Numer 5/1
Arona 11.08.2001
PWW "PRASA"

Copyright © eMBe

ARCHIWUM

STRONA 2

Prawo autorskie

Prace nad wprowadzeniem prawa autorskiego dobiegły końca. Mamy dobra ostateczną wersje dekretu o prawie autorskim, która gwarantuje ochronę prawną przed kradzieżą pomysłów twórców stron internetowych, dzieł zaliczanych do grafiki i materiałów wydawniczych. Pomysłodawcą projektu był Bzerolek de Kakuć, a ostateczne poprawki naniesiono w trakcie prac w Radzie Prowincji Weblandu. Dekret reguluje często stosowaną w sieci i w Dreamlandzie kradzież pomysłów, a nawet całych stron www. Dekret gwarantuje tez ochronę dla twórców nie mieszkających w Weblandzie. Mamy nadzieje że inne prowincje tez wprowadza podobne dekrety i nie bedą tolerowały łamania praw autorskich na ich terytorium. ( eMBe )

Wirtualny sport

Sport w Dreamlandzie jest bardzo skromny w porównaniu do całej gospodarki. Jedynym sportem były skoki narciarskie, popularność tej dyscyplin zawdzięczamy sukcesom sportowym osiągniętym w realnym świecie przez Adama Małysza. Odbyło się osiem turniejów w których uczestniczyło dość sporo jak na warunki Dreamlandzkie zawodników, skakać próbowali wszyscy, namiestnicy, ministrowie, prezesi, ale wszystkich zdystansował mieszkaniec Solardii Barteq, który zdobył główna nagrodę. Co może zdziwić osobę która jest zorientowana trochę w tym sporcie ? Na próżno szukać gdzieś w Dreamlandzie skoczni narciarskiej, nie mamy się co wysilać, nie istnieje cos takiego, skoki odbywały się czysto wirtualnie lub na usypanej w pośpiechu hałdzie śniegu. Powstająca w Dreamlandzie pika nożna wymaga posiadania stadionów, a te zaczynają powstawać i mamy nadzieje że nie będzie takiej sytuacji jak ze skokami narciarskimi, gdzie organizuje się turnieje na nie istniejących obiektach sportowych. ( Evo )

Administracja

Trwają prace nad zmiana administracji Prowincji Webland, dotychczasowy system, podział administracyjny, a w zasadzie jego brak, nie pozwala na dobre funkcjonowanie prowincji. Planuje się utworzenie województw/kantonów które przejmą część obowiązków i uprawnień od Namiestnika Prowincji, trwa dyskusja nad tym kto ma wybierać burmistrzów/gubernatorów, czy wolne wybory będą dobrym pomysłem, okaże się w już niedługo. Każdy mieszkaniec może sie wypowiedziec w tej sprawie na liście dyskusyjnej. ( eMBe )

Posła sen nocy letniej

Czy partie polityczne w Dreamlandzie maja cos wspólnego z ich realnymi odpowiednikami ? Czy posłowie to tez ludzie ? Po co nam partie polityczne ? Jaką opcje polityczna oferują nam pratie, prawą, lewą, a może centrum ?
[ więcej na stornie 3 ]

Konkursy

Chcesz wygrać 10, 50 lub 100 D ?
Zapraszamy do zabawy wszystkich mieszkańców Weblandu, kolejne konkursy czekają.
[ więcej na stronie 6 ]

c.d. kłopotów z listą

Utworzenie listy dyskusyjnej w serwisie Hydepark miało oznaczać koniec kłopotów z jej funkcjonowaniem, ale okazało się że wielu mieszkańców nie umie użytkować listy. Przesyłanie wielu prywatnych wiadomości i załączników zmusiło administratora listy do jej moderowania. ( eMBe )

Kultura i sztuka

Bibliteka i Galeria wzbogaciły sie o kolejne ciekawe materiały. Dzieki bardzo dobrej pracy dyrektorów możemy zagwarantować stały napływ nowych prac i materiałów zarówno z sieci, jak i rodowitych autorów. Zapraszamy wszystkich do zamieszczania swoich prac.
( Luna )

Skład redakcji "Głosu Weblandu" :
Redaktor Naczelny eMBe,    Redaktor Luna,    Redaktor Evo,    Redaktor Ragen,    Redaktor Jacques de Brolle,