Cytat:Czy opisanie aż 3 rodzai moździerzy radzieckich, jest spowodowane uwielbieniem do radzieckiego oręża?
Raczej zainteresowaniem i to nieco bardziej ogólnym czyli uzbrojeniem strzeleckim i lekką bronią wsparcia ze szczególnym uwzględnieniem I połowy XX wieku.
Przy nie opisałem 3 rodzajów radzieckich moździerzy, ale jeden - czyli moździerz kompanijny. To był w zasadzie jeden moździerz, który podlegał kolejnym modernizacjom w toku użytkowania. Wybór tego moździerza uzasadniłem - był to najlepszy moździerz kalibru 50 mm w owych czasach. Po prostu nie sposób było w jednym wykładzie opisać wszystkich wymienionych... trzeba było dokonać wyboru. No to logicznym było wybrać najlepszego i najdoskonalszego ówczesnego reprezentanta. Przy okazji tematyka broni rosyjskiej i radzieckiej jest o tyle ciekawa, że mało znana - literatura zachodnia jest pełna błędów w tej materii, nasza wcale nie lepsza, a pomimo bogatego dzisiaj dostępu do literatury "z epoki" to ze względu na nieznajomość rosyjskiego u młodego pokolenia (nas uczono go w szkołach obowiązkowo... a obecnie dla większości cyrylica to jak dla mnie chińskie znaki) trudno dociera się niektórym do rzetelnej wiedzy w tym temacie.
Na tej samej zasadzie gdyby robić wykład o moździerzach średnich należałoby opisać dogłębnie na pewno moździerze francuskie kalibru 81 mm - bo to właśnie w firmie Brandt doprowadzono konstrukcję moździerza Stokesa do etapu, że stał się wzorcem dla późniejszych konstrukcji, a w zasadzie przez kolejne lata powielano te rozwiązania, a różnice konstrukcji lokalnych produktów były bardzo niewielkie. I też w tym przypadku należałoby opisać kolejne modele czyli zarówno Mle 1918, jak i Mle 1927 oraz Mle 1931 (Mle 27/31) jako rozwój broni.
Cytat:Jaką role odgrywały moździerze w Bialeni? Czy użyto ich podczas jakiejkolwiek wojny
Nie prowadziliśmy wojen. Zresztą w warunkach v-świata to raczej trudno takowe prowadzić.
Cytat:Czy oprócz Bialeńskich Sił Zbrojnych, to czy posiadają ten bialeński typ moździerza inne mikronacyjne państwa?
Nie wiem...
