Flaga Królestwa Nowal

Witamy na obywatelskiej stronie internetowej Królestwa Nowal

Publicystyka podróżnicza

        Podróże kształcą i wychowują, ten fakt jest znany od dawien dawna nie tylko w świecie mikronacji. Dlatego warto czasami pojeździć sobie po wirtualnym świecie, aby zobaczyć inne style życia V-państw. Wicekról Tanequetilu ustanowił Konstytucję w swoim wicekrólestwie:

Melkorburg, dnia 16 marca 2007 r.

Dekret Wicekrólewski nr 7 o wprowadzeniu konstytucji

Ja, Wicekról Syriusz I Melkor, Wicekról Tanequetilu, postanawiam:

1. Wprowadzam w życie Konstytucję Wicekrólestwa Tanequetilu.
2. Treść Konstytucji po wprowadzeniu:

"I. USTRÓJ WICEKRÓLESTWA TANEQUETILU

Art. 1.
1. Wicekrólestwo Tanequetilu jest autonomicznym podmiotem Federacji Królestwa Elderlandu.
2. Wicekrólestwo Tanequetilu jest podmiotem federalnym.
3. Prowincje Wicekrólestwa Tanequetilu są autonomicznymi jednostkami administracyjnymi, dla których prawo Wicekrólestwa Tanequetilu jest prawem nadrzędnym.
4. Prowincje podlegają bezpośrednio Rządowi Federalnemu i Wicekrólowi w sprawach bezpieczeństwa narodowego, jak również w sprawach gospodarczych.
5. Podmioty federacji mogą tworzyć własne instytucje i organizacje kulturowe, naukowe, edukacyjne, medialne i sportowe.
6. Podmioty federacji mogą stanowić własne prawo i posiadać własny ustrój wewnętrzny.

Art. 2. Źródła prawa
1. Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Wicekrólestwie Tanequetilu są: Konstytucja Federacji Królestwa Elderlandu, Konstytucja Wicekrólestwa Tanequetilu, ustawy oraz dekrety i rozporządzenia.
2. Źródłami powszechnie obowiązującego w Wicekrólestwie Tanequetilu prawa są akty prawa miejscowego, na obszarze działania organów, które je stanowiły.
3. Warunkiem wejścia w życie aktów prawnych Wicekrólestwa jest ich ogłoszenie i podpisanie przez odpowiedni organ władzy.
4. Dekrety i rozporządzenia są wydawane jedynie w granicach i na podstawie prawa.


II. WŁADZA PUBLICZNA

Art. 3. Parlament Federalny
1. Władzę ustawodawczą w Wicekrólestwie Tanequetilu sprawuje Parlament Federalny, złożony z Sejmu, czyli Izby Poselskiej, i Senatu, czyli Izby Reprezentantów.
2. W Sejmie zasiada pięciu posłów wybranych w demokratycznych wyborach. Sejm jest izbą niższą Parlamentu.
3. W Senacie zasiadają władcy prowincji. Senat jest izbą wyższą Parlamentu.
4. Kadencja Izby Poselskiej trwa 4 miesiące. Po jej upływie Wicekról zarządza wybory.
5. Skład Izby Reprezentantów zmienia się automatycznie wraz ze zmianami we władzach prowincji.
6. Sejm może skrócić swoją kadencję większością 4/5 głosów.
7. Nie można być jednocześnie posłem i senatorem.
8. Obradom Sejmu przewodniczy Marszałek Sejmu wybrany z grona i przez posłów.
9. Obradom Senatu przewodniczy Marszałek Senatu mianowany przez Wicekróla.
10. Prawa ogólne, czyli cywilne, kryminalne i stanowienie podatków oraz wotum zaufania dla Rządu przegłosowane muszą być bezwzględną większością głosów, tj. 4/5 i podpisu wymagają podpisu Wicekróla.
11. Ustawy parlamentarne, zaciąganie długu publicznego, rozkład wydatków publicznych ordynaryjnych i ekstraordynaryjnych, wojna, pokój, ratyfikacja umów międzynarodowych, wszelkich dyplomatycznych aktów i umów, i tym podobne uchwały wymagają zwykłej większości głosów, tj. 3/5 głosów, oraz podpisu Wicekróla.
12. Zadaniem Senatu jest zatwierdzanie, odrzucanie lub dodawanie poprawek do uchwał Sejmu.
13. Sejm może odrzucić uchwałę Senatu większością 4/5 głosów.
14. Sejm i Senat łączą się w Kongres Narodowy w celu stanowienia praw Konstytucyjnych.
15. Obradom Kongresu Narodowego przewodniczy Marszałek Sejmu.
16. Inicjatywa ustawodawcza przysługuje Wicekrólowi, ministrom, posłom, senatorom i grupie co najmniej 6 obywateli Wicekrólestwa
17. Inne sprawy, tu nie wyszczególnione, reguluje ustawa.

