Czy UE wytrzyma?
#44
(14.04.2016, 21:07:39)Jan Lubomirski link napisał(a): Przyznawanie Nagrody Nobla nie było przeprowadzane przez pryzmat narodowości. Jest to instytucja pod patronatem króla Szwecji, a z tego co mi wiadomo, od zakończenia wojny napoleońskiej, Szwecja była otwarta na każdą religię.
Towarzyszu, jakkolwiek darzę Szwecję sympatią, ale sugerowanie że rasizm nie był dominujący we wszystkich krajach Europy przynajmniej do lat 50-60' XX w., albo i później jest dość naiwne.

Zresztą problemem wywołanym przez rasizm (i kolonializm) było również to, że Afrykanie po prostu byli pozbawieni szansy na zdobycie wykształcenia i prowadzenie badań, które dałyby im możliwość uzyskania nagrody. Zresztą - pierwsze noble dla czarnoskórych to były noble pokojowe, dla liderów i przywódców politycznych. Pierwszy został przyznany w 1950 dla afroamerykanina Ralpha Bunche, jeżeli chodzi o mieszkańców Afryki to pierwszy był w 1960 r. - Luthuli z Afrykańskiego Kongresu Narodowego, potem Desmond Tutu. Pierwszy niepokojowy nobel dla osoby czarnoskórej to nobel dla brytyjskiego ekonomisty Arthura Lewisa w 1979 r. Dla Afrykanina - literacki w 1986 dla Wole Soyinki.

Oczywiście dla spierdoksów fakt że nagrody ustanowioną przez "białych", którą przez lata przyznawało czysto "białe" gremium (dodajmy, że długo było to wyłącznie gremium starszych mężczyzn) jakoś nie przyznawano osobom o czarnym kolorze skóry to i tak będzie dowód na "wyższość intelektualną wielkiej białej rasy".
{~} Prezerwatyw Tradycja Radziecki
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Czy UE wytrzyma? - przez Fiodor Swirydiuk - 09.04.2016, 12:25:29



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości