w odbudowę państwa wysiłek pierwszego pretendenta do tronu. Teraz już w Skarlandzie nie słychać i nie widać żadnych sprzeciwów przeciw przyszłym rządom Manuela. Pomysł z regentem wypłynął od Aguryjczyków – naszych braci krwi, którzy też są Catalanami. Teraz można powiedzieć, że był to strzał w dziesiątkę! Sytuacja w Skarlandzie wydaje się być opanowana! Z każdym postem na forum zmierzamy ku coraz to większej stabilizacji! Z całą pewnością nie potrzeba u Nas żądnej interwencji, a władzom Eskwilinii serdecznie dziękujemy za troskę! Polecamy jednak częściej Nas odwiedzać i na bieżąco przyglądać się faktom.

Skorzystano z:

http://www.eskwilinia.tnb.pl/forum/viewthread.php?forum_id=19&thread_id=834

http://www.eskwilinia.tnb.pl/forum/viewthread.php?forum_id=19&thread_id=830

[IOON-2] ¡En Scarlaña cambiosos visibles!

Skarland oprócz zmian polityczno-gospodarczych przechodzi także zmiany wizualne. Nowa strona Królestwa Skarlandu prezentuje się wyśmienicie, mimo że jest jeszcze nie skończona! Wprowadzony modernizm na pewno nie zaszkodzi, a nawet sporo wniesie do programu odbudowy kraju! Tymczasem w Inicjatywie Obywatelskiej Ocalenia Narodowego tryb prac jakby zwolnił, jednak udało nam się już przedstawić prawie wszystkie raporty i już niedługo zostaną poddane ogólnej debacie i głosowaniu. Przewodniczący IOON – Francesco Vazquez de Saavedra zapowiedział reorganizację zespołów w związku z zanikiem aktywności niektórych, niedawno jeszcze bardzo aktywnych członków. Jednak nie umniejsza to potencjałowi działania innych, którzy żwawo debatują na przeróżne tematy. Od reformy edukacji, poprzez herb rodu de Catalán i system gospodarczy, aż po wygląd linii brzegowej i podział administracyjny Skarlandu.

Reforma edukacji:

Edukacja w Królestwie Skarlandu ogranicza się praktycznie do wydawania map Estelli poprzez Królewską Akademię Skarlandu. W prawdzie mamy zaplecze formie Uniwersytetu, oraz wszelakich instytutów, jednak nic ciekawego w tych murach się nie dzieje… Dlatego też na forum rozwinęła się debata nt. edukacji. Jak to ma wyglądać w Skarlandzie? Jedni chcą po prostu wyznaczyć odpowiednie grono wykładowców, inni zaś pragną powstania liceum obowiązkowego dla każdego obywatela, jako pierwszy szczebel skarlandzkiej edukacji. W liceum każdy zapoznałby się podstawą z języka hiszpańskiego. Jako drugi – nieobowiązkowy już Uniwersytet, w którym każdy inteligent mógłby znaleźć coś dla siebie.

System gospodarczy:

System gospodarczy Królestwa Skarlandu to głównie dział na forum, w którym każdy rozwija temat poświęcony swojej działalności. Nie funkcjonuje u nas nawet obrót pieniądza. My jednak to naprawimy! Przedstawiono pomysł, w którym system gospodarczy w postaci odrębnego forum dyskusyjnego – banku. Forum to podzielone byłoby na kilka podfor. Jednym z nich byłby konta, do których edycji dostęp miałby tylko administrator (bankier), który aktualizowałby dane związane z historią operacji i saldem z drugim podforum. Podforum tym byłyby transakcje, w którym tematy zakładaliby posiadacze kont, a przelewy realizowane byłyby poprzez założenie tematu „przelew” ze szczegółowymi danymi, niezbędnymi do operacji. Te dwie części banku stanowiłyby trzon gospodarki Królestwa Skarlandu. Tak chcemy pobudzić pesetę.

