Informacje:
Podstawowe dane
Historia miasta
Geografia
Gospodarka
Plan miasta
Dzielnice

Atrakcje:
Pałac Królewski
Gmach Eklezji
Muzeum Narodu
Stare Miasto
Pierwsze Miasto

Transport:
Obwodnica i drogi
Lotnisko Stołeczne
Kolej nadziemna
Kolej podziemna
Autobusy i tramwaje

Symbole:
Herb miejski
Sztandar miejski
Symbole nomosu
Symbole Surmenii

Administracja:
Nomos Jacyński
SurmeniaUWAGA! Strona w trakcie budowy! Przepraszamy za "lorem ipsum"...

Witaj serdecznie w Królewskim Mieście Kaharonea — stolicy Królestwa Surmeńskiego i kandydata Organizatora Wystawy V–Światowej!

O niezwykłości tego miasta nie trzeba się aż zanadto przekonywać. Kaharonea położona jest w centrum Surmenii na ujściu Odazy do Morza Śródsurmeńskiego, na wschodnim wybrzeżu Wyspy Surmenia. Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Ponadto, siedziba Króla Surmenii, Eklezji, Archontei oraz władz Nomosu Jacyńskiego. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne.

Kaharonea to miasto niemal całkowicie zbudowane od podstaw w latach 1960-2005, które od 2006 roku stało się formalnie stolicą Surmenii. Celem budowy nowego miasta była konieczność ulokowania władz państowtych w geograficznym centrum Surmenii po zjednoczeniu Demokratycznej Republiki Surmenii i Socjalistycznej Republiki Surmenii. Dzięki położeniu Kaharonei w obrębie ważnego węzła komunikacyjnego tuż przy Moście śródsurmeńskim ukończonym w 1964 r., stała się ona ważnym ośrodkiem handlowym.

Charakterystyczna dla tego miasta jest architektura nawiązująca do tradycyjnej symboliki surmeńskiej z pozostałościami po nieistniejącym już na tym obszarze miasteczku Denia, między innymi z zachowanym w całości Pałacem Sobiesława z 1473 r., obecnie Pałacem Królewskim.