Start :: Historia powstania :: Ofiary ludobójstwa :: Zdjęcia z powstania :: Poszukiwani rebelianci

Witaj w Muzeum Powstania Skawlandzkiego!

Powstanie skawlandzkie (14 lutego – 23 marca 2010 r.) konflikt zbrojny, powstanie skierowane przeciw Surmenii, które swoim zasięgiem objęło całą Skawlandię oraz fragment Południowej Opradii. Przyczyną wybuchu powstania była agresja niezidentyfikowanych bojówek komunistycznych na terytorium Królestwa Surmeńskiego, głoszących postawę prowandejską i rewolucjonistyczną, określających się jako tzw. "głodująca armia ludowa", których celem było przeprowadzenie secesji zajmowanych przez siebie surmeńskich terytoriów.

Budowa muzeum w Skawii
Chęć uhonorowania wszystkich bojowników o wolność Surmenii poprzez budowę muzeum ku ich czci narodziła się niedługo po publikacji raportu Tesmotety Obrony ze Skawlandii, który traktuje się jako formalne zakończenie konfliktu zbrojnego. Innym, równie ważnym powodem, dla którego powstało to muzeum, jest próba zachowania pamięci o bezpodstawnej agresji, której prawda historyczna jest ostatnimi czasy naginana i łamana na forum międzynarodowym. Nie bez przyczyny wybrano także miasto, w którym powstało muzeum – Skawia jest stolicą regionu, które zostało dotknięte tą tragedią.

Kłamstwo skawlandzkie
Walka z tzw. "kłamstwem skawlandzkim" jest jednym z priorytetów eksponowania informacji, zdjęć i listy poszukiwanych zbrodniarzy w gmachu Muzeum Powstania Skawlandzkiego. Przez wspomniany termin określa się szereg kłamliwych informacji na temat przyczyn wybuchu konfliktu podawanych przez źródła związane z komunistycznymi bojówkami określającymi się jako tzw. "ciprofloksja". Źródła te wskazują na rzekomy ucisk ludności przez władze Surmenii, co jest oczywistą nieprawdą. Muzeum Powstania Skawlandzkiego ma stać się trwałym świadectwem prawdy o wydarzeniach z tamtych czasów.

Jak pomóc Muzeum?
Wystarczy skontaktować się z Tesmotetą Kultury i Nauki. Każda pomoc jest potrzebna, żeby poszerzyć zbiory Muzeum o nowe zdjęcia, dokumenty i informacje. W sprawie informacji o poszukiwanych zbrodniarzach prosimy o kontaktowanie się z surmeńskim wymiarem sprawiedliwości lub Tesmotetą Obrony.© Biuro Tesmotety Kultury i Nauki 2010