• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Program nauczania Gimnazjum Królewskiego
#2
Dobry wieczór!

Na wstępie wspomnę, że jest to sprawa interesująca. Przejrzawszy napisaną przez Panów podstawę programową dochodzę do wniosku, że owszem, żeby zyskać szeroką wiedzę o mikroświecie, dobrze jest poznać historię, geografię, stosunki i warunki panujące w mikroświecie, w różnych jego regionach i w różnych czasach. Sam właściwie znam lepiej tylko część ze wspomnianych tematów i można by przypuścić, że nie ma wielu mikronautów, którzy opanowaliby wszystkie te tematy.
Jeśli chodzi o edukację nowych mikronautów, na pewno należy przede wszystkim pomyśleć o pewnym wprowadzeniu w życie mikronacyjne, w warunki tu panujące i sposób funkcjonowania społeczeństw. Zwłaszcza w kontekście danego państwa, w którym dany mikronauta przebywa. Następnie taka osoba powoli wgłębiając się w funkcjonowanie państwa i społeczeństwa pozna, jak ono funkcjonuje. Tutaj mamy kolejne punkty, które znajdują się w podanym wyżej programie nauczania Gimnazjum Królewskiego. I to widzę już jako konkretne przygotowanie do funkcji, jaką można pełnić w mikropaństwie. Choć rzecz jasna dobrze by było, by nowa osoba poznała choć podstawy tych dziedzin, chyba że nie będzie miała z tym związku.

Mam wrażenie, że w Panów podstawie programowej zabrakło panowania Roberta Fryderyka, Andrzeja Fryderyka i Filipa I Gryfa w Księstwie Sarmacji, jakby zostali przeoczeni czy przeskoczeni.

Co do koncepcji podręczników, uznałbym to za ciekawą kwestię. Nie wiem, z jak dużym zainteresowaniem by się to spotkało i jak dużo osób chciałoby czytać większe objętościowo teksty, tym niemniej, pod warunkiem, że znaleźliby się chętni autorzy, którzy mogliby i chcieliby coś takiego napisać, sądzę, że mogłoby to być interesujące dzieło.


Wiadomości w tym wątku
RE: Program nauczania Gimnazjum Królewskiego - przez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz - 09-02-2023 19:34



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości