Mandragorat Wandystanu | SKOK „Żenady”

ZAREJESTRUJ SIĘ! | Zaloguj

Podstawowe informacje

Wirtualne państwo

Mandragorat Wandystanu to wirtualne państwo, powstałe w XII 2004 roku. Wirtualne, bo większość przejawów jego istnienia pozostaje wyłącznie w przestrzeni internetu. Państwo, bo funkcjonuje jak organizm państwowy − w oparciu o poczucie wspólnoty, przynależności i samoidentyfikację, stanowione i przestrzegane jest prawo, toczy się polityka, powstają wytwory kultury.

Komunikacja

Podstawowymi środkami komunikacji między obywatelami i mieszkańcami Wandystanu są funkcjonujące w ramach większego systemu SKOK podsystemy Gierek (funkcjonujący jak forum) oraz Bierut (funkcjonujący jak mikroblog). Starszym środkiem komunikacji, który wciąż wykorzystywany jest jako miejsce obraz parlamentu, jest lista dyskusyjna.

Poza tymi podstawowymi środkami komunikowania, używany jest też serwis prasowy Wandea Ludu, gdzie można publikować i komentować artykuły, a czasem także Kanał IRC (rodzaj czatu).

Polityka

Głową państwa w Wandystanie jest wybierany w wyborach Prezydent. Również z wyborów pochodzi trzech urzędników tworzących Churał Ludowy (parlament) − nadający obywatelstwa Cenzor, nadzorujący sądownictwo Pretor i Trybun, który przewodniczy obradom Churału.

Gospodarka

Wielokrotnie podejmowane były mniej lub bardziej udane próby budowy systemu gospodarczego, symulującego obrót pieniędzy i dóbr, wytwórstwo etc. Obecnie rozwijany jest zaawansowany system SKOK który łączy zarówno narzędzia komunikacji, jak i część gospodarczą, oraz wiele modułów dodatkowych.

Kultura

Wandystan istnieje od dekady, a jego zmienne dzieje pozostawiły duży ślad na kulturze, którą można odbierać jako dość hermetyczną. Oddziaływało na nią wiele czynników, zarówno związanych z wewnętrzną sytuacją, jak i wynikających z fascynacji pewnymi aspektami realnej historii, filmami i innymi wytworami kultury. Niektóre jej aspekty, jak choćby zawołanie „wypierdalać!” (wyrażające wbrew pozorom zachwyt, często stosowane jako wiwat), mogą być przy pierwszym zetknięciu niezrozumiałe. Warto jednak nie zrażać się i pytać starszych obywateli o znaczenie i pochodzenie takich form.