Wygląd Skarlandu:

Nie jestem do końca pewien, czy w stosunku do nowego projektu geograficznego Królestwa Skarlandu mogę użyć zwrotu „lifting”. Dlaczego? Lifting kojarzy mi się bardziej z uszczupleniem, a nowy projekt terytorium rysuje w kształcie Półwyspu Iberyjskiego (w tym także Portugalii i Andory), Ceuty, Melilli, Balearów, oraz wysp Kanaryjskich. Dużo? W porównaniu do obecnego stanu – tak! W związku z tym rodzi się w mojej głowie pytanie – „Kto będzie tym wszystkim zarządzał?”

 

[IOON-1] Zakasane rękawy.

Inicjatywa Obywatelska Ocalenia Narodowego pod przewodnictwem Pana Francisca Vazqueza de Saavedry zagarnęła obywateli do roboty! Aktywnych obywateli podzielono na odpowiednie Zespoły (ds. Reform Politycznych, ds. Gospodarki i Polityki Społecznej i ds. Dworu Katalońskiego). Pierwsze, o co poprosił przewodniczący IOON, było sporządzenie protokołów przez członków wyżej wymienionych zespołów. Napisano protokół o władzy państwowej, ambasadach i krajach uznawanych przez Królestwo Skarlandu, organizacjach społeczno-kulturalnych i związkach wyznaniowych, obywatelach i mieszkańcach Królestwa Skarlandu, oraz raport o Rodzinie Królewskiej. Mają one służyć rozpoznaniu sytuacji w kraju, aby móc podejmować słuszne działania w kierunku odbudowy państwowości Królestwa Skarlandu. W tym momencie nie da się nie docenić starań Pana Martinusa Perpetuus’a, który włożył wiele trudu w przygotowanie zleconych mu raportów.

Inicjatywa Obywatelska Ocalenia Narodowego pobudziła także wyobraźnię mieszkańców, którzy przedstawili swoje pomysły. Ogólnej dyskusji i głosowaniu poddano projekt zmiany zarysu terytorium Skarlandu na kształt Półwyspu Iberyjskiego (Hiszpania, Portugalia i Andora). Skarland o nowej geografii ma być podzielony na siedem wspólnot autonomicznycj. Czy jednak jest nas aż tylu, aby obsadzić wszystkie stanowiska w rządach autonomicznych? Niestety nie upubliczniono jeszcze wyników tego głosowania. Podjęto także dyskusje na temat herbu Rodu de Catalán, przyszłości niektórych instytucji, a nawet na temat powołania Kościoła Apostolskiego.

Zażegnanie sporu pomiędzy członkami Dworu Katalońskiego miało poprawić sytuację w kraju, dlatego też zwołano nadzwyczajny zjazd Rodu de Catalán, który miał powstrzymać JKM Andreasa od abdykacji i wstąpienia na tron Jego syna JKW Manuela de Catalána. Jednak zjazd ten nie wniósł nic i król postanowił abdykować. W tej chwili trwa regencja JKM Seniora Norberta de Catalána do czasu przejęcia władzy przez następcę tronu.

„Noticias de Scarlaña” otworzyła dziś nowy program – „Familia Real”, którego celem będzie przybliżenie i promowanie członków Dworu Katalońskiego. Każdy artykuł będzie opowiadał o innym Catalánie. Serdecznie zachęcamy do lektury!

Niektórzy Skarlandczycy, a wśród nich ja obawiają się jednak, że nordyjska przepowiednia o hałaśliwym końcu naszej ojczyzny może się ziścić. Od dwóch dni da się zaobserwować znaczny spadek aktywności na forum Królestwa Skarlandu. Jednak czy My, Skarlandczycy o wrzącym temperamencie tak szybko się poddamy? To pytanie zostawię bez odpowiedzi…

¡Hola!

Wraz z wielkimi porządkami i porywem aktywności na forum Królestwa Skarlandu ruszyła nowa gazeta! Będą w niej na bieżąco zamieszczane najświeższe i najrzetelniejsze informacje. To właśnie stąd dowiecie się, jak przebiega odbudowa i jak funkcjonuje odbudowany Skarland. Mało tego, będziemy także opisywać i komentować wydarzenia spoza kraju. Zatem zapraszamy do lektury!