Art. 4. Rada Ministrów
1. Rada Ministrów, czyli Rząd sprawuje władzę wykonawczą obok Wicekróla.
2. Rząd składać się będzie z ministrów i Premiera. W jej skład mogą zostać powołani wicepremierzy i wiceministrowie.
3. Rząd, aby zostać zatwierdzonym, wymaga votum zaufania bezwzględnej ilości głosów, tj. 4/5, od Sejmu za zgodą Senatu, uchwaloną również bezwzględną ilością głosów.
4. Rada Ministrów prowadzi politykę wewnętrzną państwa.
5. Władza wykonawcza jest ustanowiona do pilnowania praw i ich wypełniania.
6. Władza wykonawcza wydaje rozporządzenia na podstawie i w granicach prawa.
7. Rada Ministrów uchwala projekt budżetu państwa i kieruje jego wykonaniem.
8. Władza wykonawcza nie będzie mogła praw stanowić, lecz jednak jej kompetencją będzie zgłaszać akty prawne do Parlamentu w ramach inicjatywy ustawodawczej.
9. Władza wykonawcza nie będzie mogła nakładać podatków.
10. Władza wykonawcza nie będzie mogła długów publicznych zaciągać, budżetu uchwalonego z przez Parlament zmieniać.
11. Władza wykonawcza nie będzie mogła decydować o wojnie ani pokoju.

Art. 5. Wicekról

Par. 1.
1. Wicekról jest głową państwa i władcą Wicekrólestwa.
2. Wicekról sprawuje najwyższą władzę wykonawczą w Wicekrólestwie.
3. Wicekról jest najwyższym sędzią Wicekrólestwa.
4. Wicekról jest najwyższym przedstawicielem Wicekrólestwa.
5. Wicekról jest najwyższym zwierzchnikiem służb Wicekrólestwa.
6. Wicekról powołuje rząd i ministrów.
7. Wicekról wręcza odznaczenia.
8. Wicekról nadaje i odbiera obywatelstwa Wicekrólestwa.
9. Wicekról może zarządzić referendum ogólnonarodowe w sprawach bardzo ważnych dla Wicekrólestwa. Jeżeli w referendum weźmie udział co najmniej połowa uprawnionych do głosowania, jego wynik jest wiążący.

Par.2.
1. Wicekról żadnym prawem nie może zostać zdetronizowany.
2. Wicekról może w czasie panowania wyznaczyć następcę, który w razie jego śmierci lub abdykacji zostanie koronowany na Wicekróla Tanequetilu.
3. Jeżeli Wicekról nie desygnuje następcy, w razie jego śmierci lub abdykacji Najwyższa Loża Lordów wybiera jego następcę spośród swych członków.

Par. 3.
1. Jeżeli Wicekról tymczasowo nie może sprawować władzy i spełniać swych obowiązków, może mianować Regenta bądź innego zastępcę; przy zachowaniu tytułu Wicekróla, bądź też części swych kompetencji i praw.
2. Regent bądź inny zastępca może zostać w każdej chwili odwołany przez Wicekróla.
3. Regentowi bądź innemu zastępcy przysługują prawa i kompetencje określone w dekrecie Wicekróla, na mocy którego został mianowany.

