Projekt ustawy o zmianie ustawy o tytułach szlacheckich
#1
Cytat:
[Obrazek: ?url=i.imgur.com%2FvdUQ0qe.png]

USTAWA O ZMIANIE USTAWY O TYTUŁACH SZLACHECKICH
z dnia XX stycznia 2018 r.

Artykuł 1.

Niniejsza ustawa ma na celu modyfikację ustawy o tytułach szlacheckich z dnia 1 grudnia 2013 r.

Artykuł 2.

Zmienia się treść ust. 2 art. 3 wzmiankowanej ustawy na następującą:
Cytat:2. Folwarki mogą zostać odebrane przez sędziów Sądu Ludowego.

Artykuł 3.

Zmienia się treść lit. g i h ust. 9 art. 4 wzmiankowanej ustawy na następującą:
Cytat:g) Kniaź/kniahini - kniaziostwo,

h) Wielki kniaź/wielka kniahini - wielkie kniaziostwo,

Artykuł 4.

Zmienia się treść ust. 10 art. 4 wzmiankowanej ustawy na następującą:
Cytat:10. Z momentem zrzeczenia się tytułu szlacheckiego przez dzierżońcę, majątek uznaje się za niedziałający i dokonuje jego archiwizacji.

Artykuł 5.

Zmienia się treść ust. 5 art. 5 wzmiankowanej ustawy na następującą:
Cytat:5. Dzierżoniącym drugie lenno przysługuje dodatkowy tytuł szlachecki, przyznawany po kolei z listy tytułów, jednak ze zmienioną liczbą wymaganych folwarków.

Artykuł 6.

Do załącznika numer 1 dodaje się zestaw dodatkowych tytułów i nazw majątków lennych numer 2 o nazwie: "Jahołdzkie" w treści:
Cytat:[Zestaw dodatkowych tytułów i nazw majątków lennych numer 2 (Jahołdzkie)]

1. Folwark nosi w tym zestawie nazwę: "kosz".

2. Sotnik/sotnica - sotnia - 3-5 koszy.

3. Esauł (tytuł obupłciowy) - asawuł - 6-11 koszy.

4. Tumenamir/tumenamira - tumen - 12-17 koszy.

5. Szejk/szejkowa - muhafaza - 18-29 koszy.

6. Emir/emirka - emirat - 30-49 koszy.

7. Wezyr/wezyrka - nom - 50-74 kosze.

8 Nurredin/nurredina - szabijja - 75-99 koszy.

9. Kagan/kaganka - kaganat - 100-149 koszy.

10. Szach/szachowa - stan - 150-199 koszy.

11. Sułtan/sułtanka - sułtanat - 200-299 koszy.

12. Ataman/atamanka - atamanat - 300-399 koszy.

13. Jahołdaj/jahołdaja - jumak - 400 i więcej koszy.

Artykuł 7.

Ustawa wchodzi w życie z chwilą ogłoszenia.

(-)

Izbo o Odpowiednim Wzroście,

Niniejszym prezentuję drugi projekt, który obiecałem w programie na tę kadencję. Zawiera on kilka kosmetycznych poprawek, eliminujących ostatnie nieścisłości, które pozostały po poprzednim wielkim przemeblowaniu (mam nadzieję, że tym razem wyłapałem wszystko). Postanowiłem też poprawić, jak mam nadzieję, ostatni błąd słowotwórczy naszej młodości. Najobszerniejszym elementem jest drugi dodatkowy zestaw tytułów do wyboru, docelowo już chyba tylko trzecia z głównych narodowości naszych wysp będzie niereprezentowana. Sięgnąłem tu po różne wojskowe i arystokratyczne tytuły i stanowiska z tradycji kozackich, krymskich i arabskich, rodzime i rozpoznawalnie jahołdzkie umieszczając na samym szczycie. Kilka wyjaśnień co do mogących budzić wątpliwości określeń majątków: asawuł to tak właściwie inna iteracja nazwy esauł, postanowiłem jednak nie kombinować z tym i tak egzotycznym określeniem za dużo i jednego słówka użyć jako tytułu, a drugiego jako nazwy majątku; wezyrowie otrzymają nom, a nie wezyrat, ponieważ... cóż, nie wybrzmiewało mi to jako określenie jednostki terytorialnej, więc sięgnąłem po określenie egipskie, możemy zmienić, jeżeli ktoś chce; nurredini dowodzili lewym skrzydłem Chanatu Krymskiego, więc chciałem dać im "skrzydło", ale uznałem, że to za mało dumna nazwa i zamiast tego przypisałem im libijską jednostkę podziału administracyjnego; szachowie otrzymają stan, jako że to wdzięczne słówko na całym Środkowym Wschodzie jest określeniem nazwy państwa; jumak oznacza po kazachsku "raj"; wreszcie, chciałem koniecznie uniknąć tytułu chana, żebyśmy nie musieli oglądać stękań Aryka Gokiego, że kopiujemy rozwiązania kugarskie.

EDYCJA: O, i kosz to wojskowy obóz tatarski.

To tyle rozwlekłego ględzenia, przechodzimy do trzydniowej debaty z udziałem wszystkich chętnych mieszkańców.
mgr net. dr pczk. Maciej Kamiński herbu Sto Osiem, Gestapo Ortograficzne, Oko Sprawiedliwości, Członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej, Najbardziej Umiłowany Dyrektor Generalny Policji Krajowej, Poseł, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wiceprezes Bialeńskiego Związku Sportowego, Honorowo obywatel Jahołdajewszczyzny, Ambasador Republiki Bialeńskiej w Księstwie Sarmacji, Trener LKS-u Tomaszew, Selekcjoner Dżamahiriji, Dyrektor Bialeńskiego Biura Graficznego, Administrator forum i strony głównej Republiki Bialeńskiej oraz fanpage'a Republiki Bialeńskiej na Facebooku, Młodszy administrator systemu e-gospodarki Republiki Bialeńskiej, Operator bialeńskiego kanału IRC, Gospodarz na Tomaszewie, Quasi-dzierżońca 283 folwarków, Zasłużony dla Stowarzyszenia, Święty Zielonego Kościoła, Według Boczka Raper, Kropidło Bialeńskiej Biurokracji, Wang IWA, Houellebecq Lahazydii, Jasny Gieroj, Przeciętny Wulkanizator, Tytan Pracy Spraw Wewnętrznych 2016, Wicemister Bialenii 2018.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Projekt ustawy o zmianie ustawy o tytułach szlacheckich - przez Maciej Kamiński - 07.01.2018, 20:26:23



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości