Forum Republiki Bialeńskiej

Instytucje, organizacje, przedsiębiorstwa => Kościół Rotryjski => Związki wyznaniowe => Archikatedra pw. św. Dyzmy w Wolnogradzie => : Severino Castiglioni-Faradobus Sun, 08 May 2016, 22:00:01

: Archikatedra pw. św. Dyzmy
: Severino Castiglioni-Faradobus Sun, 08 May 2016, 22:00:01
(http://funkyimg.com/i/2bVQt.jpg)

Archikatedra pw. św. Dyzmy w Wolnogradzie

Archikatedra pw. św. Dyzmy w Wolnogradzie jest siedzibą arcybiskupa wolnogradzkiego - Prymasa Republiki Bialeńskiej. Wybudowana w pierwotnym kształcie w lipcu 2015 r. na polecenie arcybiskupa Kościoła Ewangelicko-Apostolskiego Arthura McKinleya, służyła wyznawcom tego obrządku. Przejęta na przełomie października i listopada 2015 r. przez Kościół Starorotryjski. Po włączeniu Kościoła Starorotryjskiego do Kościoła Rotryjskiego, kościół stał pusty aż do momentu podpisania przez Republikę Bialeńską konkordatu w maju 2016 r. Gdy erygowano archidiecezję wolnogradzką, kościół pw. św. Dyzmy kolejny raz stał się archikatedrą. Rozpoczęto jego rozbudowę z woli kardynała Severina Castiglioniego. Odnowiona archikatedra miała stać się perłą architektury w całym Pollinie.

(http://funkyimg.com/i/2bVQX.jpg)

Archikatedra zbudowana jest na planie krzyża. Składa się z trzech części: dwupoziomowej świątyni, dzwonnicy położonej na prawo od głównego wejścia oraz wieży mieszczącej się z lewej strony. Te elementy wraz z trzema portykami i schodami zewnętrznymi tworzą zespół architektoniczny powiązany ze sobą. Bazylikę zaprojektowano jako pięcionawową świątynię z centralną kopułą.

(http://funkyimg.com/i/2bVRx.jpg)

W ołtarzu głównym wmurowane są relikwie św. Dyzmy, a w nastawie góruje obraz Matki Bożej Bolesnej, ponoć namalowany kiedyś przez samego Patriarchę Piusa III.

(http://funkyimg.com/i/2bVRw.jpg)