Art. 6. Najwyższa Loża Lordów
1. Organem opiniodawczym i doradczym Wicekróla jest Najwyższa Loża Lordów.
2. W Najwyższej Loży Lordów zasiadać będą osoby specjalnie nobilitowane do tej funkcji na mocy dekretu Wicekróla.
3. Osoba zasiadająca w Najwyższej Loży Lordów może zostać odwołana na mocy dekretu Wicekróla.
4. Do kompetencji Najwyższej Loży Lordów należy:
a) opiniowanie aktów prawnych uchwalonych przez Parlament Federalny;
b) nadzorowanie prawodawstwa prowincji.
5. Akty prawne prowincji negatywnie zaopiniowane przez Lożę wracają do poprawy w organie, który je wydał.
6. Inne sprawy, tu niewyszczególnione regulują dekrety Wicekróla.

Art. 7. Sądownictwo
1. Najwyższym sędzią jest Wicekról.
2. Wicekról powołuje innych sędziów.
3. Inne sprawy, tu niewyszczególnione, reguluje dekret Wicekróla.

IV. SłUŻBY PUBLICZNE

Art. 8. Służby Techniczno-Naukowe
1. Służby Techniczno-Naukowe stoją na straży technicznego, naukowego i edukacyjnego rozwoju Wicekrólestwa.
2. Służbami Techniczno-Naukowymi zarządza Kolegium i jego Przewodniczący.
3. Służby Techniczno-Naukowe podlegają władzy wykonawczej, a najwyższym ich zwierzchnikiem jest Wicekról.
4. Służby Techniczno-Naukowe zachowują neutralność w sprawach politycznych politycznych.

Art. 9. SŁUŻBY ZBROJNE
1. Służby Zbrojne Wicekrólestwa Tanequetilu, czyli Armia Wicekrólowska, to siła obronna państwa.
2. Służby Zbrojne stoją na straży porządku i bezpieczeństwa państwa.
3. Służbami Zbrojnymi zarządza Marszałek Armii Tanequetilu i Sztab Generalny.
4. Służby Zbrojne podlegają władzy wykonawczej, a Wicekról jest ich najwyższym zwierzchnikiem.
5. Służby Zbroje zachowują neutralność w sprawach politycznych.

Art. 10
1. Służby Specjalne Wicekrólestwa Tanequetilu stoją na straży bezpieczeństwa narodowego.
2. Służby Specjalne działają w Wicekrólestwie Tanequetilu jak i poza jego granicami.
3. Struktura Służb Specjalnych jest tajna i znana tylko Wicekrólowi oraz tym, którym Wicekról informację tę powierzy.
4. Służby Specjalne podlegają Wicekrólowi oraz osobom, które wyznaczy Wicekról.
5. Dane operacyjne dostarczone przez Służby Specjalne stanowią wiarygodne dowody w procesach sądowych.

V. STANY NADZWYCZAJNE

Art. 11.
1. Konstytucja wyróżnia trzy stany nadzwyczajne:
a) stan nadzwyczajny zwykły;
b) stan wyjątkowy;
c) stan wojenny.
2. Stan nadzwyczajny może zostać wprowadzony w przypadku rażących deficytów (szczególnie ludnościowych) i klęsk żywiołowych (szczególnie awarii forum) paraliżujących administrację państwa.
3. Stan wyjątkowy może zostać wprowadzony w razie naruszenia integralności wewnętrznej Wicekrólestwa Tanequetilu poprzez działanie obywateli, mieszkańców, organów władzy i służb na rzecz rozbicia jedności Wicekrólestwa Tanequetilu; bądź w razie naruszenia konstytucji przez organy władzy lub służb.
4. Stan wojenny oznacza potwierdzone zagrożenie bezpieczeństwa państwa poprzez wrogie działania obcych państw.
5. W stanie wojennym obowiązuje pełna mobilizacja Sił Zbrojnych oraz powołanie pod broń obywateli.
6. Stany nadzwyczajne wprowadza i odwołuje Wicekról.
7. Na czas stanów nadzwyczajnych tymczasowo może zostać zmieniony ustrój Wicekrólestwa Tanequetilu.
8. W czasie stanów nadzwyczajnych wszelkie władze powołuje i odwołuje Wicekról w porozumieniu z Najwyższą Lożą Lordów, chyba że organy te postanowią inaczej.

VI. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

Art. 12.
1. Konstytucja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
2. Nie tracą ważności żadne z aktów ustanowionych w przeszłości."

3. Dekret wchodzi w życie z dniem podpisania.

(-) Wicekról Syriusz I Melkor



rok nowalski 9, dzień 10 (18-III-2007)