Kodeks Dobrego Obywatela

Ten temat nie jest żadnym regulaminem, raczej zbiorem porad - co zrobić, żeby być naprawdę dobrym obywatelem. W każdym razie zachęcam wszystkich nowicjuszy (i nie tylko!) do zapoznania się z nim.

Bądź uprzejmy dla innych

Pamiętaj: jak ty odnosisz się do innych obywateli, tak oni będą odnosić się do ciebie. Nie oznacza to wcale, że nie możesz krytykować - konstruktywna krytyka jest nawet wskazana. Nie powinieneś natomiast używać słów wulgarnych (a już ABSOLUTNIE określać nimi innych) na publicznych forach oraz wywoływać niepotrzebnych kłótni (tutaj ważne jest wyczucie - jak wiemy różnica między kłótnią a dyskusją jest bardzo niewyraźna).

Pamiętaj, żeby twoje wypowiedzi stały na wysokim poziomie

Staraj się nie popełniać błędów ortograficznych i literówek. Jeżeli nie ufasz swojej pisowni to:

  1. Pobierz Firefoksa 2.0 - zdecydowanie najwygodniejsze wyjście z sytuacji. Ma on wbudowany słownik języka polskiego, który będzie wszelkie błędy podkreślał na czerwono. Więcej na stronie: www.firefox.pl
  2. Sprawdź słowo w internecie za pomocą wyszukiwarki Google.
  3. Sprawdź tekst w edytorze tekstu z możliwością korekty błędów (np. Microsoft Word, OpenOffice Writer)
  4. Więcej informacji na ten temat: http://www.bykom-stop.avx.pl/
Dbaj też o wysoki poziom intelektualny postu. Zastanów się, czy wnosi on cokolwiek do dyskusji. Kiedy nie zgadzasz się z czyimiś poglądami, pamiętaj o tym, by podać argumenty stojące za Twoim zdaniem. Niemile widziane są kłótnie w stylu "Moje jest lepsze" "Nie bo moje". Oczywiście nie chodzi mi tu o posty w zabawach na forum, takich jak "skojarzenia" oraz "X czy Y".

Bądź aktywny

Nie chcemy wcale, żebyś siedział na forum 24 godziny na dobę. Wystarczy, że będziesz tu raz dziennie, kilkanaście-kilkadziesiąt minut i napiszesz parę postów. Jeśli zaczniesz pełnić funkcję publiczną (minister, poseł, policjant, itd.) musisz poświęcić na Sclavinię trochę więcej czasu, aby wywiązać się ze swoich obowiązków.

Oczywiście, każdy ma prawo udać się na zasłużony odpoczynek. Miło by było jednak, gdybyś o "urlopie" poinformował nas w stosownym teacie na forum.

Angażuj się!

Kiedy już zarejestrowałeś się na Sclavinii, zostań z nami i baw się! Zobaczysz, jakie to fajne. Załóż konto w banku, firmę... Rozpocznij karierę polityczną poprzez wstąpienie do partii lub nawet założenie nowej... Sclavinia czeka na Ciebie!

Więcej w temacie "Jak grać" w tym dziale. Gdybyś miał jakiekolwiek pytanie (lub chciał podzielić się z nami swoimi przemyśleniami dot. naszej mikronacji) to nie krępuj się - pisz w temacie "Sugestie, opinie, pytania" na forum lub do jakiegokolwiek użytkownika na pw. Otworem stoją też Biura Poselskie.

Sclavinia docenia tych, którzy przyczyniają się do rozwoju naszego państwa przez reklamę. Jest to jeden z najłatwiejszych obecnie sposobów na uzbieranie sporej ilości pieniędzy zaraz na początku.

Znaj i przestrzegaj prawa

Każdy obywatel naszego państwa powinien znać Konstytucję. Dlatego radzę Ci, byś pierwsze kroki w Sclavinii skierował tutaj.

Jeśli nie chcesz złamać prawa, to najlepiej je znać. Sclavinia ma bardzo prosty system prawny. Wszystko, co musisz zrobić, aby poznać przepisy naszego kraju to odwiedzenie Dziennika Ustaw lub działu "Ustawy Prawne" na forum i przeczytanie znajdujących się tam tematów.

Warto też w wolnym czasie zapoznać się z innymi ustawami.

Bądź uczciwy

Nie oszukuj, nie dokonuj jakichkolwiek malwersacji i przekrętów. Nasze państwo istnieje wirtualnie, więc w rzeczywistości nie przyniesie ci to żadnych korzyści, a możesz zniszczyć swoją reputację w Sclavinii. Większość naszych obywateli uważa za godne jedynie politowania praktyki mające na celu nielegalne zdobycie wirtualnej monety. Jeżeli prowadzisz firmę czy medium, przestrzegaj zasad uczciwej konkurencji. Nie kopiuj bezmyślnie od innych ofert (oczywiście, wykorzystanie pewnych pomysłów jest OK, dopóki nie jest to całkowity plagiat). Nie obrażaj konkurencji. Walcz jedynie na ceny, a nie na słowa - pamiętaj, by twoja reklama nie była zbyt agresywna.

Pamiętaj, to nie jest kolejne, zwykłe forum. Sclavinia to mikronacja.

Dlatego świetnie jeżeli miałeś wcześniej kontakt z wirtualnymi państwami lub chociażby grami RPG (nie komputerowymi, "papierowymi"). Jeśli nie - nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć swoja przygodę od Sclavinii! To nic, że "nie jesteś w temacie". Wielu z nas nie miało wcześniej do czynienia z mikronacjami. Sam nie zauważysz, kiedy się "wdrożysz". Polecam Ci stronę na Wikipedii o mikronacjach.

Państwo - co to oznacza?

Choć nasz kraj istnieje tylko wirtualnie, jesteśmy narodem. Dlatego, w chwili zarejestrowania się na naszym forum stałeś się Sclavińczykiem. W przypadku wirtualnych państw istnieje zjawisko, które można określić mianem "wirtualnego patriotyzmu". Na czym ono polega? Obywatele identyfikują się ze swoją mikronacją, jej kulturą, historią, itd. Sclavinia to bardzo młoda mikronacja i nie ma jeszcze kultury jako takiej, a historia nie została jeszcze w pełni spisana. Pamiętaj: to Ty tworzysz naszą kulturę i historię! Byłoby świetnie, gdybyś stał się sclavińskim patriotą - działał na rzecz dobra i rozwoju swojej wirtualnej ojczyzny. Oczywiście, nikt cię do tego nie zmusza.

Skomentuj na forum